İki uzman tanık dinlendi

banner37

Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ‘Karikatür’ davası devam ediyor

banner87
İki uzman tanık dinlendi
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın sanık olduğu ve kamuoyunda ‘Karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlanmasıyla’ ilgili davanın duruşmasında iki uzman tanık dinlendi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Gürkanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim denetmeni olan Naciye Kazas, konu yayının hakaret içerdiğini savundu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukatlar Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu.

Ergin Atıcı, tanık olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Gürkanlar’ı dinletti.

Metin Gürkanlar, Afrika Gazetesi’nde yayınlanan resmi incelediğini ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret olduğunun açıkça hakaret içerdiğini savundu.

Avukat Tacan Reynar, uzman tanığa kanaatinin hatalı olduğunu ileri sürdü.

Gürkanlar, “Doğruluğu veya yanlışlığına mahkeme karar verecek. Ben kanaatimi belirttim” dedi.

Gürkanlar, karikatüre karşı olmadığını söyleyerek, karikatürün hukuka aykırılık ve kişinin şeref ile haysiyetini göz önünde bulundurması gerektiğini belirtti.

Savcı Ergin Atıcı, Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim denetmeni olan Naciye Kazas’ı dinletti. Kazas, resmin küfür içerdiğini savundu. Reynar, tarafından sorgulandı.

Savcı Ergin Atıcı, davada tanık hazır edebilmek için süre talep etti. Yargıç Cenkay İnan, davayı 29 Kasım’a saat 14.30’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75