banner6

Gözyaşlarını tutamadı

banner37

Yasadışı Kürtaj davasının dünkü celsesinde, Verda Tunçbilek lehine şahadet veren tanıklardan birinin sözleri, Tunçbilek’i çok duygulandırdı.

Gözyaşlarını tutamadı
banner8

Elmas TOKAY

Girne’deki Ada Hospital (Tunçbilek Sağlık Hizmetleri Ltd.) isimli özel dal hastanesinde, bazı hamileliklerin yasal olmayan şekilde sonlandırılmasıyla ilgili Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın dünkü celsesinde sanık Verda Tunçbilek de yerinden yeminsiz beyanda bulundu.

Ardından Verda Tunçbilek’in müdafaası için gelen tanıklardan İ.Ö., “bugün anneysem, Verda Tunçbilek sayesinde oldum. Aldırmak istediğim çocuğumu, bana destek verip her zaman yanımda olarak doğurmama ve anne olmama sebep oldu. Hamileyken çocuğumun babasından şiddet görmeme rağmen o bana güç verdi” derken, Verda Tunçbilek gözyaşlarına boğuldu.

Fatma Şenol’un başkanlığında Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seren Bensen’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde Mehmetali Tunçbilek’in müdafaası için bir tanık daha şahadet verdi. Ardından da sanık 2 Verda Tunçbilek sanık 1 Mehmetali Tunçbilek gibi, yeminsiz olarak yerinden beyan verdi. Ardından da sanık Verda Tunçbilek’in avukatı Mustafa Şener, müvekkilinin müdafaası için mahkemeye 2 tanık dinletti.

İddia Makamı Başsavcılığı Kıdemli Savcı Erdinç Akyener temsil ederken, sanık Mehmetali Tunçbilek’i Avukat Serhan Çınar, sanık Verda Tunçbilek’i Avukat Mustafa Şener, sanıklar Ayşegül İşbilen ile Taner Okburan’ı Avukat Emre Kadri, sanık Fahri Karagözlü’yü Avukat Güneş Menteş ve sanık Rasiha Serdaroğlu’nu Avukat Tahir Seroydaş ve Avukat Ömer Başay temsil ediyor.

banner134

“A.D. ile arabadan bir çanta aldık”

Mehmetali Tunçbilek’in müdafaası için tanık kürsüsüne çıkan son tanık olan H.Ö., isimli kişi verdiği şahadette, sanıkların poliste tutuklu olduğu bir tarihte, A.D. isimli kişinin kendisini aradığını, sanıklar Verda ve Mehmetali Tunçbilek çiftinin evine gittiklerini söyledi. Garajdaki arabadan bir çanta aldıklarını anlatan H.Ö. çantanın fermuarlarının açık ve içi boş gibi görünen bir çanta olduğunu söyledi.

Çantayı alıp Girne Polis Müdürlüğü’ne gittiklerini ve A.D.’nin içeriye girip çantayı polise teslim ettiğini söyleyen H.Ö. daha sonra iddia makamının sorularını yanıtladı.

Yerinden beyanda bulundu

Sanık Mehmetali Tunçbilek’in avukatı başka tanık dinletmeyeceklerini ve müdafaalarını kapattıklarını söyledikten sonra, savunma hakkı sanık 2 Verda Tunçbilek’e geçti. Sanık Verda Tunçbilek, yeminsiz olarak sanık kutusundan yaptığı beyanda, ilk olarak eşi Mehmetali Tunçbilek’in beyanlarına katıldığını belirtti ve şöyle devam etti:

