İki Pakistanlı Güney’e gidecek, diğerleri yardım edecekti

banner37

İki Pakistanlı Güney’e gidecek,  diğerleri yardım edecekti
banner90
banner99


Emine  UYSAL ÇALUDA

Haspolat Sanayi Bölgesi’nde devriye gezen polis ekibi, bir fabrikanın avlusunda tespit ettiği yabancı uyruklu 5 kişinin, yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’a geçiş yapmak için aralarında anlaştıklarını belirledi

Haspolat’ta önceki gün akşam saatlerinde bir fabrikanın avlusunda, Pakistan uyruklu iki kişiyle buluşan yabancı uyruklu üç kişinin Güney Kıbrıs’a kaçak yolla geçmek için anlaştıkları belirlendi ve tümü de tutuklanarak dün mahkemeye çıkarıldı.

   “Ağır bir cürüm işlemek kastı ile gizli ittifak kurmak” suçlamalarıyla tutuklanan yabancı uyruklu M.I. (E-31),  A.J. (E-23), R.A. (E-25), S.A. (K-20) ve R.A. (E-20) aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı. Zanlılardan dördü, çeşitli teminatlarla serbest bırakılırken, ülkede yasal statüsü bulunmayan R.A., hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Demirhan Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Yücel Kuşcuoğlu’nu dinletti.

   Meseleyle ilgili olguları mahkemeye aktaran Kuşcuoğlu, 25.11.2020 tarihinde saat 19.15’te Haspolat Sanayi Bölgesi’nde bir polis ekibinin devriyede bulunduğu sırada, Haspolat’ta bir fabrikanın avlusuna DZ 490 plakalı Toyota marka salon aracın girdiğinin tespit ettiğini kaydetti.

   Polis memuru Yücel Kuşcuoğlu, akabinde polis ekibinin isimleri R.A., S.A., ve R.A., olan üç zanlının, yanlarında tespit edilen M.I., ve A.J.’yi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yasal olmayan yollardan geçirmek için anlaştıklarının belirlendiğine vurgu yaptı.

   Meseleyle ilgili olarak M.I., S.A., ve R.A.’nın gönüllü ifade verdiklerini kaydeden Kuşcuoğlu, M.I., ve A.J.’nin çalışma izinli, R.A.’nın yasal statüsü olmadığını, S.A., ve R.A.’nın ise aktif üniversite öğrencisi olduğunu kaydetti.

   Tahkikatın tamamlandığını belirten Kuşcuoğlu, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

banner134
   Yargıç Temay Sağer, M.I., A.J., S.A., R.A.’nın  yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, 15’er bin TL nakdi teminat yatırmaları, zanlılar M.I., ve A.J.’nin KKTC vatandaşı  birer kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada üçer gün polise ispat-ı vücutta      bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.
   Yargıç Sağer, yasal statüsü olmayan zanlı R.A.’nın ise yargılanmak üzere bir ayı aşmamak süreyle Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75