Gardiyan, ‘cezaevine’ tutuklu olarak gitti

banner37

Merkezi Cezaevi’ne 150 adet uyuşturucu hap sokarken yakalanan 3 yıllık gardiyan Hüseyin Mehmetoğlu, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi

Gardiyan, ‘cezaevine’  tutuklu olarak gitti
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA  

   Merkezi Cezaevi’nde üç yıldır gardiyan olarak görev yapan ve Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün aldığı bir ihbar üzerine, gece nöbeti için cezaevine giriş yaparken, sırt çantasında taşıdığı 150 adet uyuşturucu hapla suçüstü yakalanan zanlı Hüseyin Mehmetoğlu, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda dün sabah 10.30’da başlayan teminat duruşması 16.15’te tamamlandı.  

   Narkotiğe itiraflarda bulunan gardiyan Hüseyin Mehmetoğlu, hapları, 573 gram eroin tasarrufundan 7 yıl hapse mahkum olan Esat Cabbar Gözalıcı’nın yönlendirmesiyle, aranan bir şahıstan Mağusa’da aldığını itiraf etmişti.

   Gardiyan Hüseyin Mehmetoğlu’nun banka hesaplarında inceleme yapan polis, ekim ve kasım aylarında zanlının hesaplarında toplam 3 bin 475 TL para akışı olduğunu tespit etmişti.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde içeren hap alma ve tasarrufu”, “Cezaevine yasaklı eşya sokma” ve “Görevini kötüye kullanma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Mehmetoğlu, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Cemal Ramiz’i dinletti.         

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ramiz, 3 Kasım tarihinde Narkotik tarafından alınan bilgide, Merkezi  Cezaevi’nde gardiyan olan zanlının cezaevine yüklü miktarda uyuşturucu hap getireceğinin bilgisinin alındığını kaydetti.  

   Polis memuru Cemal Ramiz, zanlının saat 21.00’de nizamiye giriş kapısından cezaevine giriş yaptığı esnada, üzerinde yapılan aramada, sırt çantasının içinde, siyah renk yırtık eldivenin parmaklarının içine yerleştirilmiş 150 adet uyuşturucu olduğuna inanılan hapın bulunarak emare alındığına vurgu yaptı.  

   Ramiz, zanlının gönüllü ifadesinde, cezaevinde uyuşturucu madde suçundan hükümlü tutuklu bulunan Esat Cabbar Gözalıcı’nın yönlendirmesiyle, konu hapları Mağusa’da aranan bir kişiden aldığını itiraf ettiğini söyledi.  

   Ramiz, zanlının cep telefonundaki İş Cep uygulamasında yapılan kontrolde, ekim ile kasım ayları arasında hesabına 3 bin 473 TL'nin yatırıldığının tespit edildiğini kaydetti.  

   Zanlının banka borçlarından ötürü hapları cezaevine sokmayı kabul ettiğini belirttiğini söyleyen Ramiz, işini kaybetmesi kuvvetle muhtemel olan ve yargılanmaktan kaçabileceğini ihtimali olan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Zanlının avukatı Burçin Teyyarecioğlu, müvekkilinin tasarrufunda bulunan hapların uyuşturucu maddeler kapsamına girmediğini savundu. Avukat Teyyarecioğlu, zanlı ve zanlıya kefil girebilecek dört tanık dinletti.  

   Yargıç Temay Sağer, duruşma neticesinde özellikle “Kanunsuz uyuşturucu madde içeren hap alma ve tasarrufu” suçunun Ağır Ceza Mahkemesi kapsamına giren, 15 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve vahim suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

   Sağer, cezaevinde gardiyan olan ve devlet tarafından cezaevinde suç işlenmesinin önlemesi için kendisine maaş verilen sanığın, hesaplarına aktarılan para sonrası, bir mahkuma götüreceğinin görüldüğüne dikkat çekti.

   Sağer, gardiyan olan sanığın para karşılığında, cezaevindeki tutukluya konu hapları götürmesi, suçun ciddiyeti ve suçüstü yakalandığına vurgu yapıp, 45 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75