Gösterinin ne amaçla düzenlendiğini bilmiyormuş!

banner37

Güney Lefkoşa’da, “Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etmek” amacıyla düzenlenen gösteride, yasadışı cemiyet ilan edilen PYD’nin ‘sözde bayrağını’ taşıyan Mehmet Akgül, ülkeye giriş yapmaya çalıştığı sırada tutuklandı

Gösterinin ne amaçla düzenlendiğini bilmiyormuş!
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Güney Lefkoşa’da, Teofilos Kürt Derneği’nin “Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etmek” amacıyla düzenlediği gösteriye katılan Mehmet Akgül, Metehan Sınır Kapısı’ndan giriş yapmaya çalıştığı sırada tutuklandı.

Polis, zanlının gösteri sırasında yasadışı cemiyet olarak ilan edilen PYD’nin ‘sözde bayrağını’ taşıdığını tespit ederken, mahkemeden söz alan Mehmet Akgül, gösteriye bilinçli olarak katılmadığını ve gösterinin ne amaçla düzenlendiğini bilmediğini iddia etti.

Polis zanlının ülkeye ne maksatla geçtiğini ve nerelerle temas kurduğunun araştırılabilmesi için zanlının 3 gün süreyle tutuklu kalmasını talep ederken, mahkeme talebi uygun buldu.

“Yasadışı cemiyete üye olma”, “Yasadışı cemiyeti savunma”, “Yasadışı cemiyeti teşvik” ve “Yasadışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda niteliğinde yayınlar bulundurma” suçlarından tutuklanan zanlı Mehmet Akgül, dün sabah erkenden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü davada İddia Makamı adına Savcı Ayşe Kaymak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Burçin Korgan’ı tanık olarak dinletti.

“Gönüllü ifade verdi, suçunu kabul etti”

Mahkemede yeminli şahadet veren Korgan, zanlının 10 Ekim tarihinde, Limasol’da faaliyet gösteren ‘Teofilos Kürt Derneği’nin, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etmek” amacıyla Güney Lefkoşa’da düzenlediği gösteriye katıldığını söyledi.

banner134
Korgan, zanlının söz konusu gösteri sırasında, KKTC Bakanlar Kurulu tarafından yasadışı cemiyet ilan edilen PYD’nin ‘sözde bayrağını’ taşıdığına dikkat çekti.

Zanlının 2 Kasım tarihinde, Metehan Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş yapmaya çalıştığı sırada tespit edildiğini belirten Korgan, zanlının mahkemeden alınan derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Polis memuru Korgan, zanlının konuyla ilgili polise itiraf mahiyetli gönüllü ifade vererek işlemiş olduğu suçu kabul ettiğini söyledi.

Korgan, zanlının KKTC’ye ne maksatla geçtiği, nerelerle temas kurduğu ve gönüllü ifadesinin teyit ve tekzibinin yapılabilmesi için süreye ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

“Gösteriye bilinçli olarak katılmadığını iddia etti”

Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın henüz yeni başladığını ve zanlının serbest kalması halinde suçla bağlantılı olabileceği kişilere etki etme olasılığının kuvvetle muhtemel olduğunu belirten Korgan, zanlının ilk etapta 3 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

Mahkemeden söz alan zanlı Mehmet Akgül, söz konusu gösteriye bilinçli olarak katılmadığını belirterek, gösterinin ne amaçla düzenlendiğini bilmediğini ve hiçbir yasadışı cemiyete üye olmadığını iddia etti.

Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ise soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75