banner6

Hırsızlara 5'er yıl ağır hapislik

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkeye turist olarak giriş yapar yapmaz, ceplerindeki tüm parayı kumarda harcayıp, parasız kalınca hırsızlık için ev açan Azerbaycanlı Rashad Badalbaylı ve Rufat Guliyev’i yargıladı

Hırsızlara 5'er yıl ağır hapislik
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Nisan 2017’de, ülkemize, turist olarak gelen ve gelir gelmez ceplerindeki tüm parayı kumarda harcayıp parasız kalınca, hırsızlığa yeltenen Azerbaycanlı Rashad Badalbaylı ve Rufat Guliyev’i yargılayarak, ağır hapis cezası verdi.

Mahkeme, ülkeye giriş yaptıktan sonra 6 gün içerisinde, biri teşebbüste kalan 4 evi açarak 380 TL hasara uğratan sanıkları, “ev açma”, “sirkat”, “mülke tecavüz” ve “kasti hasar” suçlarından suçlu bulup mahkum etti ve 5’er yıl ibretlik cezaya çarptırdı.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı üye yargıç açıkladı.

Yargıç Temay Sağer, girdikleri evlerden altın, LCD TV, bilgisayar gibi çok sayıda eşya sirkat eden sanıkların KKTC’de yaşayan kişilerden uzak tutulması gerektiğine vurgu yaparak, “Ülkeye geldikleri günün akşamı tüm parasını harcayan sanıklar, plan yaparak, internetten, kapı nasıl açılır diye araştırma yaptı. Ardından, araç kiraladı ve hırdavatçıdan temin ettikleri aletlerle üç evi açarak hırsızlık yaptı. Parasızlıklarının bedelini KKTC halkına ödetemezler, bu kabul edilemez” dedi.

Temay Sağer, şikayet üzerine kamera kaydı sonucu polis tarafından kıskıvrak yakalanan sanıkların, işledikleri “ev açma” suçunun 7, “sirkat” suçunun 5, “mülke tecavüz” suçunun 2, “kasti hasar” suçunun 3 yıla kadar hapis cezası öngören ciddi ve vahim suçlar olduğuna dikkat çekti.

Plan yapıp konu suçları işleyen sanıkların benzer davalarını da dikkate alan yargıç, sanıklara, ceza takdir ederken meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle incelediklerini ifade etti ve sanıklara verilecek en uygun cezanın, uzun süreli hapislik cezası olduğuna kanaat getirdiklerini açıkladı.

Söz konusu suçun infial yarattığına da vurgu yapan yargıç, kamu menfaatini de ön planda tutarak, sanıklara ve konu suçları işlemeye tevessül edecek kişilere karşı caydırıcı ve ibret ve ıslah edici en adil cezanın, uzun süreli hapislik cezası olduğunu açıkladı.

Yargıç, tüm söyledikleri ışığında, sanıkları, suçlu bulup mahkum ettikleri 4 davadan da, 5’er yıl hapse mahkum etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 08:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104