Güneydeki emareler de talep edilecek

banner37

Güney Kıbrıs ile KKTC yetkilileri arasında ilk kez gerçekleştirilen suçlu takasında teslim alınan 53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısı Pakistanlı Muhammed Salman, dün yeniden İskele’de mahkemeye çıkarıldı ve 8 gün daha ek tutukluluk alındı

Güneydeki emareler de talep edilecek
banner90
banner8

Ayşe BULUT

   Güney Kıbrıs ile KKTC yetkilileri arasında ilk kez gerçekleştirilen suçlu takasında teslim alınan 53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısı Pakistanlı Muhammed Salman, dün yeniden İskele’de yargı huzuruna çıkarıldı.

   53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısı Pakistanlı Muhammed Salman, Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla teslim alınırken, Güney Kıbrıs’ta cinayete karışan, ardından KKTC’de yakalanan Gürcistan uyruklu 4 cinayet zanlısı da Rum polisine teslim edilmişti. 

   İskele Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Dilşah Karayel’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı, tanık olarak İskele Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Müfettiş Muavini Erdim Kara’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Kara, 30 Eylül 2018 tarihinde, İskele’de Long Beach – Ötüken arasında, ormanlık alan içerisinde iki kişinin köpek gezdirdikleri sırada bir erkek cesedinin ormanlık arazide bulunduğunun tespit edilerek, olayın polisin bilgisine getirildiğini anımsattı.

   Müfettiş Muavini Erdim Kara, maktulün cesedinin Long Beach – Ötüken arasındaki ormanlık arazide, kum zeminde, sırt üstü yatır vaziyette olduğu, giymekte olduğu kot pantolonun diz hizasına kadar, iç çamaşırının ise kalça hizasına kadar aşağıda olduğunu anlattı.

   Cesedin kokmaya ve kurtlanmaya başladığını ve boğazında kemer takılı olduğuna vurgu yapan Kara,  maktulün yanında yerde cüzdan, ayakkabı ve gözlüğünün bulunduğunu mahkemeye aktardı.

   Müfettiş Muavini Erdim Kara, olay mahallinin Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz tarafından ziyaret edildiğini ve maktulün cesedi üzerinde yapılan ilk incelemede, yüz kısmında darp ve cebir izi bulunduğunu, boğazındaki kemerin sıkılmak suretiyle ölüm sebebinin oluşacağı bulgusu yapıldığını kaydetti.

Gönüllü ifade verip cinayeti işlediğini itiraf etti

   Kara, zanlının tutukluluk süresi içerisinde ikinci bir gönüllü ifade vererek, öldürme anına ilişkin de tüm detayları anlatıp suçunu itiraf ettiğine dikkat çekti.

   Kara şöyle devam etti:

   “Temin edilen gönüllü ifadenin teyit ve tekzibine başlanmış ve halen devam etmektedir. Zanlının olaydan sonra Lefkoşa’da kaldığı ikametgahında aramalar yapılacak. Zanlının Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde muayenesi yapılacak. Bu hususa müteakip defalarca hastaneye gidilecek. Bir takım ifade temin edilmesi gerekmektedir. Bu olaya bağlı olarak meydana gelen kanunsuz yollardan KKTC’yi terk etmek suçuyla ilgili dosya başlatılacak. Bu yönde tahkikat yapılacak geçişle ilgili olay yerleri ziyaret edilecek ve bu hususta tahkikatımız devam edecek. Bu olgular ışığında tahkikatımız halen devam etmektedir. Tahkikatın selameti açısından zanlının 8 gün poliste tutukluluğunu talep ederim”.

“Emareler de talep edilecek”

   Savcı Ahmet Özlemler’in tahkikata ilişkin sorularını yanıtlayan Müfettiş Muavini Erdim Kara, zanlının sorgusu sırasında kullanmakta olduğu cep telefonu ve o günü giymekte olduğu kıyafetlerin, Güney Kıbrıs Rum kesiminde polisin kendisini yakaladığı evde olduğuyla ilgili bilgi vermesi üzerine, bu emarelerin iadesiyle ilgili girişim başlatıldığını kaydetti.

   Kara, zanlıdan DNA testi için kan örneği alındığını ve Türkiye Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi için işlem başlatıldığını söyledi.

   Yargıç Dilşah Karayel, tahkikatın çok yönlü devam ettiğine vurgu yapıp, zanlının 8 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75