Girne'den çaldıklarını, Lefkoşa'da satacaklardı

banner37

Lefkoşa’da, tasarruflarındaki çalıntı ziynet eşyalarını bir kuyumcuya satmaya çalıştıkları esnada, ihbar üzerine tutuklanan Devrim Akar ile Özcan Arslan aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri alındı

Girne'den çaldıklarını, Lefkoşa'da satacaklardı
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

   Lefkoşa’da önceki gün, tasarruflarındaki çalıntı ziynet eşyalarını bir kuyumcuya satmaya çalıştıkları esnada, ihbar üzerine tutuklanan Devrim Akar ile Özcan Arslan, dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı.
   İ.K.’nin ikametgahından sirkat edilen 20 parça ziynet eşyasından 4’ü zanlıların tasarrufunda ele geçirildi.
   Önceki gün, Lefkoşa otobüs terminali bölgesinde faaliyet gösteren bir kuyumcu dükkanına giderek, bir adet çalıntı pırlanta taşlı kolyeyi satmaya çalışan iki zanlının tasarruflarında ele geçirilen kolyenin müşteki İ.K.’ye ait olduğu ortaya çıktı.

Girne Doğanköy’de 23 Kasım günü İ.K.’ye ait ikametgahta meydana gelen faili meçhul sirkat olayıyla ilgili tutuklanan zanlılar aleyhinde soruşturma maksatlı 3’er günlük tutukluluk emri alındı.
   Aksiyon filmlerini aratmayan kovalamaca sonrası yakalanan zanlı Devrim Akar ile suç ortağı Özcan Arslan’ın birer gönüllü ifade verdikleri ve birbirlerine karşılıklı suçlamalarda bulundukları belirtildi.
   Mahkemede söz alan zanlı Devrim Akar, söz konusu meseleyle bir ilgisi olmadığını öne sürdü.
   Mahkemede konuşan zanlı Özcan Arslan ise Mağusa ve Lefkoşa dışına çıkmadığını, hayatı boyunca hiç Girne’ye gitmediğini iddia ederek “Yanımda duran beyefendi (Devrim Akar) dün yanıma geldi ve benden yardım istedi. Bana hastaneye borcu olduğunu bu nedenle kimliğini orada bıraktığını söyledi ve borcunu ödeyebilmek için altın kolyeyi kuyumcuya benim satmamı önerdi” dedi.


20 parça ziynet eşyası çaldılar

banner134
 

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Soyel’i tanık olarak dinletti.
   Zanlılar Devrim Akar ile Özcan Arslan’ın 23 Kasım günü Girne Doğanköy’de meydana gelen “Ev Açma” ve “İkametgahtan Sirkat”  suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru Hüseyin Soyel, zanlıların sirkat ettikleri altınları önceki gün Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kuyumcuya satmak istedikleri sırada tespit edilerek tutuklandıklarını dile getirdi.
   Soyel, Doğanköy’de, müştekinin evde bulunmadığı 09.30-21.00 saatleri arasında İ.K.’ye ait ikametgahın yatak odası kapısından içeriye giren zanlıların, İ.K.’nin dolap içerinde muhafaza ettiği; bir çift set kırmızı renk ortası yakut taşlı küpe ve yüzüğü, 3 adet 22 ayar altın bileziği, 2 adet düz şekilli üzerinde çizgileri olan bileziği, 2 adet köşegen 22 ayar bileziği, deniz kabuğu desenli bir adet bilekliği, 1 adet 18 ayar altın üzerinde taşlı pırlanta bulunan kolyeyi, 1 adet kehribar sarı renk kolye ve bilekliği, 1 adet oltu taşından yapılma kolye, kolye ucu ve küpeleri, 2 adet göğüs iğnesini, 1 adet yarım altın ile 2 adet erkek kol saatlerini sirkat ettiklerini ifade etti.

Üzerlerinden çıkan altınlar müştekiye ait
 

Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklanan zanlıların üzerlerinde yapılan aramada zanlı Devrim Akar’ın tasarrufunda 3 adet altın bilezik ve zanlı Özcan Arslan’ın tasarrufundaysa 1 adet pırlanta taşlı altın kolye ele geçirildiğini kaydeden Hüseyin Soyel, zanlıların tasarruflarında ele geçirilen ziynet eşyalarının müştekiye ait olduğunun belirlendiğini açıkladı.
   Gönüllü ifade veren zanlıların, birbirlerinden farklı beyanlarda bulunduklarını söyleyen Soyel, zıt ifadeler veren zanlıların karşılıklı suçlamalar yaptıklarını da belirtti.
   Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın henüz yeni başladığını belirten, alınması gereken ifadeler ve kayıp emareler olduğuna dikkat çeken polis memuru Hüseyin Soyel, serbest kalmaları halinde soruşturmaya etki etme olasılıkları yüksek olan zanlıların tutuklu kalmalarını talep etti.
   Yargıç Meltem Dündar, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmalarına emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75