Günlerdir bahçelerde saklanıyorlardı

banner37

Gayretköy’de önceki akşam narenciye bahçelerinde yakalanan 20 mülteci dün Güzelyurt’ta mahkemeye çıkarılarak tutuklanırken, mültecilerin ülkeye hafta başında girdiği tahmin ediliyor

banner87
Günlerdir bahçelerde saklanıyorlardı
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Güzelyurt Polis Müdürlüğü tarafından önceki akşam Gayretköy’deki narenciye bahçelerinde saklanırken yakalanan Suriyeli 20 mülteci dün Güzelyurt’ta mahkemeye çıkarılarak aleyhlerine soruşturma amaçlı olarak ikişer gün tutukluluk emri alındı.

Mültecilerin yakalanmasıyla ilgili meselenin tahkikatını yürüten polis memuru Fuat Kurtulan mahkemede verdiği şahadetinde, zanlıların ülkeye deniz yoluyla girdiklerinin belirlendiğini ancak ne zaman ve nereden girdiklerinin henüz belirlenemediğini, sadece onlara yardımcı olan bir kişinin isminin belirlendiğini ve bu kişinin arandığını açıkladı.

KIBRIS’ın polise yakın kaynaklardan derlediği bilgilere göre ise, Suriyeli mülteciler, çarşamba günü ülkeye kayıtsız ve gümrüksüz olarak Kaplıca Balıkçı Barınağı’ndan ülkeye kaçak olarak bot sokmaktan tutuklanan Mücahit Özmen’in botuyla ülkeye taşındı. Ancak, mültecilerin ülkeye ne zaman ve nereden giriş yaptıkları henüz kesinlik kazanmadı.

20 Suriyeli mültecinin önceki akşam saat 19.00 sıralarında Gayretköy’de narenciye bahçelerinde yakalanmasının ardından, Mücahit Özmen’e ait kaçak botun da Mevlevi’de Saldam 2 Petrol İstasyonu’nun arkasındaki zeytin ağaçlarının arasında bulunması, bu yöndeki duyumları güçlendirdi.

Şimdilik iki gün tutuklular

Güzelyurt Polis Müdürlüğü tarafından Gayretköy’de gerçekleştirilen operasyonda KKTC’ye kanunsuz yollardan giriş yapan ve bir narenciye bahçesinde gizlenmiş olarak bulunan Suriye uyruklu 20 kişi dün sabah Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Güzelyurt Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan ve meselenin tahkikat memuru olan Fuat Kurtulan mahkemede yeminli şahadet vererek, 10 Mayıs 2019’da alınan bir bilgi üzerine düzenlenen operasyonda Gayretköy’de bir narenciye bahçesinde gizlenmiş şekilde KKTC’ye kanunsuz giriş yaptıkları tespit edilen 20 kişinin tutuklandığını anlattı.

Kurtulan, bu çerçevede başlatılan tahkikatta zanlıların KKTC’ye deniz yolu ile giriş yaptıklarının belirlendiğini ancak nereden giriş yaptıklarının henüz bilinmediğini belirterek, kendilerini KKTC’ye getiren bir isme ulaşıldığını ve söz konusu şahsın arandığını kaydetti.

Tahkikatın yeni başladığına işaret eden Kurtulan, zanlılar hakkında 2 gün tutukluluk talep etti.

Yargıç Murat Soytaç da tahkikatın salimen yürütülmesi için zanlılar hakkında 2’şer gün tutukluluk emri verdi.

Soytaç ayrıca zanlıların avukatının talebi üzerine tümünün de derhal kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirilmesine ve zanlıların avukatları ile görüşebilmeleri için polisin gerekli tertibatı almasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75