Girne’de tapu işlemleri durdu

banner37

Sahte vekaletname ile mal devri soruşturması çerçevesinde Girne Tapu Dairesi’nde çalışan 3 memur tutuklandı, mesai arkadaşları daireyi boşaltıp, mahkemeye arkadaşlarına desteğe gitti

Girne’de tapu işlemleri durdu
banner90
banner8

GİRNE TAPU DAİRESİ ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI… Hazırlanan sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz malların devirlerini onayladıkları veya onaylanmasına katkıda bulundukları suçlamasıyla polis Girne Tapu Dairesi çalışanlarından Özlem Akdağ, Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu’nu tutuklayarak dün mahkemeye çıkardı. Arkadaşlarının tutuklanmasına tepki gösteren Girne Tapu Dairesi çalışanları iş bıraktı, hiçbir işlem yapmadı. Tapu memurları Girne Kaza Mahkemesi avlusunda toplanarak tutuklanan 3 memura destek belirtti.

“18 DAİRE, 4 DÜKKAN DEVREDİLDİ”… Sahte vekaletnameyle taşınmaz malların devredilmesiyle suçlanan işadamı Mehmet Eminoğlu ve tasdik memuru Serdar Özbekoğlu’nun tutukluluk süresi dün 7 gün daha uzatıldı. Polis, her geçen gün şikayetçi sayısının arttığını, dün itibarıyla sahte evrakla 18 daire ve 4 dükkanın devri ve sahte davranışla para temini suçlarıyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Meyil AVCAN

İşadamı Mehmet Eminoğlu ve tasdik memuru Serdar Özbekoğlu’nun sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz malların Eminoğlu’na ait şirkete devrinin yapılmasıyla ilgili soruşturmasını sürdüren polis, önceki gün taşınmaz malların devrine onay veren veya onaylanmalarına katkıda bulunan Girne Tapu Dairesi’nde görev yapan üç memuru gözaltına alarak dün mahkemeye çıkardı.

Özlem Akdağ, Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu isimli üç memurun tutuklanmasına tepki gösteren Girne Tapu Dairesi çalışanları dün sabah itibarıyla iş bırakma eylemi başlattı. Dairedeki işlemleri durdurarak arkadaşlarının çıkarılacağı Girne Kaza Mahkemesi avlusunda toplanan Girne Tapu Dairesi çalışanları, memurların tutuklanmasının haksızlık olduğunu belirtti. Memurların eylemine, HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen ve KTAMS Başkanı Güven Bengihan da destek verdi.

Özlem Akdağ, Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu aleyhine 3 gün tutukluluk emri alınırken, Mehmet Eminoğlu ve Serdar Özbekoğlu’nun tutukluluk süresi ise çok yönlü bir şekilde süren soruşturma nedeniyle 7 gün daha uzatıldı.

Polis, Eminoğlu ve Özbekoğlu aleyhindeki şikayetçi sayısının her geçen gün arttığını, dün itibarıyla 18 daire ve 4 dükkanın devri ile sahtekarlıkla para temini meselelerinin soruşturulduğunu açıkladı.

Önce memurlar mahkeme huzuruna çıkarıldı

Sahte evrakla üzerine mal geçirme davası ile ilgili olarak süren soruşturmada Mehmet Eminoğlu ve Serdar Özbekoğlu’nun suçuna iştirak ettikleri öne sürülen Girne Tapu Dairesi çalışanları Özlem Akdağ, Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu dün sabah Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine üçer günlük tutukluluk emri alındı.

Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren meselenin tahkikat memuru, zanlıların, Mehmet Eminoğlu tarafından sahtelenen 5 vekâletnameye işlem yaptığını söyledi.

Tapu Dairesi’ne sunulan 5 sahte vekâletnamede de Hasan Bilgiç’in isminin yazdığını, tapu çalışanı zanlıların beş sahte evrakı işleme koyup dairelerin devrini sağladıklarını söyledi.

Zanlıların önceki gün tutuklandığını, soruşturma başlatıldığını belirten polis memuru, zanlıların telefon görüşmelerinin, mesajlarının ve yazışmalarının inceleneceğini kaydederek üçer gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Bu talebe itiraz eden savunma avukatları, Tapu Dairesi’nin yoğun çalıştığını, zanlıların önlerine gelen evrakın sahte olduğunu bilemeyeceklerini, dolayısı ile ortada bir suç değil hata olduğunu öne sürdü.

