banner6

İki taraf da karardan memnun değil

banner37

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet vermekten bir yıl hapis cezasına çarptırılan Oya Göz “Mahkumiyetin bozulması”, savcılık ise “Cezanın artırılması” için istinafa başvurdu.

İki taraf da karardan memnun değil
banner151

Emine UYSAL

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında yargılanan ve bir yıl hapis cezasına çarptırılan Oya Göz “Mahkumiyetin bozulması”, savcılık ise “Cezanın artırılması” için istinafa başvurdu.

Oya Göz, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında 31 Mart’ta yargılanıp, aleyhine getirilen 7 davadan da suçlu bulunup, ‘oyçokluğu’ kararı ile bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Başkan Ömer Güran ve Yargıç Gökan Asafoğulları, sanığın 1 yıl hapis cezası yatmasına karar vermişti.

Yargıç Meltem Dündar ayrı bir ceza kararı üreterek, sanığın 6 ay hapis yatmasını adil bulduğunu açıklamıştı.

Dündar, Cuma Mağusalı’nın katkısal kusurlarının oldukça fazla olduğuna değinip, Mağusalı’nın 83 metreyi 100 kilometre hızla kat ettiğini, 50 kilometre sürat tahdidi olan yolda iki katı hızla 100 kilometre ile seyrettiğini, araç geçilmeyecek yerde araç geçtiğini ve kavşağa yaklaşırken süratini salim hadde indirmediğine dikkat çekmişti.

Kararda yetkililerin ciddi bir ihmali olduğuna dikkat çekilmişti

Başkan Ömer Güran, konu kazanın meydana geldiği Belediye Bulvarı’nda olan eksiklere şu sözlerle dikkat çekmişti:

“Kazanın vuku bulduğu mahalde sağa dönülemez levhası yok. Yol ortasındaki refüj çizgisi kalıntıdan ibaret. Yol güzergahındaki sol şeritlerde araçlar park yapıyor, kural ihlalleri yapılarak araçların sağa, sola dönüşler yaptığı ve yolun çift şerit özelliğini kaybettiği açıkça görülüyor. Konu yolda can kaybı olmasına rağmen, başka kazaların da olmasına rağmen, hiçbir tedbir alınmaması, yoldaki çizgilerin boyanmaması, kavşaklara sağa dönülemez levhaları konulmaması, hiçbir denetim olmaması, bu yolu kazalara davetiye çıkarırcasına bırakılması düşündürücüdür. Düşündürücü olmaktan öte, yetkililerin ciddi bir ihmali olduğunu söylemekten çekinmeyeceğiz.”

Başkan Ömer Güran, Cuma Mağusalı’nın konu yolda 50 kilometre sürat tahdidi ve kasislere rağmen aşırı süratli araç kullandığını ve kavşağa 91 metre kala araç sağlayarak, kavşağa geldiğinde de süratini artırarak, kazaya davetiye çıkardığına vurgu yapmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 11:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110