Gaspçı turistler cezaevine gönderildi

banner37

Girne Baldöken otoparkında hırsızlık yaptıkları aracın sahiplerine yakalanınca bıçakla saldırarak, darp eden Alparslan Kuşcu ve Murat Kazcı, tutuklu yargılanacak

Gaspçı turistler cezaevine gönderildi
banner90
banner8

Ahmet VAMIK
 

Girne-Baldöken otoparkında geçtiğimiz hafta sonu Aylin Akdeniz’e ait park halindeki LT 941 plakalı aracın camlarını taşlarla kırarak, soygun yapan ve kendilerini kovalayan araç sahibinin eşine yakalandıkları esnada bıçak çeken ve olaya müdahale etmeye çalışan Pakistan uyruklu bir garsonu darp eden Alpaslan Kuşçu ve Murat Kazcı aleyhindeki soruşturma tamamlandı.

Tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılan zanlılar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.
   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Yalgı Döşenci’yi tanık olarak dinletti.
   Zanlılar Alpaslan Kuşçu ve Murat Kazcı’nın “Gasp”, “Soygun”, “Darp”, “Kasti Hasar”, “Sirkat” ve “Kanunsuz Bıçak Taşıma” suçlarından methaldar olduklarını belirten Yalgı Döşenci, zanlıların 6 Ekim tarihinde saat 01.30 sıralarında Girne Baldöken otoparkında Aylin Akdeniz’e ait park halindeki LT 941 plakalı aracın camlarını taşla kırarak 500 TL hasara uğrattıklarını söyledi.

Döşenci, zanlıların araç içinden 300 Euro nakit para, 2 adet güneş gözlüğü, CD seti ve bayan cüzdanını çalarak kaçtıkları esnada araç sahibi tarafından fark edildiklerini ifade etti.

Döşenci, zanlıların fark edildiklerini anlayınca çaldıkları eşyalarla Girne Yat Limanı’na doğru koştuklarını ve o esnada araç sahibinin eşi ve Pakistan uyruklu bir garson tarafından durdurulduklarını dile getirdi.

banner134
Zanlı Alpaslan Kuşçu’nun o esnada cebinden çıkardığı boyutu tespit edilemeyen bıçakla, G. D., ve M. H., isimli kişilere saldırdığını kaydeden Döşenci, zanlı Murat Kuşçu’nun Pakistan uyruklu M. H.’ye yumruk atarak müştekiye ait 2 bin TL değerindeki cep telefonunu da gasp edip olay yerinden kaçtıklarını dile getirdi.

Zanlıların 6 Ekim tarihinde tutuklanarak mahkemeye çıkarıldıklarını ifade eden Döşenci, gönüllü ifade veren zanlıların suçlamaları kabul ettiklerini belirtti.

Döşenci, çalınan eşyaların büyük kısmının tespit edildiğini ifade ederek LT 941 plakalı araçtan sirkat edilen 300 Euro nakit paranın ise bulunamadığını belirtti.

 

“Turist olarak geldiler kısa sürede suça bulaştılar”

Zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ifade eden Döşenci, 6 aydır ülkemizde kaçak olarak yaşayan zanlı Alpaslan Kuşçu’nun eylül ayında “KKTC’de İkamet İzinsiz” suçundan teminata bağlandığını, zanlı Murat Kazcı’nın ise 27 Eylül’de turist vizesiyle ülkeye ilk kez giriş yaptığını belirterek her iki zanlının da ülkede hiçbir yasal bağları olmadığına vurgu yaptı.
   Yalgı Döşenci, serbest kalmaları halinde yeniden suç işleme ve yasadışı yollardan yargılanmaktan kaçma ihtimalleri yüksek olan zanlıların tutuklu yargılanmalarını talep etti.

Zanlılar aleyhindeki suçlamaların vahametine dikkat çeken Yargıç Meltem Dündar, zanlıların ülkeye girdikten kısa bir süre sonra vahim suçlara bulaştıklarına değinerek, serbest kalmaları halinde yeniden suç işleme ve yargılanmaktan kaçma ihtimalleri yüksek olan zanlıların 3 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75