Tahkikat memuru ise, zanlıların vekaleti onaylarken kontrol etmeleri gerektiğini, okumuş olsaydılar sahte olduğunu anlayabileceklerini, bir vekaletin Türkan Dayı tarafından şahsen onaylandığını, diğer ikisinin işlemlerini yapıp, Vedia Vaizoğlu’na onaylattığını, Özlem Akdağ’ın da iki vekaletnameyi işleme koyarak devir ve takdirlerini hazırladığını ve onaylattığını, böylelikle de 5 dairenin devrinin gerçekleştiğini söyledi.

Yeniden söz alan savunma avukatları, Vedia Vaizoğlu’nun vekaletlerde aynı isim olmasına rağmen imzaların benzemediğine dair ifade verdiğini ve bu konuda polise yardımcı olduğunu ifade etti.

Savunma avukatları ise, ortada bir suç değil hata olduğunu belirterek, 3 süreye itiraz etti.

Avukatlar ayrıca, Tapu Dairesi çalışanlarının devir ve takdir işlemlerini yaptıktan sonra dosyayı son olarak Tapu Müdürüne verdiklerini, müdürün de sorumlu olduğunu belirterek, “neden müdür tutuklanmadı?” diye sordu.

Soruşturma memuru da 15 gün önce ellerine Hasan Bilgiç adına düzenlenmiş bir vekaletname geçtiğini ancak Tapu çalışanlarının hata yapmış olduklarını düşündüklerini, vekalet sayısı 5’e çıkınca konuyu soruşturma gereği duyduklarını söyledi.

Uzun süren duruşmanın ardından Yargıç Meltem Dündar,  soruşturma amaçlı zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Şikayetçi arttı, tutukluluk uzadı

Tapu memurlarının ardından Mehmet Eminoğlu ve Serdar Özbekoğlu da mahkemeye çıkarıldı.

Meselenin tahkikat sorumlusu olan Halil Drangoz mahkemede verdiği yeminli şahadetinde, zanlı 1 Mehmet Eminoğlu’nun, 4 temmuz tarihinde, Gizem Aksun’un imzasını sahteledikten sonra, Girne’de tasdik memuru olan Serdar Özbekoğlu’na, onaylatıp, sahte resmi belge düzenleyerek 5 Temmuz tarihinde konu belgeyi Girne Tapu ve Kadastro Dairesi’nden sahte resmi belgeyi tedavüle sürerek Gizem Aksun’a ait, Kurtuluş mevkiindeki 2 adet taşınmaz malı Yaztech İnvestment Limited adına devredip, sahtekarlıkla mal temin ettiğini söyledi.

24 Temmuzda polise gelen şikayetin ardından Mehmet Eminoğlu ve Serdar Özbekoğlu’nun tutuklandığını hatırlatan tahkikat sorumlusu, Serdar Özbekoğlu’nun, gönüllü ifade vererek, Mehmet Eminoğluna eniştesi olması nedeniyle, güvenerek vekaletnameyi müşteki Gizem Aksun huzurunda olmadan onayladığını ve bunun gibi 5-6 vekaletnameyi de benzer şekilde tasdik ettiğini itiraf ettiğini kaydetti.

26 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan zanlılar aleyhine 3 gün tutukluluk emri alındığını, bu süreçte, elde edilen ifadelerden ve incelenen vekaletnamelerden Mehmet Eminoğlu’nun 2019 yılı Temmuz ayı içinde, Baysan Keleşoğlu, Mediha Keleşoğlu, Yasin Kurşuntel’e ait 2 daireyi devrettiğinin belirlendiğini söyleyen tahkikat sorumlusu, meseleyle ilgili şahısların şirketleri ve banka hesaplarının incelenmesi için merkez bankasına yazışmaların yapıldığını, şikayetçilerden tetkik için imza örneklerinin temin edildiğini anlattı.

Zanlıların, 29 Temmuz’da mahkemeye çıkarılarak tutukluluk süreleri 4’er gün daha uzatıldığını dile getiren tahkikat sorumlusu, bu 4 günlük süreçte 10 adet sahte olduğuna inanılan vekâletin incelendiğini, bu bağlamda 10 kişiden soruşturma yapılarak ifade temin edildiğini kaydetti.

