İhraç edilen öğretmene “tecavüz” suçlaması

banner37

Kız öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiği iddiasıyla açığa alınıp, kamu görevinden atılan beden eğitimi öğretmeni Hüseyin Güngeldi, yasaya göre korumakla mükellef olduğu öğrencisine cinsel tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklanıp, yargı huzuruna çıkarıldı

İhraç edilen öğretmene “tecavüz” suçlaması
banner8

RIZAYA BAKILMAYACAK…Lefkoşa Türk Lisesi’nde, 17 yaşındaki kız öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiği ve çıplak fotoğraflarını bir başkasına gönderdiği iddiasıyla açığa alınıp, öğretmenlikten atılan Hüseyin Güngeldi, “cinsel tecavüz” suçlamasıyla tutuklandı. Başsavcılık, kız öğrencisini, “okul saatinde” biri konteyner tipi, iki ayrı eve götüren Güngeldi aleyhinde, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda yer alan “Koruma ve bakım sorumluluğu olan kişilere cinsel tecavüz” suçlamasıyla soruşturma başlatılmasına karar verdi. İlgili yasa maddesine göre; öğrenci-öğretmen ilişkisinde öğretmenin, öğrencileri koruma yükümlülüğü olduğundan, cinsel ilişkide öğrencinin rızası olsa da, yasa rızayı ortadan kaldırıyor.

İKİ KİŞİ DAHA TUTUKLANDI…Hüseyin Güngeldi ile evlerinin anahtarını Güngeldi’ye veren iki kişi, dün mahkemeye çıkarılarak aleyhlerinde 3’er günlük tutukluluk emri alındı. Mahkemede olguları aktaran polis, 17 yaşındaki kız öğrencinin, okul saatinde öğretmeni Hüseyin Güngeldi’nin, kendisini, zanlılar Cihan Gür ve İhsan Azeri’nin evlerine götürüp, cinsel tecavüzde bulunduğuna yönelik ifade verdiğini söyledi. Polis, zanlı Cihan Gür’ün, zanlı Güngeldi’ye evinin anahtarını vermediğini söylediğini ancak kız öğrencinin, eve dair tüm tarif ettiklerinin evle örtüştüğünü belirtti. Polis, Hüseyin Güngeldi’nin, zanlı İhsan Azeri’nin konteyner tipi ikametgahında da öğrencisiyle defalarca cinsel ilişkiye girdiğini kaydetti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde infial yaratan ve akıllara kazınan, lisede beden eğitimi öğretmeni olan Hüseyin Güngeldi’nin 17 yaşındaki kız öğrencisiyle üç ay boyunca cinsel ilişki yaşayıp, çıplak fotoğraflarını bir başkasına göndermesiyle gün yüzüne çıkan olayla ilgili soruşturmanın seyri değişti.


Olay sonrası açığa alınan ardından da kamu görevinden ihraç edilen Güngeldi, cinsel tecavüz suçuyla dün mahkemeye çıkarıldı.


Lefkoşa Türk Lisesi’nde (LTL) eğitim gören 17 yaşındaki kız öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiğini ancak rızasıyla olduğunu beyan eden Hüseyin Güngeldi, Fasıl 154 Ceza Yasası’na göre korumakla mükellef olduğu öğrencisine cinsel tecavüzde bulunmakla suçlanıyor.


KKTC Başsavcılığı, kız öğrencisini, “okul saatinde” şuana kadar tespit edilen ve biri konteyner tipi, iki ayrı eve götüren Hüseyin Güngeldi aleyhinde, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda yer alan “Koruma ve bakım sorumluluğu olan kişilere cinsel tecavüz” suçlamasıyla soruşturma başlatılmasına karar verdi.


İlgili yasa maddesine göre; öğrenci-öğretmen ilişkisinde öğretmenin, öğrencileri koruma yükümlülüğü olduğundan, cinsel ilişkide öğrencinin rızası olsa da, yasanın rızayı ortadan kaldırdığı belirtildi.
 


Kamu Hizmeti Komisyonu’nda (KHK) KKTC Başsavcılığı’nın davayla yetkili kıldığı savcı Meryem Beşoğlu’yla yürütülen yargılamada, 2020- 2021 eğitim yılı başlamadan Hüseyin Güngeldi isimli beden eğitimi öğretmeni kamu görevinden atılmıştı.

Kız çocuğunun çıplak fotoğraflarını başkasına gönderdi

Polis, 25 Şubat 2020 tarihinde 17 yaşındaki kız çocuğunun, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’ye gelerek, öğrenci olduğu okulda beden eğitimi öğretmeni olan Hüseyin Güngeldi’yle gönül ilişkisi yaşadığını, cinsel ilişkiye girdiğini ve çıplak fotoğraflarını çekip zanlıya gönderdiğini, Güngeldi’nin de telefondaki Whatsapp uygulamasından başka bir kişiye gönderdiğini belirtip, şikayette bulunduğunu mahkemeye aktardı. 


Polis, Güngeldi’nin aleyhinde başta ‘Özel Hayatın Gizliliğine Aykırı Hareket Etmekten’ soruşturma başlatıldığını ancak soruşturmanın seyrinin değiştiğini mahkemeye aktardı.

