Hoşgörü yok, tevessül etmeyin!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 14 yaşındaki kız çocuğuna alkol verdikten sonra tecavüz eden Gökhan Yoldaş ve Murat Kasım Panoğlu’nu, suçtaki rollerine göre ibretlik cezaya çarptırdı. Çocuğa 2 kez tecavüz eden Yoldaş’ı 1 yıl 8 ay, Panoğlu’nu ise 1 yıl 5 ay hapse mahkum eden mahkeme, konu suça tevessül edecekleri uyardı:

Hoşgörü yok, tevessül etmeyin!
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Şubat 2018’de, 14 yaşındaki kız çocuğuna alkol verdikten sonra tecavüz eden Gökhan Yoldaş ve Murat Kasım Panoğlu’nu suçtaki rollerine göre ibretlik cezaya çarptırdı.

Mahkeme, rıza göstermesi mümkün olmayan çocuğa, biri, ormanlık alanda, diğeri otel odasında olmak üzere 2 kez tecavüz eden Gökhan Yoldaş’ı 1 yıl 8 ay, Murat Kasım Panoğlu’nu ise 1 yıl 5 ay hapse mahkum etti.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, ayrı ayrı açıklayan heyet başkanı Nüvit Gazi Hacıoğlu, “Cinsel tecavüz”, “Alıkoyma”,  “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Cinsel saldırı” suçlarının ciddiyetine, vahametine, artışına dikkat çektikten sonra, konu suçları işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere ceza takdirinde “Hoşgörü yok” diyerek uyardı.

Başkan ayrıca, çocuğa cinsel tecavüz suçunun, müebbet hapis cezası öngördüğüne de vurgu yaptı.

Olguları anımsattı

Heyet başkanı, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara göre, 10 Şubat 2018’de, 01.00 ve 04.00 saatleri arasında, sanıkların alıkoydukları 14 yaşındaki çocuğu, önce Bedis Piknik alanı diye bilinen bölgeye götürdüklerini ve burada ormanlık alanda, Gökhan Yoldaş’ın müştekiyle cinsel ilişkiye girdiğini, ardından da müşteki ve beraberlerindeki bir kızla Şadan Otel’e gittiklerini anımsattı.

Başkan, sanıkların konu otelden para karşılığı 2 oda kiraladığını hatırlattıktan sonra, Gökhan Yoldaş’ın, konu odada küçük çocukla yeniden cinsel ilişkiye girdiğine dikkat çekti.

Dahası Gökhan Yoldaş, odanın anahtarını Murat Kasım Panoğlu’na verdiğini, Panoğlu’nun da 102 numaralı odaya girerek müştekiyle cinsel ilişkiye girdiğini aktaran başkan, Yoldaş’ın bir süre sonra, konu oda penceresinden içeriye girip Panoğlu’nu uyandırıp, bahse konu mahalden ayrıldıklarını belirtti.

Müştekinin annesinin, kızını, bahse konu otelde tespit edip şikayette bulunduktan sonra yapılan soruşturma sonucu sanıkların tespit edip tutuklandığını anımsatan Başkan, sanıkların, mahkeme emri gereği 19 Şubat 2018’den beri cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak beklediklerini anlattı.

Cinsel tecavüz müebbetlik suç

Heyet başkanı Nüvit Gazi Hacıoğlu, sanıkları, işledikleri ağır suçlardan suçlu bulup mahkum ettiklerini belirterek, cinsel tecavüzün müebbet hapis cezasıyla cezalandırılan ciddi ve vahim bir suç olduğunu söyledi.

banner134
Nüvit Gazi Hacıoğlu, TC’nin uzman raporuna göre, vücut sıvısı örneğinde, müşteki ve sanıkların genotiklerinin karışık olarak tespit edildiğini ifade etti ve sanık avukatlarının, sanıklar lehine aktardığı hafifletici sebeplerden bahsetti.

Yargıç, sabıkasız olan sanıkların cezai ehliyetlerinin tam olduğuna da dikkat çekti.

 

En uygun ceza hapislik

Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini anlatan heyet başkanı, sanıklara ve sanıkların işledikleri suçlara verilebilecek en uygun cezanın hapislik cezası olduğuna vurgu yaptı.

Başkan, konu suçların son dönemlerde ciddi artış gösterdiğini belirterek, bu tür suçların toplumda derin yara açtığını, toplumun huzurunu kaçırdığını ve toplumda gerginlik yarattığını dile getirdi.

 

Şiddet ve baskı yok

Ceza Yasası’nın 2014’te tadil edilerek, rıza yaşını 13’ten 16’ya yükselttiğini kaydeden mahkeme, tadilatın amacının, çocukların cinsel dokunulmazlıklarını koruyup, cinsel istismarını engellemek olduğundan söz etti.

Suçların işleniş şekli incelendiğinde, sanıklarla kendi gönlünce vakit geçirmek isteyen müştekiye şiddet veya baskının söz konusu olmadığını ifade eden başkan, müştekinin yaşı dikkate alındığında, rıza göstermesinin mümkün olmadığını anlattı.

Sanıkların hayat tecrübesinin, küçük çocuğun hayat tecrübesine göre oldukça fazla olduğunu ifade eden başkan, küçük çocuğa karşı işlenen suçların küçümsenemeyecek kadar ağır olduğunu vurguladı.

Başkan, meseleyle ilgili tüm hususları değerlendirdiklerini belirterek, sanıklara, işledikleri suçla orantılı verilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Mahkeme, suçtaki rollerine göre, Yoldaş’ı 1 yıl 8 ay, Panoğlu’nu ise 1 yıl 5 ay hapse mahkum etti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 08:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75