İbretlik ceza: 4 yıl hapis

banner37

TÜM DAVALARDAN SUÇLU BULUNDU… Mahkeme,  “Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı yakınlarında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı neticesinde, havalanarak ezdiği aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan 59 yaşındaki Pileli sanık Hüseyin Erçika’yı, aleyhine getirilen “Tedbirsizlik ve ihmal sonucu birinin ölümüne sebep olma”, “Dikkatsiz sürüş”, “Tehlikeli sürüş” ve  “Sürat” davalarından suçlu bulduğunu belirtti

İbretlik ceza: 4 yıl hapis
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Turunçlu Kavşağı yakınında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı sonucu, arabasıyla ezdiği aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan 59 yaşındaki Hüseyin Erçika’yla ilgili kararını açıkladı​​​​​​Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Turunçlu Kavşağı yakınında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı sonucu, aracıyla havalanarak ezdiği aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan, 59 yaşındaki Hüseyin Erçika’yı 4 yıl hapislikle cezalandırdı.

   Mahkemenin oy birliğiyle aldığı kararı, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu açıkladı.

   Ülkenin kanayan yarası haline gelen ölümlü trafik kazası kararında, suçun ciddiyetine, vehametine ve toplumda yarattığı etkiye dikkat çekildi.

   Mahkeme,  “Ölüm Kavşağı” olarak bilinen Turunçlu Kavşağı yakınlarında, dikkatsizliği ve ihmalkarlığı neticesinde, havalanarak ezdiği aracın sürücüsü Esra Korcan’ın ölümüne neden olan 59 yaşındaki Pileli sanık Hüseyin Erçika’yı, aleyhine getirilen “Tedbirsizlik ve ihmal sonucu birinin ölümüne sebep olma”, “Dikkatsiz sürüş”, “Tehlikeli sürüş” ve  “Sürat” davalarından suçlu bulduğunu belirtti.

   Mahkeme, ayrıca KKTC’de artırılan cezalara karşın kazaların her geçen gün önlenemez bir şekilde büyük bir artış gösterdiğine vurgu yaptı.

   Kazaların önlenebilmesi için yol güvenliğinin sağlanıp, toplum bireylerinin bilinçlendirilmesi gerektiği üzerinde durulan kararda, konu suçu işleyen kişilere, kamu yararını dikkate alarak, başkalarına da ibret verici olması açısından hapislik cezası verilmesi gerektiği vurgulandı.

Suçlu bulduk

banner134
   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı açıklayan Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu,  sanığı, olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini kaydetti.

   Ayşen Toroslu, sanığa, en adil cezayı tespit etmek için tüm hususları titizlikle inceleyip değerlendirdiklerinden söz etti.

   Toroslu, iddia makamının mahkemeye meseleyle ilgili sunduğu emareleri titizlikle incelediklerini belirttikten sonra, trafik kurallarını ciddi bir şekilde ihlal etmiş olup, bir insan hayatının son bulmasına sebebiyet veren sanığa hapislik cezası verilmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

   Bu tür suçların önlenmesi ve azalması için sanığa caydırıcı ve ibret verici bir ceza vermeyi uygun ve adil bulduklarını açıklayan Toroslu, sanığı 4 yıl hapse mahkum edip, motorlu araç kullanmaktan men etti.

Kaza nasıl olmuştu?

   Pile’de sakin Hüseyin Erçika, 24 Aralık’ta saat 07.40’da, Gazimağusa-Lef koşa anayolu üzerinde, Turunçlu yol Kavşağı ile Ulukışla yol Kavşağı arasında, yönetimindeki KB 685 plakalı Kia marka salon araç ile sol şerit içerisinden Gazimağusa istikametine doğru seyrederken, yolun sola virajlanan kısmına geldiğinde, süratini salim hadde indirmeyerek, dikkatsiz bir şekilde viraja girmesiyle, direksiyon hakimiyetini kaybedip, kontrolsüz bir şekilde yolun sağından, gidiş ve gelişi ayıran refüj içerisine girip havalanarak karşı şeride geçmişti.

   Hüseyin Erçika, aracıyla karşı şeride geçtiği esnada, sağ şerit içerisinden Lefkoşa istikametine doğru seyreden Gazimağusa’da sakin Esra Korcan yönetimindeki JS 170 plakalı salon aracın üzerine çarpmıştı.

   Erçika’nın aracının, çarpmaya müteakip, asfalt yola düşerek, kontrolsüz şekilde devam ettiği yol içerisinde önü kuzeye bakar şekilde durmuştu.

   JS 170 plakalı aracın sürücüsü Esra Korcan ise olay yerinde yaşamını yitirmişti.

   Kontrolden çıkan JS 170 plakalı araç ise, yolun solundaki oto korkuluklara çarpıp, önü kuzeye bakar şekilde durmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75