Gemi kaptanı ihmalden tutuklandı

banner37

Gazimağusa Limanı’nda Anakin isimli geminin güvertesinde, suyla temizlik yaptığı sırada elektrik akımına kapılarak can veren iki tayfanın, ölümünden sorumlu tutulan gemi kaptanı Hassan Arnaout, mahkemeye çıkarıldı

Gemi kaptanı  ihmalden tutuklandı
banner90
banner8

ARKADAŞINI KURTARMAK İSTERKEN ÖLDÜ… Anakin isimli geminin güvertesinde elektrik akımına kapılarak can veren iki tayfanın ölümlerinde gemi kaptanının ihmali olduğu belirlendi. Polis, kaptanın basınçlı su motorunu besleyen 380 kw’lık, elektrik kablosunun düzenli şekilde muhafaza edilmesinde ihmalkârlık gösterdiğini ifade etti. Polis, olay günü kablonun, su motoru pervanesini çeviren mil üzerine düşerek, hasar görüp kısa devre yaptığını, basınç tabancasına elektrik akımı geldiğinde temizlik işi yapan Hosin Alothman’ın elektrik akımına kapıldığını söyledi. Hosin Alothman’ı kurtarmak isterken, Ahmed Mohamed Hassan Youssef’in de akıma kapılarak ağır yara aldığını ifade eden polis, her iki şahsın da hastanede yaşamlarını yitirdiğini belirtti.

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Limanı’nda demirli olan Palau bandıralı Anakin isimli geminin güvertesinde suyla temizlik yaptığı sırada elektrik akımına kapılarak can veren, Mısır ve Suriye uyruklu iki tayfanın, ölümlerinde gemi kaptanının ihmali olduğu görüldü.

   Suriye uyruklu 56 yaşındaki gemi kaptanı Hassan Arnaout, dün mahkemeye çıkartıldı ve aleyhine 1 gün tutukluluk alındı.

   “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebep olmak” suçundan tutuklanan gemi kaptanı, geminin güvertesindeki ambarda bulunan ve basınçlı su motorunu besleyen elektrik kablosunun düzenli şekilde muhafaza edilmesinde ihmalkârlık göstermekle suçlanıyor.

   Gemiyi Lübnan’dan teslim alan zanlının, 15 mürettebatla, 8 ay önce İspanya’ya gitmek üzere hayvan alımı için, Lübnan’dan yola çıktığını, makine arızası nedeniyle 24 Ekim 2019’dan beridir limanda demirli olduğu ifade edildi.

   Gemiden, geminin demirli bulunduğu süre içerisinde, aralarında makine mühendisi de bulunan 5 mürettebatın ayrıldığı belirtildi.

Youssef, Alothman’ı kurtarmak isterken öldü

banner134
   Dünkü tutukluluk duruşmasında, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Erdal Dal, meseleyle ilgili mahkemeye olguları aktardı.

   Polis çavuşu Erdal Dal, zanlının, 13 Mayıs 2020’de saat 14.30’da, Gazimağusa Limanı’nda bekleme rıhtımında demirli olan Palau bandıralı Anakin isimli yük gemisinde meydana gelen, “tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebep olmak” suçuna methaldar olduğunu söyledi.

   Erdal Dal, adı edilen geminin kaptanı olan zanlının, ambar bölümünde bulunan, basınçlı su motorunu besleyen 380 kw’lık, elektrik kablosunun düzenli şekilde muhafaza edilmesinde ihmalkârlık gösterdiğini ifade etti.

   Bahse konu kablonun, düzensiz ve gelişigüzel tutulduğunu ifade eden tanık çavuş, kablonun, su motoru pervanesini çeviren mil üzerine düşerek, hasar görüp kısa devre yaptığını anlattı.

   Çavuş, kısa devre sonucu, su hortumunun ucunda takılı bulunan basınç tabancasına elektrik akımı geldiğini ve bir anda, basınçlı su tabancasıyla temizlik işi yapmakta olan gemi personeli Suriye uyruklu 26 yaşındaki Suriye uyruklu Hosin Alothman’ın elektrik akımına kapıldığını söyledi.

   Hosin Alothman’ı kurtarmak isterken 23 yaşındaki Mısır uyruklu Ahmed Mohamed Hassan Youssef’in de akıma kapılarak ağır yara aldığını anlatan tanık çavuş, her iki şahsın da tedavi için kaldırıldıkları Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yaşamlarını yitirdiğini belirtti.

Elektrik teknisyeninden rapor bekleniyor

   Tanık çavuş, olay yerindeki iki parça halindeki elektrik kablosunu, su hortumu ve basınç tabancasını emare aldığını kaydetti ve mahkeme emri gereği zanlıyı tutukladığını anlattı.

   Elektrik Kurumu’nun teknik personelinin gemiyi ziyaret ettiğini ve bu yönde bir rapor hazırlamalarını beklediğini kaydeden tanık çavuş, soruşturmasını salimen tamamlayabilmek ve gemi üzerindeki kamera kayıtlarının incelenmesini sağlamak için mahkemeden süre istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Bilgeç, zanlının 1 gün süreyle polise tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75