Güneyden kaçak getirilen araba 4 bin TL’ye satıldı

banner37

İskele polisi, Orhan Soylu’nun tasarrufunda bulduğu gümrüksüz aracın Ali Kardeşoğlu’na ait olduğunu tespit etti ve Kardeşoğlu’nu da tutukladı

Güneyden kaçak getirilen  araba 4 bin TL’ye satıldı
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

   İskele polisinin “gümrüksüz mal tasarrufu” ve “gümrüksüz mal ithali” suçlarıyla ilgili başlattığı soruşturma tamamlandı.

   Polis, Orhan Soylu’nun babasının Gelincik’teki evinde sakladığı ve gümrüksüz olduğu anlaşılan arabanın, Ali Kardeşoğlu adına kayıtlı olduğunu ve Ali Kardeşoğlu tarafından, yasa dışı yolla, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye izinsiz ithal edildiğini tespit etti.

   Ali Kardeşoğlu’nun, konu aracı, Orhan Soylu’ya, 4 bin TL karşılığında sattığı öğrenildi.

   Her iki zanlı, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Dilşah Karayel’in huzuruna çıkarılarak, işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere, KKTC vatandaşı birer kefilin lehlerine imza ettiği 50’şer bin TL’lik kefalet senedi karşılığında serbest bırakıldı.

   Haftanın bir günü en yakın polis karakoluna ispat-ı vücut edecek olan zanlılar, yargılanacakları tarihe değin KKTC dışına çıkmaktan da men edildi.

“Soruşturma bitti”

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Hasan Boşnak, İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı Ziyamet Polis Müdürlüğü’nde görevli Ulaş Alkoçoğlu’nu, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için yeminli şahadete çağırdı.

   Tanık polis Ulaş Alkoçoğlu’nun, 6 Mayıs 2020’de, Orhan Soylu’nun babasının Gelincik’teki evinde, tespit edilen gümrüksüz Güney menşeli aracın, EFZ 975 plakalı olup, Ali Kardeşoğlu adına kayıtlı olduğunu tespit ettiğini söyledi.

   Ulaş Alkoçoğlu, zanlı Ali Kardeşoğlu’nun 9 Nisan 2017’de, Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptığını ve Şubat 2018’de de konu aracı Orhan Soylu’ya 4 bin TL karşılığında satmak suretiyle, “gümrüksüz mal ithal” suçunu işlediğini dile getirdi.

   Alkoçoğlu, ayrıca, Orhan Soylu’nun ise, konu aracı satın alarak gümrüksüz mal tasarrufu suçunu işlediğini ifade etti ve her iki zanlı aleyhine başlatmış olduğu soruşturmasını tamamladığını anlattı.

   Tanık polis, mahkemeden, gönüllü ifade verip, kendilerine tebliğ edilen yazılı dava tebliğlerini kabul eden her iki zanlıyı uygun bir teminata bağlamasını istedi.

   Huzurundaki beyanları dikkate alan yargıç, zanlıların, yargıyı tutuksuz beklemesine emir verdi ve zanlılar lehine KKTC vatandaşı birer kefilin, 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesi karşılığında serbest bırakılmasına izin ve emir verdi.

   Yargıç, ayrıca, zanlıların haftanın bir günü en yakın polis karakoluna giderek, ispat-ı vücut etmesini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75