'İftira sandığım için yalancı şahitlik yaptım'

banner37

Çatalköy’de iki yıl önce meydana gelen tecavüz olayında, polise verdiği ilk ifadesinde olay günü sanıkla birlikte olduğuna dair yalan ifade veren ve sonrasında aleyhine bu yönde dava açılan H. D., dün tanık kürsüsüne çıktı

banner87
'İftira sandığım için yalancı şahitlik yaptım'
banner90
banner99

Meyil AVCAN

Çatalköy’de 30 Eylül 2017 tarihinde meydana gelen tecavüz olayının davası Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeye devam ediyor.

37 yaşındaki sanık Tarık Mart’ın aleyhindeki davaları kabul etmemesi nedeniyle başlayan duruşmalara dün de devam edildi.

Bir önceki celsede, müştekinin ev arkadaşı E. A.’yı dinleyen mahkeme, davanın dünkü celsesinde sanık lehine yalancı şahitlik yapan H. D.’yi tanık olarak dinledi.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in tanık olarak çağırdığı H. D., sanıkla, arkadaşı aracılığıyla 2017 yılında kendisine iş bulacağı gerekçesiyle tanıştırıldığını belirterek, olay sonrası yaşadıklarını anlattı.

Ülkeye 2017 yılında geldiğini ve hostes olarak çalışan arkadaşından kendisine de iş bulmasını istediğinde, sanık Tarık Mart’la tanıştırıldığını ifade ede eden H. D., kendisine iş bulacağı için irtibat halinde olduklarını söyledi.

Olaydan sonra Adem Mart’ın kendisiyle irtibata geçerek, yalancı şahitlik yapmasını istediklerini dile getiren H. D., Adem Mart’ın evine giderek olayın bir yanlış anlamadan ibaret olduğunu ve kendisinin de olay gecesi o evde olduğuna dair yalancı şahitlikte bulunmasını istediğini kaydetti.

Tanık H. D., Adem Mart’ın kendisine bir kağıt yollayacağını ve içerisinde ne yapacağının yazılı olduğunu söylediğini belirterek, bahse konu kağıdın kendisine ulaştırıldığını, Mağusa’daki evine giden polis memuruna da kağıtta yazılı olanları anlattığını ifade etti.

Daha sonra, polis memurunun telefonunu istediğini kaydeden tanık, bir gün sonra da “Yalancı Şahitlik” suçundan tutuklandığını ve halen davasının devam etmekte olduğunu belirtti.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in olay gecesi nerde olduğuyla ilgili soru sormasının üzerine tanık, olay gecesi Dörtyol’daki evinde olduğunu, sanık Tarık Mart’ı birkaç kez iş konusu için aradığını ancak telefonları açmadığını ve daha sonra kendisine telefonu saat 21.00’de açarak, yemekte olduğunu söylediğini dile getirdi.

Yaptığının hata olduğunu ve çok büyük pişmanlık duyduğunu belirten tanık H. D., olayın iftira olduğuna inandığı için yalancı şahitlik yaparak olay gecesi evde bulunduğu ifadesini söylemeyi kabul ettiğini söyledi.

Tanık, ülkeye olaydan 1 ay önce Adana’dan geldiğini, eşinden 12 yıldır ayrı olduğunu ve eşinden izin almadan çocuklarıyla yurtdışına çıkamadığını belirterek, bu süreçte burada ev kiralayarak, iş aramaya başladığını ve bu süreçte sanıkla tanıştığını sözlerine ekledi.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, bir tanığının daha dinletileceğini belirterek mahkemeden davayı 16 Mayıs tarihine ertelemesi talebinde bulundu.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Savcı Akyener’in bu talebi üzerine davayı 16 Mayıs tarihine tehir etti.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75