banner6

Her biri 2 bin TL ödedi

banner37

Gazimağusa’da Mehmet Ali Kaplan’ı darp ettiği iddia edilen 8 kişiden ikisi serbest bırakıldı, 6 kişi ise ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Her biri 2 bin TL ödedi
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da baseball sopası ve elleriyle, Mehmet Ali Kaplan’ı darp eden kişiler hakkında yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Tutuklanan 8 zanlıdan ikisi meseleyle bağlantılarının olmadığı tespit edildiği için davasız serbest bırakılırken, diğer zanlılar mahkemeye çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere 2’şer bin TL’lik nakdi teminata bağlandı.

Meseleyle ilgili tutuklanan Cuma Bayır, Mustafa Bayır, İ. E. (17), Erdem Akkaya, Orhan Zihni Hoplar ve Altuğ Güvenateş teminata bağlanırken, Veysel Can Gülege ile Selin Afraa Gönülalan mahkemeye çıkarılmadan serbest kaldı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda gerçekleşen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili yeminli şahadet vermesi için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Ersoy Saydağ’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Ersoy Saydağ, zanlıların, kanunsuz topluluk, tecavüzkar alet taşıma ve ciddi darp suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Ersoy Saydağ, zanlıların, Orhan Zihni Hoplar ve Altuğ Güvenateş’in teşvikiyle, 18 Eylül 2017 tarihinde, saat 20.20’de, Gazimağusa’daki bir barın arkasında toplanıp kanunsuz topluluk oluşturduğunu ve müştekiyi dövmek için anlaştıklarını ileri sürdü.

Saydağ, zanlı Mustafa Bayır, İ. E. (17) ve Erdem Akkaya’nın tasarruflarına baseball sopası alıp müşteki Mehmet Ali Kaplan’ı telefoniyen arayıp evini kiralayacakları yönünde kandırdıklarını ve konu evin önüne gelmesini sağladıklarını anlattı.

Saydağ, Mehmet Ali Kaplan’ın olay yerine geldiğini gören zanlı Orhan Zihni Hoplar, Mustafa Güvenateş, Cuma Bayır ve apartman önündeki kamışlıkta yüzleri maskeli bir şekilde saklanan Mustafa Bayır, Erdem Akkaya, İ. E.’nin adı edileni daireden çıktıktan sonra, tasarruflarında kanunsuz olarak bulundurup taşıdıkları tecavüzkar alet olan baseball sopası ve elleriyle, vücudunun muhtelif yerlerine vurmak suretiyle darp ettiğini söyledi.

Tüm zanlılara yazılı dava tebliğ ettiğini ancak zanlı İ. E. dışında tümünün reddettiğini söyleyen tanık polis, mahkemeden zanlılar aleyhine uygun teminat talep etti.

Yargıç Gökan Asafoğulları, konu suçların ülkede yaygınlaştığına dikkat çekerek, bu tür suçların ciddi ve vahim olduğunu söyledi.

Asafoğulları, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlıların, bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

Asafoğulları, zanlıları, davaları görüşüleceği tarihte mahkemede hazır olmasını sağlamak amacıyla, 2 bin TL nakdi teminata bağladı.

Yargıç ayrıca, zanlılar lehine KKTC vatandaşı birer kefilin de 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine emir verdi ve zanlıların haftada bir en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücut etmesini istedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 11:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104