banner6

Gerekirse, AİHM'e gideceğiz!

banner37

Geçitkale'de elektrik direğine çarpan TIR kapısı ile araç arasına sıkışarak can veren Arif Ummak’ın ailesi, devam eden adli ölüm tahkikat duruşması öncesi pankart açıp, açıklama yaptı.

Gerekirse, AİHM'e gideceğiz!
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Geçitkale’de 2015 yılında elektrik direğine çarpan TIR kapısı ile araç arasına sıkışarak can veren Arif Ummak ile ilgili, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu’nun huzurunda görüşülen, adli ölüm tahkikatı devam ediyor.

Arif Ummak’ın belirtildiği gibi ölmediğini iddia eden aile ve sevenleri, dün, duruşma öncesi mahkeme binası önünde toplanarak, üzerinde fotoğraf ve “Eli kontak anahtarındaydı, yok yok değildi”, “Ben yapmadım diyorsun, neyi yapmadın?”, “Polis görevini yap zanlıları tutukla” yazılı pankart açarak kısa bir açıklama yaptı.

Aile adına konuşan Hüseyin Hallaçoğlu, haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek, “Anlatılanlar senaryodur. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Gerekirse, AHİM’e kadar gideceğiz” dedi.

Hüseyin Hallaçoğlu, şöyle devam etti:

“Erkan Yılmaz’ın anlattıkları senaryodan ibarettir. Çelişkiler var. Söyledikleri birbirini tutmaz. Bu meselede, suça kasıtlı destek verip, ortak olan devlet görevlileri vardır. Biz davamızı sonuna kadar götüreceğiz. Bizi susturamayacaklar. Susmayacağız. Meseleyi örtbas ettiklerine inandığımız 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bunlardan bazıları bize dava açtı. Kimsenin bizi susturmaya gücü yetmez. Susmayacağız. Gerekirse AİHM’e gideceğiz.”

Öte yandan, Arif Ummak’ın annesi fenalaşarak, sağlık ekiplerinin müdahalesi sonucu sakinleştirildi.

“El freni çekik, vites içindeydi”

Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu’nun huzurundaki dünkü duruşma saat 11.00’de başladı. Duruşmada, Savcı Yardımcısı Serhan Bundak, müteveffayı ve müteveffanın ailesini temsilen Avukat Öncel Polili hazır bulundu.

Savcı Yardımcısı Serhan Bundak, yeminli şahadet vermesi için, 4. tanık olan Erkan Yılmaz’ı çağırdı.

Geçitkale’de ikamet edip, 10 yıldan beridir İbrahim Çelebiaziz’in yanında çalıştığını belirten Yılmaz, olay günü, işyerinde sabah kahvesini içtikten sonra, kullandığı TIR ile Gönendere’ye parke taşı götürdüğünü, saat 13.15 sıralarında, köye döndüğünü anlattı.

Erkan Yılmaz, köye girdiğinde, Arif Ummak’ı işyerinin ambarında, forklift ile park halindeki TIR’dan son palet yükü alırken gördüğünü, yükünü boşaltmasına fırsat vermek için yavaşladığını, Arif Ummak’ın düdüğe basıp kendisine selam vermesi üzerine, kendisinin de selam verip, kullandığı TIR’ı işyeri önüne park ettiğini söyledi.

Kızının işyerinde olduğunu ve kızıyla birlikte eve yemek yemek için çıktığını anlatan Erkan Yılmaz, işyeri çıkışında birkaç kişiyle konuştuğunu belirttikten sonra, kızıyla birlikte evine doğru yürürken, forkliftin çalışır vaziyette olduğunu gördüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Etrafta kimse yoktu. TIR dorsesini geçtikten sonra, forkliftin çalışır, çatalları yukarı vaziyette olduğunu gördüm. Kızıma ‘Dur Arif abine bir bakalım’ dedim. Seslendim, ses gelmedi. Sesimi duyurmak için forklifti söndürdüm. Kızım, ‘Arif abim orada ne yapıyor’ dedi. Kafamı çevirip baktım. Arif sıkışmıştı. Kızıma, koş ambulansı çağırsınlar dedim. Bende koşarak, TIR’ın sol kapısını açtım. Ayakları yere basar vaziyetteydi. Yüzü mosmordu. Sağ eli fren pedalı üzerindeydi. TIR koltuğunda midesinden çıkanlar vardı. Arif’in elini tuttum. TIR’ın vitesi 3’te, buçuk da içindeydi. El frenini indirip, TIR’ı yarım metre kadar geri aldım.Arif’i düşmesin diye aşağıya eğilerek bıraktım. TIR’ı yaklaşık 40-50 metre geri çektim. Kurtulduktan sonra el frenini çektim. Girdiğim kapıdan çıkıp yanına koştum. Hüseyin Kavaklıdere geldi. ‘Düzgün yere alalım’ dedi. Nabzına baktım. ‘Bu çocuk öldü’ diye bağırdım. Arif çok kötü görünüyordu. Öncesinde, ustam, ustamın eşi ve kızım gelmek istediler. Gelmemeleri için elimle işaret yaptım. 3-4 dakika sonra ambulans geldi.”

“Gördüklerimi anlattım”

Erkan Yılmaz’ı istintak eden Avukat Öncel Polili, tanığa bazı iddialarda bulunarak, doğruları söylemediğini ileri sürdü ve polise farklı farklı 3 çelişkili ifade verdiğini anımsattığı tanığa, “Ölüm bu şekilde olmadı. Anlattıkların, doğru değildir, senaryodan ibarettir” diyerek yanıt istedi.

“Ölüm nasıl oldu bilmem. Ben gördüklerimi anlattım” diyen tanık Erkan Yılmaz, şöyle yanıt verdi:

“Kaç ifade verdim, hatırlamam. En sonuncusunu Gazimağusa’da verdim. Polis celbiyle buraya geldim, kimseye bir şey danışmadım, avukatım da bana bir şey söylemedi. İlk ifademde eksiklikler var, çünkü şoktaydım. 24 yaşında sevdiğim bir genç hayatını kaybetmişti. Acısını yaşıyordum. Adımı dahi sorduklarında düşünerek cevap veriyordum. Ben gördüklerimi anlattım.”

Erkan Yılmaz, bir soru üzerine ise, TIR’ın, yine ayni şekilde park edildiğinden bahsetti ve sözlerini şöyle noktaladı:

“Forkliftin rahat hareket edebilmesi için TIR’ı hep aynı yere park ederiz. Şimdi gitseniz, yine aynı şekilde park edilmiştir. Maalesef aynı hatayı yine yaparız, hiç ders almadık. TIR’ı yolu kapatmamak için kenara alırız, kapı açıldığında, kapı bazen direğe değer.”

Dava, kaldığı yerden dinlenmek üzere, 24 Mart 2017 tarihine tehir edildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 10:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104