Hedef, bir kadın avukattı

banner37

Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili tutuklanan 6 kişi aleyhine mahkemeden 7’şer gün ek tutukluluk emri temin eden polis, suçun organize işlendiğine vurgu yaptı:

banner87
Hedef, bir kadın avukattı
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili tutuklanan Serhat Tokur, Yusuf Başeğmez, Ferhat Bitirmiş, İsmet Sezener, Veysi Badur ve Metin Güler aleyhine yürütülen geniş çaplı soruşturma devam ediyor.

Tahkikatını salim bir şekilde neticelendirmek için zanlılar aleyhine mahkemeden 7’şer gün ek tutukluluk emri temin eden polis, suçun organize işlendiğine vurgu yapıp, saldırının bir kadın avukata yönelik olduğunu açıkladı.

Polis ayrıca, aradığı 3 kişiden 1’inin İngiltere’de olduğunu tespit edip, Güney Kıbrıs, Türkiye ve İngiltere’de olduğunu belirlediği şahısların meseleye bağı olduğuna vurgu yaptı.

Konu suçun Veysi Çelik’in yönlendirmesiyle işlendiğini belirten polis, suç aletini henüz bulamadı.

“Azmettirici, olaydan sonra Başeğmez’i aradı”

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, meselenin olgularını aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan ve olayın tahkikatını üstlenen Müfettiş Muavini Halil Seven’i tanık olarak dinletti.

Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların “kanunsuz patlayıcı madde ve ateşli silah tasarrufu”, “meskun mahalde ateş açma” ve “kasti hasar” suçlarından methaldar olduğunu söyledi ve 1 Haziran 2019’da saat 03.15’te, Gazimağusa İlker Karter Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Themis Center’in Güney cephesindeki, 22 numaralı boş ofisinin camına 7.665 milimetrelik tabancayla 3 el ateş atıldığını belirterek kasti hasara uğratıldığını anımsattı.

Olayla ilgili gelişmeleri mahkemeye aktaran Halil Seven, kurşunlamayı yapan Serhat Tokur’u Girne’de tutukladığını anımsattı ve itiraf nitelikli gönüllü ifade veren Serhat Tokur’un evinde, olay sırasında giydiği kıyafet ve şapkayı bulup emare aldığını dile getirdi.

Seven, Yusuf Başeğmez ve Ferhat Bitirmiş’i Serhat Tokur’un evinde, İsmet Sezener ve Metin Güler’i Gazimağusa’da tespit ettiğini belirtirken, başka bir meseleden Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde tutuklu bulunan Veysi Badur’u da müdürlükten teslim aldığını anlattı.

Zanlı Metin Güler’in kaldığı evde 1 adet 9 mm çapında mermi tespit ettiğini kaydeden tanık müfettiş muavini, konu suçun organize işlenen bir suç olduğuna dikkat çekti ve olayın azmettiricisi Veysi Çelik’in olaydan sonra, Yusuf Başeğmezi’i 2 kez telefoniyen aradığına dikkat çekti.

“İncelemeler sürüyor”

Geniş çaplı yürüttüğü soruşturma sonucu emare aldığı 3 boş kovan, 3 deforme olmuş çekirdek ve 1 adet 9 mm çapındaki mermiyi balistik incelemeye gönderdiğini kaydeden müfettiş muavini, temin ettiği çok sayıda ifadenin teyit ve tekzibine, kamera ve telefon dökümlerinin incelenmesine devam ettiğini kaydetti.

Müfettiş muavini sorulan sorulara şu şekilde yanıt verdi:

“Tahkikatımı ciddi ve kapsamlı bir şekilde yürütüyorum. İvedilik sırasına göre yapılması gerekenleri yapıyorum. Suç aleti halen kayıp ve hiçbir zanlının silahın nerede olduğu yönde bir izahatı yok. Meseleyle ilgili talep edilen 46 telefon dökümünden 10’u elimize ulaştı. 100’ü aşkın kamera kaydı, kurulan ekip tarafından inceleniyor. Yeni alınan kayıtlar da incelenecek. Konu binaya 3 el ateş edildi. Araştırmamız devam ediyor.”

Müfettiş Muavini Halil Seven, mahkemeden, tahkikatını salimen tamamlayabilmek için, serbest kalmaları halinde tahkikatına etki edecek olan zanlılar aleyhine mahkemeden 8’er gün ek tutukluluk süresi talep etti.

Savcı bu süreyi 7 günle sınırladı.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan, konu suçun ciddiyetine ve vahametine vurgu yaptıktan sonra, talebi uygun ve adil buldu.

Yargıç Umut İnan, ilk nazarda konu suçlarla bağlantısı olduğuna bulgu yaptığı zanlıların, tahkikatın selameti açsından 7’şer gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96