“Sanık Fahri Karagözlü’nün yanında 2000 ile 2002 yılları arasında asistanlık yaptım. Daha sonra da hastaneyi açacağımız zaman, çok güvendiğim biri olduğu için, açacağımız hastanede başhekim, idareden ve yönetimden sorumlu kişi olarak işe aldık. 3 bin 500 TL maaş ödemek kaydıyla. Fahri Karagözlü kendi hastaları ve ameliyatlarını kendi ayarlıyor ve eğer hastanede ameliyat yapacaksa bin TL ücret ödüyordu. Girne’de ve başka bölgelerde çalışan doktorlarda bizim hastanemizin ameliyathanesini bu şekilde kullanıyordu. 15 Aralık 2015 tarihili Fahri beyin bana yazdığı çek de ameliyathane kullanım parası olarak yazıldı. Yasadışı bir şey olduğunu bilmiyordum. Erken tanı ile ilgili 10 haftanın üzerinde hamile gelen hastaları Fahri beye yönlendirdiğim oldu. Bu konuda uzman bir kişidir. Hatta 3-4 tane anomali çocuğa hamile olan 10 haftadan büyük hamileleri de ona yönlendirdiğimi hatırlıyorum. Ben babam hayatını kaybettikten sonra, 10 haftanın altında da kürtaj yapmıyordum.

A.D. isimli tanık gömme işlerini yapıyordu ve benim bundan hiçbir zaman haberim olmadı. A.D. de bu işlemlerin yasal olduğunu buradaki şahadetinde söyledi. Ben tıbbi artıkları Girne Belediyesi’nin verdiği kutulara atıyordum. Hatta bir defasında tüp bebek hastalarımdan bir tanesi düşük yaptı. Birini evde düşürdü diğerini ise hastanede düşürdü ve eşi onu gömmek için aldı. Fahri Bey benim hocam, ben ona asla yaptığı ameliyatın ne olduğunu sormam. Bana da sorulmasını istememem. Ama dosyalara baktığımda hiç birinde yasadışı bir şey olduğun görmedim. Bugüne kadar kimseye yasadışı bir şey için yardım etmedim, ortak olmadım. Hakkımdaki bütün suçlamaları kabul etmiyorum.”

2 tanık Verda Tunçbilek’i anlattı

Verda Tunçbilek’in yeminsiz beyanının ardından, müdafaa için gösterdiği iki tanık dinlendi. İlk tanık M.O. oldu. Verda Tunçbilke’e ilk olarak muayene için gittiğini ve hamile olduğunu öğrendiğini belirten M.O. şöyle devam etti:

“O zaman daha iki aylık nişanlıydım ve hamile olduğumu öğrenince çok panik oldum. Eşim de ben de aldırmayı düşündük. Ama Verda Hanım hiçbir zaman bebeği almamızı istemedi. Ailemize nasıl anlatacağımızı düşünürken, bir çok kez Verda hanımın kliniğine gittik. Sonra ailemizle konuştuk ve çok mutlu oldular. Evlendik ve şu an bir anneyim. Verda Hanım sayesine anne duygusunu tattım.”

“Benim anne olmama sebep oldu”

Verda Tunçbilek’in savunma için gösterdiği bir diğer tanık olan İ.Ö., 2 aylık hamileyken Verda Tunçbilek’le tanıştığını ve onun sayesinde annelik duygusunu tattığını, şu an 4 yaşında bir çocuğunun olduğunu söyledi.

İ.O., “Evlilik dışı hamile kalmıştım ve toplum bunun kabul etmiyordu. Çocuğun babası beni evlenme vaatleriyle oyaladı. Ben parasız ve pulsuz bir şekilde bu çocuğu aldırmak için düşünürken, Verda Hanımla tanıştım. Bu çocuğu doğurmam için bana cesaret verdi. Bana destek verip her zaman yanımda olarak asla aldırmamı istemedi, izin vermedi. 7 aylıkken çocuğumun babasından şiddet görüyordum ve dayanamayarak bir gün Verda Hanımı aradım. Durumu anlattım. Bana güçlü bir anne olduğumu ve çocuğu doğurmam gerektiğini söyleyerek güç verdi. Çok acılar çektim ama onun sayesinde şu an bir anneyim. Ona minnettarım” şekilde konuşurken, Verda Tunçbilek’in gözyaşlarına hakim olamadığı gözlemlendi.

Bu iki tanığın dinlenmesinin ardından mahkeme davayı görüşmek üzere 5 Ocak 2017 Perşembe gününe erteledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 08:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104