İki polisi yaralayan eylemci, 18 ay hapse mahkum oldu

banner37

Eylemde polis çavuşu Şaban Yeğen ve polis memuru Hüseyin Karamustafa’ya taş atarak ciddi şekilde yaralanmalarına neden olan Muhammed Mevlan Özmen, 4 davadan suçlu bulundu

banner87
İki polisi yaralayan eylemci, 18 ay hapse mahkum oldu
banner90
banner8

POLİS ÇAVUŞU, GÖRME YETİSİNİ KISMEN KAYBETTİ… Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi adına kararı okuyan Yargıç Umut İnan, sanığın dava konusu suçları eylemde güvenliği sağlamak amacıyla bulunan iki polis mensubuna karşı işlemesini, benzeri sabıkasının oluşunu ve müştekide kalıcı hasar oluşmasını ağırlaştırıcı sebep olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Söz konusu eylemde polis çavuşu Şaban Yeğen’in atılan taşla elmacık kemiği kırılmış, göz kısmına 20 dikiş atılmış ve gözü kısmen görme yetisini kaybetmişti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Değirmenlik-Dağyolu’nda 29 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen ölümlü trafik kazasının Başbakanlık önünde protesto edildiği eylemde polis çavuşu Şaban Yeğen ve polis memuru Hüseyin Karamustafa’ya taş atarak ciddi şekilde yaralanmalarına neden olan Muhammed Mevlan Özmen, 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

   Şaban Yeğen’in atılan taşla elmacık kemiği kırılmış, göz kısmına 20 dikiş atılmış ve gözü kısken görme yetisini kısmen kaybetmişti.

“Vahim zarar” başta olmak üzere 4 suçtan itham edilen Muhammed Mevlan Özmen, tüm suçlamaları kabul etmişti.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı.

Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin ve sanığın avukatı Tacan Reynar hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Yargıç Umut İnan, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Yargıç İnan, sanığın mahkum olduğu “Vahim zarar” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

   İnan, sanığın işlediği suçların vücut bütünlüğünü bozduğuna ayrıca toplumda tedirginlik yarattığına işaret etti.

İnan, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yargıç İnan, konu suçları eylemde güvenliği sağlamak amacıyla bulunan iki polis mensubuna karşı işlemesi, benzeri sabıkası oluşu ve müştekide kalıcı hasar oluşmasını sanığın aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaptı.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75