Zanlı 1 Mehmet Eminoğlu’nun 31 Temmuzda gönüllü ifade verdiğini kaydeden tahkikat sorumlusu, zanlının, Gizem Aksun, Baysan Keleşoğlu, Mediha Keleşoğlu, Bilge Polat, Sibel Akaz Özkan, Aliye Hacıabitoğlu ve Omima Saade adına düzenlenen vekaletnamelerin üzerine, konu şahısların yerine imza attığını ve konu vekaletnameleri zanlı Serdar Özbekoğlu’na tasdik ettirerek, söz konusu şahıslara ait daireleri, Tapu ve Kadastro Dairesi’nde, Yaztech İnvestment Limited adına devrettiğini itiraf ettiğini kaydetti.

   Meseleyle ilgili olarak şikayetçi konumunda olan Gizem Aksun, Baysan Keleşoğlu, Mediha Keleşoğlu, Aliye Haciabitoğlu ve Yasin Kurşuntel’den yapılan soruşturmada, söz konusu şahısların şikayetçi olduğunu dile getiren tahkikat sorumlusu, Sibel Akas Özkan’a yurtdışında olduğu için ulaşılamadığını söyledi.

Tahkikat sorumlusu, tahkikatın başladığı 25 Temmuz’dan itibaren yaklaşık 30 kişiden soruşturma yapılarak gerekli görülen yaklaşık 25 kişiden ifade alındığını, zanlı 1 ve 2’nin gönüllü ifadelerinin teyit ve tekzibi için 5 ek ifade temin edildiğini anlattı.

2 Ağustos’ta zanlılar hakkındaki tutukluluk süresinin 7 gün daha uzatıldığını dile getiren tahkikat sorumlusu, bu süre zarfında 15 kişiden soruşturma yapıldığını, yaklaşık 8 kişiden ifade temin edildiğini, zanlı 1’in gönüllü ifadesinin teyit ve tekzibi için 3 ek ifade alındığını ve 4 adet daha sahte vekâletname tespit edilerek, bunlarla 8 adet daire ve 2 dükkanın devrinin yapıldığının tespit edildiğini belirtti.

Zanlı 2 Serdar Özbekoğlu’nun, 6 Ağustos’ta verdiği ikinci bir gönüllü ifadeyle, toplam tespit edilen 9 adet vekaleti şahıslar huzurunda olmadan Mehmet Eminoğlu’nun talebi üzerine onayladığını itiraf ettiğini de söyleyen tahkikat sorumlusu, soruşturma kapsamında Girne Tapu ve Kadastro Dairesi’nde görevli 3 memurun da, tutuklanarak mahkemeye çıkarıldığını anımsattı.

Olaya karışan kamu görevlileriyle ilgili araştırma yapılması gerektiğini, ayrıca önceki gün saat 17.00 raddelerinde polise 2 yeni şikayet daha geldiğini dile getiren tahkikat sorumlusu, meseleyle ilgili tahkikatın her geçen gün genişlediğini söyledi.

Zanlı 1 Mehmet Eminoğlu ve Zanlı 2 Serdar Özbekoğlu aleyhine mesele sayısının 13’e çıktığını, bunların 11 tanesinin  resmi evrak sahteleme, sahtelenmiş resmi evrakı tedavüle sürme, sahte evrak düzenleme, tedavüle sürme, sahte davranışla kayıt temini ve sahtekarlıkla mal temini meseleleri, 2 tanesinin ise sahtekarlıkla para temini suçları olduğunu kaydeden tahkikat sorumlusu, meselede şu ana kadar, toplam 18 daire, 4 dükkan devriyle ilgili şikayet olduğunu ve 13 müşteki olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Meseleyle ilgili müşteki sayısı arttığını, tahkikatın toplam 13 meseleye çıktığını, zanlıların serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceğini belirten tahkikat sorumlusu, zanlıların tutukluluk sürelerinin 7’şer gün daha uzatılmasını talep etti.