“Irza geçme” suçlaması

17 yaşındaki kız öğrenci, polise ifadesinde, okul saatinde öğretmeni Hüseyin Güngeldi’nin, kendisini, zanlılar Cihan Gür ve İhsan Azeri’nin evlerine götürüp, cinsel tecavüzde bulunduğuna yönelik ifade verdi.


Polis, Surlariçi ve Ortaköy bölgesinde ikamet eden zanlı Cihan Gür ve İhsan Azeri’yi, evlerinin anahtarını zanlı Hüseyin Güngeldi’ye verdikleri gerekçesiyle tutukladı ve dün sabah mahkemeye çıkardı. 


“Irza geçmek” suçlamasıyla tutuklanan Hüseyin Güngeldi’nin oldukça gergin olduğu gözlemlendi.


Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Meryem Beşoğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis memuru Hüseyin Ergüleç’i dinletti.

Kız çocuğunun çıplak Fotoğraflarını paylaştı

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Ergüleç, 25 Şubat 2020 tarihinde 17 yaşındaki kız çocuğu E.S.’nin, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’ye gelip, öğrenci olduğu ve aynı okulda beden eğitimi öğretmeni olan zanlı Hüseyin Güngeldi ile gönül ilişkisi yaşadığını, cinsel ilişkiye girdiğini belirttiğini kaydetti.


banner134
Polis memuru Hüseyin Ergüleç, kız çocuğunun çıplak fotoğraflarını çekip, öğretmeni Hüseyin Güngeldi’ye gönderdiğini ve zanlının da Whatsapp’tan başkasına gönderdiğini polise bildirip, ifade vererek şikayetçi olduğuna vurgu yaptı.


Ergüleç, hem polis tarafından hem de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından Hüseyin Güngeldi’nin aleyhine disiplin soruşturması başlatıldığını anımsattı.


Ergüleç, bakanlığın disiplin soruşturmasının neticesinde KKTC Başsavcılığı’nın zanlı Hüseyin Gülgeldi’nin aleyhinde, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda yer alan “Koruma ve bakım sorumluluğu altında olan kişilere cinsel tecavüz” suçuyla soruşturma başlatılmasına karar verdiğine vurgu yaptı.

Öğrencisiyle iki ayrı evde, okul saatinde ilişkiye girdi

Polis memuru Hüseyin Ergüleç, E.S.’nin 28.08.2020 tarihinde yeniden ifadeye çağrıldığını ve 2019 Ekim, Kasım ve Aralık aylarında çeşitli ikametgahlarda zanlı Hüseyin Güngeldi’nin, kendisine cinsel tecavüzde bulunduğunu beyan ettiğini mahkemeye aktardı.


Ergüleç, zanlı Hüseyin Güngeldi’nin 28.08.2020 tarihinde evinde tespit edilerek tutuklandığını anlattı. Ergüleç, E.S.’nin ifadesinde zanlı Hüseyin Güngeldi’nin kendisini, okul saatinde Lefkoşa Surlariçi’nde “Chicco” lakaplı birinin evine götürdüğünü ve cinsel tecavüzde bulunduğunu belirttiğini kaydetti.


Ergüleç, “Chicco” lakaplı kişinin zanlı Cihan Gür olduğunun tespit edilerek, ikametgahında tutuklandığını ve zanlı Hüseyin Güngeldi’ye anahtar verip, vermediği sorulduğunda vermediği yönünde izahat verdiğini anlattı.


Polis memuru Hüseyin Ergüleç, E.S.’nin ifadesinde “Chicco” lakaplı kişinin evinde beyaz renk bir köpek olduğunu ve evi tarif ettiğini söyleyerek, zanlının evinde beyaz renk bir köpek olduğunun belirlendiğini kaydetti.


Ergüleç, çocuğun eve dair tüm tarif ettiklerinin evle örtüştüğüne de dikkat çekti.


Ergüleç, yine E.S.’nin ifadesinde zanlı Hüseyin Güngeldi’nin, zanlı İhsan Azeri’nin konteyner tipi ikametgahında da defalarca cinsel ilişkiye girdiğini belirttiğini mahkemeye aktardı.


Zanlı İhsan Azeri’nin dün saat 08.30’da tutuklandığını belirten Ergüleç, çocuğun okul arkadaşlarından ve konu evlerin çevresinden alınacak ifadeler olduğuna vurgu yapıp, zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukatlar, tutukluluk talebine itiraz etmedi

Zanlı Hüseyin Güngeldi’nin avukatları Altan Erdağ ile Kıvanç Manyera, zanlı Cihan Gür’ün avukatı Manyera ve İhsan Azeri’nin avukatı Sonay Kande, tutukluluk talebine itiraz etmedi.


Yargıç Temay Sağer, zanlı Hüseyin Güngeldi’nin aleyhindeki cinsel tecavüz soruşturmasının önceki gün başladığına, görgü tanıklarının araştırılacağına vurgu yapıp, üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.


Sağer, diğer iki zanlının aleyhindeki soruşturmanın devam ettiğine değinip, üç gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet Can
mehmet Can - 12 ay Önce

Ya bu adamlar suçsuz çıkarsa?

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75