Hırsızlık yapamadan yakalandı, hapse gitmekten kurtulamadı

banner37

Akdoğan’da girdiği evin sahiplerine yakalanan Ferhat Ateş, 45 gün hapis cezasına çarptırıldı

Hırsızlık yapamadan yakalandı, hapse gitmekten kurtulamadı
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Akdoğan’da girdiği evin sahiplerine yakalanan Ferhat Ateş, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler tarafından yargılanarak, 45 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, yasada “Ev açma” suçunun 5, “Mülke tecavüz” suçunun 2 yıla kadar hapislik cezası öngören ciddi ve vahim suçlardan olduğunu belirterek, affedilmesinin düşünülemez olduğuna vurgu yaptı.

Çiğdem Güzeler, bir şey sirkat etmeyen, sabıkasız genç sanığın, ev içerisindeyken ev sahibine yakalandığına, yakalanmaması halinde sirkat suçunu işleyebileceğine değindi ve “Sanık, bir şey sirkat edemeden konu ikametgahtan ayrılsa dahi bu durum affedilemez. Ev sahiplerinin, evlerinde, yabancı bir kişiyle karşılaşma ve bu korkuyu yaşama durumuyla kalması hoş görülemez” dedi.

Çiğdem Güzeler, şöyle dedi:

“Öngörülen hapislik cezalarından, konu suçların ne denli ciddi ve vahim suçlar olduğu açıkça ortadadır. Huzurumdaki sanık, ağır suç işlemek maksadıyla, yani hırsızlık maksadıyla, 5 Nisan 2019’da, Akdoğan’da sakin Yusuf Düzgen’in evini, mutfak kapısı önündeki masanın üzerindeki saksı içerisinde saklı anahtarla açıp içeriye girdi. Başkasının malına izinsiz giren sanık, konu ikametgaha izinsiz girmekle mülke tecavüz etti. Hiç kimsenin bir başkasının evine izinsiz girmeye, hele hele de suç işlemek maksadıyla girmeye hakkı yoktur. Son dönemlerde bu tür suçlar hayli artış göstermiş ve insanlar evlerinde huzur içinde oturamaz hale gelmiştir. Bu hareketler devamında çok ciddi suçlar da getirebilir.”

Kamu yararı gereği, bu tür suç işleyen sanıklara, ciddi ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiği üzerinde duran kıdemli yargıç, meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdi ve tahkikat maksatlı 10 gün tutuklu kalan 26 yaşındaki sanığı hapislik cezasıyla cezalandırdı.

Kıdemli yargıç, sanığın, konu evden bir şey sirkat etmeyişini, pişmanlığını ve sabıkasız oluşunu hafifletici unsur olarak ele alıp, ceza süresinde indirim yaptıktan sonra sanığı 45 gün hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75