Zanlı Mehmet Eminoğlu’nun avukatı Emre Kadri tutukluluk süresinin uzatılmasına itirazda bulunmazken, devri yapılan gayrimenkullerin çoğunun, Eminoğlu ile ticaret yanında yakın ilişkisi olan şahıslara ait olduğunu ve bu devir işlemlerinden söz konusu şahısların haberdar olduğu iddiasında bulundu.

Eminoğlu’nun söz konusu gayrimenkulleri herhangi bir ödeme almadan devrettiğine de dikkat çeken Kadri, Şeref Yazıcı, Muammer Uğursöz, Osman Tıraşoğlu ve Ömer Hasırcılar isimlerinin de araştırılması gerektiğini, ve Mehmet Eminoğlu’nun ikinci bir gönüllü ifade vermek istediği beyanında bulundu.

Zanlı 2 Serdar Özbekoğlu’nun avukatı Tevfik Mut ise, Özbekoğlunun serbest kalması halinde tahkikata etki edemeyeceğini belirterek tutukluluk talebine itirazda bulundu.

Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Meltem Dündar, meseleyle ilgili tahkikatın ciddiyetine, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki edebileceğine, yeni şikâyetler geldiğine ve meseleyle ilgili olarak 3 kamu görevlisinin de tutuklandığına dikkat çekerek, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların tutukluluk sürelerin 7’şer gün daha uzatılmasına emir verdi.

Girne Tapu Dairesi’nde uyarı grevi yapıldı
 

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN), Girne Tapu Dairesi’nde son günlerde yaşanması istenmeyen konulardan dolayı bir günlük uyarı grevi yaptı.
   HAKSEN Genel Başkanı İzzet Türkmen yaptığı açıklamada, sistemin eksikliklerine, çalışan haklarının tümünün korunması için gerekli yasal değişikliklere dikkat çekmek için uyarı grevi yaptıklarını belirterek, “Amacımız yargıya müdahale etmek değil, sistemin aksaklıklarını vurgulamaktır. Yaşanan sıkıntıların yanında, personel eksikliği gibi konularda da HAKSEN olarak çalışanın yanında olacağız” dedi.
   Türkmen, konuyu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a ilettiklerini ve gerekli görüşmeleri en hızlı şekilde gerçekleştirip, çözüme katkı koyacaklarını kaydetti.

 

Sungur’dan Tapu Dairesi çalışanlarına destek

banner134
 

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Perşembe günü Girne Tapu Dairesi’nde yaşananlar ve dün greve giden Tapu çalışanlarına destek belirtti.
   Sungur, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı yaşanan mağduriyetlerin çözümü için bir an önce Emlakçılar Birliği Yasası’nı geçirmeye davet etti.
   Sungur, “Son zamanlarda Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yasası’nın yasal düzenlemelerinin İçişleri Bakanı tarafından geçirilmiş olmamasından ötürü mağduriyetlerin giderek arttığını üzülerek görüyoruz. Oysa Emlakçılar Birliği Yasası geçmiş ve ilgili yasal düzenlemeler de yapılmış olsa, bu tür mağduriyetler en asgari oranda olacaktı” dedi.

 

“Piyasada derin güven bunalımı var”
 

Yaşanan bu olayların emlakçılık sektörüne darbeler vurduğunu belirten Sungur, “Şu an memlekette emlak patlaması yaşanması gerekirken maalesef satışlar diplerde geziyor. Piyasada çok derin bir güven bunalımı vardır. Yaşanan son olayda çok kötü şartlarda canla başla ve büyük özveriyle görev yapamaya çalışan Tapu Dairesi çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet bizi derinden üzmüştür. Kendilerine bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor bu vesile ile de Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 

Fotoğraflar/Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2019, 10:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan yalyali
Hasan yalyali - 1 yıl Önce

Memurluk götlerine batida ondan rahatliktandir

Ayhan Çetin
Ayhan Çetin - 1 yıl Önce

Tastik Memurları ile ilgili yasa değiştirilmeli. Tastik Memuru olmak için Hukuk mezunu olmak, başka bir iş yapmamak şartı getirilmeli. Türkiye'deki uygulama bence çok iyi. Belirli yaşın üzerinde vekalet verenlerden( ev/araç satmak için kullanılacaklar için ) sağlık raporu istenmeli derim. Ancak hırsızların daima bir adım önde oldukları hatırdan çıkarılmamalıdır.

SIRADAKİ HABER

banner75