Hintkeneviri ziraatı ve detektör ithalatından yargılanacak

banner37

İskele’deki evinde saksı içerisinde Hintkeneviri bitkisi yetiştirdiğini kabul eden Rus uyruklu V. S., 25 bin TL’lik nakdi teminatla yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı

Hintkeneviri ziraatı ve detektör  ithalatından yargılanacak
banner90
banner8

Ayşe BULUT

   İskele’deki evinde saksılar içerisinde Hintkeneviri bitkisi yetiştiren ve evinde de gayrı yasal olarak ülkeye ithal ettiği belirlenen detektör bulunan Rus uyruklu V. S.’nin aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı. Suçlarını kabul eden V. S., aleyhindeki suçlardan yargılanmak üzere dün çıkarıldığı mahkeme tarafından diğer şartların yanında 25 bin TL’lik nakdi teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   İskele Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında meselenin tahkikatını yürüten polis memuru Osman Üreten yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

   Tanık polis Osman Üreten, zanlının, 24 Temmuz 2020’de, İskele’de meydana gelen, “Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) ziraatı ve tasarrufu” ile “Dedektör ithal ve tasarrufu” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

   Osman Üreten, İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi’nden (CÖŞ) alınan bilgi doğrultusunda, zanlının, İskele’deki ikametgahında 11.50-13.10 saatleri arasında arama yaptığını ve kanunsuz Hintkeneviri bitkisi yetiştirdiğini tespit ettiğini anlattı.

   Üreten, konu ikametgahın doğuya bakan balkonunda, içerisinde ıslak hazır toprak bulunan yeşil saksının dibinde boyları 12 santim olan yeni sökülmüş 4 adet Hintkeneviri türü bitkisi, iç içe 3 adet boş saksı içerisinde şeffaf naylona sarılı öğütülmüş ve kurutulmaya bırakılmış yarım gram ağırlığında hintkeneviri olduğuna inanılan bitki yapraklarını bulup emare zapt ettiğini ifade etti.

   Tanık polis, ayrıca, dolap odasındaki raf üzerinde ise, orijinal Hintkeneviri tohumu kutusu içerisinde streç naylon parçasına sarılı 9 adet, daireye ait elektrik ve su faturasına sarılı 41 adet Hintkeneviri bitkisine ait olan tohumları bulduğunu dile getirdi.

   Bahse konu oda içerisindeki tahta dolap içerisinde ise, pastel renk saat kutusu içerisinde bir adet 10 santim boyunda Hintkeneviri olduğuna inanılan bitki dalı ve Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde kalıntıları ve 1 adet detektör bulduğunu da sözlerine ekledi.

   Zanlının gönüllü ifade verip uyuşturucu ziraatı yaptığını kabul ettiğini belirten Üreten, soruşturmasını tamamladığını söyleyerek zanlının uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Tutku Candaş, zanlının yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışının yasaklanmasına, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmasına, 25 bin TL’lik nakdi teminat yatırmasına ve KKTC vatandaşı 2 kefilin zanlı lehine 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması karşılığında serbest bırakılmasına karar verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75