banner6

Henüz yakalanamayan bir kişi daha var

banner37

Asiltürk Kansaran’ın Ortaköy’de uyuşturucudan baygın bulunmasıyla başlayarak, Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt’ta uzanan operasyonlar serisinde tutuklanan 6 zanlının tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı

Henüz yakalanamayan bir kişi daha var
banner90
banner99

Emine UYSAL

Ortaköy’de Asiltürk Kansaran’ın çarşamba günü uyuşturucu içerek, sokak ortasında bayılmasıyla başlayan ve önceki gün Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt’a uzanan operasyonlar serisinde tutuklanan 6 zanlının tutukluluk süresi dün 5 gün daha uzatıldı. Meseleyle ilgili soruşturmasını çok yönlü sürdüren polis, aranan bir kişinin daha olduğunu belirtti.

“Kanunsuz uyuşturucu madde, alma, verme ve tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan Asiltürk Kansaran, Cemre Sağıroğlu, Turgut Şenol, Uğurcan Bük, Kadriye Denise Sürücü ve Ekrem Zeden, dün sabah yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Fadıl Metin’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Metin, 22 Kasım’da, saat 19.30 sıralarında Ortaköy’de, Asiltürk Kansaran’ın (E-24) sokak ortasında bayılmasıyla, tasarrufunda yaklaşık yarım gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alındığını belirtti.

Polis memuru Fadıl Metin, zanlı Kansaran’ın yanındaki zanlı Cemre Sağıroğlu’nun zanlıya konu maddeyi alması için para verdiğinin belirlendiğini söyledi.

Metin, zanlıların konu maddeyi 100 TL karşılığında zanlı Turgut Şenol’dan aldıklarını itiraf ettiğini kaydetti.

“İki narkotik aracına çarparak kaçtı”

Fadıl Metin, mesele ile ilgili olarak yürütülen ileri soruşturma kapsamında, 23 Kasım’da, saat 02.30 sıralarında

Kermiya’da gerçekleştirilen operasyon sırasında evinin önünde görülen Turgut Şenol’un (E-21), kullanımında bulunan araç ile park edeceği sırada polis ekibini fark etmesi üzerine, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğüne ait iki araca, kullanımında bulunan araç ile vurarak hasar yaptıktan sonra olay yerinden kaçmaya başladığını anımsattı.

Metin, zanlının kaçtığı esnada, tasarrufunda olduğunu itiraf ettiği 5 gram sentetik uyuşturucu maddeyi yola saçmak suretiyle imha ettiğini belirtti.

Polis memuru Fadıl Metin, zanlının 400 metre ilerde durdurularak, aracında yapılan aramada, içerisinde tütün ile karışık sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan bir adet ucu yanık sarma sigara ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 240 TL nakit paranın bulunarak emare olarak alındığını kaydetti.

Metin, zanlı Turgut Şenol’un tasarrufundaki konu maddeyi 22 Kasım’da zanlı Uğurcan Bük’ten satın aldığını, bir gramını 100 TL’ye zanlı Asiltürk Kansaran’a, iki gramını ise 150 TL karşılığında zanlı Kadriye Denise

Sürücü’ye sattığını itiraf ettiğini anlattı.

“Bük, dereye doğru kaçtı, makul güç kullanılarak tutuklandı”

Polis memuru Fadıl Metin, zanlı Uğurcan Bük’ün(E-25), dün sabah 09.30’da alıkonulmak isterken dereye doğru kaçtığını ve tasarrufundaki 5 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi dere yatağına attığını söyledi.

Metin, zanlı Bük’ün makul güç kullanılarak tutuklandığını ve maddenin emare alındığını belirtti. Metin, zanlı Bük’ün ikametgâhındaki yatak odasında yapılan aramada, 4 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, hassas terazi ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan bin 250 TL ile 50 sterlin bulunarak emare alındığını anlattı.

Metin, zanlı Uğurcan Bük’ün konu maddeyi aranan bir şahıstan 700 TL karşılığında 10 gram olarak aldığının öğrenildiğini belirtti.

Metin, zanlı Kadriye Denise Sürücü’nün (K-24) Girne’de belirlendiğini ve ilk etapta polise yaptığı beyanda işlediği suçları itiraf ettiğini ancak evinden kanunsuz herhangi bir şey bulunmadığını kaydetti.

Zanlı Ekrem Zeden’in (E-26) Güzelyurt’ta belirlendiğini söyleyen Metin, ikametgâhında 11.50 ile 12.30 saatleri arasında yapılan aramada yatak odasında kağıda sarılı 3 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu belirtti.

Metin, Ekrem Zeden’in konu maddeyi 22 Kasım’da zanlı Uğurcan Bük’ten aldığının belirlendiğini anlattı.

Aranan bir şahıs olduğuna ve tahkikatın çok yönlü devam ettiğine vurgu yapan Metin, 6 zanlının da tahkikat amaçlı 5 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlılar ve avukatları şiddet iddiasında bulundu

Zanlı Asiltürk Kansaran’ın avukatı Ali Hidayet, müvekkilinin ifadesinin şiddet kullanılarak alındığını ileri sürdü.

Turgut Şenol ve Uğurcan Bük’ün avukatı Cemal Gündüz, müvekkillerinin şiddete uğradığını savundu.

Zanlı Kadriye Denise Sürücü’nün avukatı Dilem Morris de, müvekkilinin suçsuz olduğunu ileri sürdü.

Uğurcan Bük ve Ekrem Zeden, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirilmeyi talep etti.

Tüm zanlıların tahkikat amaçlı 5 gün tutuklu kalmalarına emir veren Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, Bük ile Zeden’in Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirilmesine de karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104