banner6

İki yılda 4 kez alkollü araç kullandı

banner37

Ali Gökhan Demirbilek’in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının zanlısı Mehmet Behai Pınardan, dün teminat amaçlı mahkemeye çıkarıldı, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi

İki yılda 4 kez alkollü araç kullandı
banner99

SÜREKLİ TRAFİK SUÇU İŞLEMİŞ… Müfettiş Muavini Mustafa Özkantürk, zanlı Mehmet Behai Pınardan’ın bu kaza ile birlikte toplam 4 kez alkollü araç kullandığını, 2 kez de 100 ceza puanı aldığını belirtti. Özkantürk, Pınardan’ın 05.10.2019 tarihinde Mağusa’da yüz miligramın üstünde alkollü içki tesiri altında araç kullandığını ayrıca 17.03.2020 tarihinde Lefkoşa’da Meltem Sokak üzerinde 98 miligram alkollü içki tesiri altında trafik kazası yaptığını, 03.09.2021 tarihinde ise yine alkollü sürüşten ehliyetine el konulduğunu da mahkemenin bilgisine getirdi.

Emine UYSAL ÇALUDA


Lefkoşa’da 9 Eylül’de, bir kişinin ölümü, üçü ağır 4 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazasında 147 promil alkollü olan ve son iki yılda 4 kez alkollü sürüşten yakalanan 22 yaşındaki zanlı Mehmet Behai Pınardan, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.


“Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma”, “Alkollü sürüş”, “Süratli araç kullanma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Pınardan, dün teminat amaçlı yeniden mahkemeye çıkarıldı.


Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şubesi’nde görev yapan Polis Müfettiş Muavini Mustafa Özkantürk’ü dinletti.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren Özkantürk, Lefkoşa’da Özker Özgür Caddesi üzerinde bulunan Jumbo Alışveriş Merkezi’nin park yeri içerisinde 9 Eylül 2021 tarihinde, saat 20.10 raddelerinde Nagehan Şentürk’ün (K-53), yönetimindeki FT 677 plakalı araç ile trafik levha ve işaretlerine riayet etmeden ve anayoldaki araçlara öncelik hakkı vermeden caddeye dikkatsizce giriş yaptığını belirterek, o esnada çift şeritli yolun soldan birinci şeridi içerisinde doğu istikametine doğru yüzde 147 mlg. alkollü içki tesiri altında seyretmekte olan Mehmet Behai Pınardan’ın yönetimindeki KM 555 plakalı salon aracının önün tıkadığını ve iki aracın çarpıştığını kaydetti.


Çarpışmanın etkisiyle kontrolsüzce savrulan FT 677 plakalı aracın yolun solundan çıkarak kaldırım üzerinde bulunan trafik levhasına, ardından ise yol dışında bulunan akasya ağacına çarpıp önü kuzey istikametine bakar şekilde durduğunu dile getiren Özkantürk, kaza sonucu FT 677 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Ali Gökhan Demirbilek’in (E-42) aldığı yaralara dayanamayarak olay yerinde hayatını kaybettiğini ifade etti. Özkantürk, FT 677 plakalı araç sürücüsü Nagehan Şentürk’ün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Cerrahi Sevisi’nde tedavi altına alındığını ve tedavilerinin bitmesinin ardından tutuklandığını belirterek, aynı araçta yolcu olarak bulunan 7 yaşındaki Öykü Su Şentürk ile 2 yaşındaki Murat Ateş Şentürk’ün Çocuk Yoğun Bakım Servisi’nde, 44 yaşındaki Müzeyyen Demirbilek’in ise Yoğun Bakım Servisi’nde müşahede altına alındığını bildirdi.


Kazanın ardından KM 555 plakalı araç sürücüsü Mehmet Behai Pınardan’ın isim ve adres vermeden olay yerinden kaçtığını ancak 20 dakika sonra Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandığını söyleyen Özkantürk, Pınardan’ın son bir yıllık süreçte 4 kez alkollü sürüşten yakalandığına vurgu yaptı.


Özkantürk, 15.09.2021 tarihinde kazada yaralanan Murat Ateş Şentürk ve Müzeyyen Demirbilek’in tedavi görmüş oldukları Lefkoşa Devlet Hastanesi’nden taburcu olduklarını ve tedavilerinin evlerinde devam ettiğini, Öykü Su Şentürk’ün tedavisinin ise çocuk servisinde devam ettiğini belirtti.


Özkantürk, aynı gün kazada bir diğer zanlı konumunda bulunan Nagehan Şentürk’ün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin huzuruna çıkarılarak 343/2021 sayılı teminata bağlandığını anımsattı.


Özkantürk, şunları kaydetti:


“Zanlı Mehmet Behai Pınardan bu kaza ile birlikte toplam 4 kez alkollü araç kullanmak, 2 kez de 100 ceza puanlı araç kullandığı tespit edilmiştir. Pınardan’ın 05.10.2019 tarihinde Mağusa’da yüz miligram üstünde alkollü içki tesiri altında araç kullandığı tespit edilmiştir. Zanlı 17.03.2020 tarihinde Lefkoşa’da Meltem Sokak üzerinde 98 mlgr alkollü içki tesiri altında trafik kazası yapmıştır. Zanlı 06.06.2020 tarihinde 100 ceza puanlı araç kullanarak yakalanmış ve hakkında Lefkoşa Trafik CTK 1317/20 sayılı dosya tanzim edilmiştir. Mağusa’da 03.09.2021 tarihinde yine 98 mlgr alkollü içki tesiri altında araç kullanmak suçundan rapor edilerek ehliyetine 1 yıllık süre ile el konulmuştu. Zanlı altı gün sonra yani 09.09.2021 tarihinde söz konusu trafik kazasını yapmış ve bir kişinin ölümüne neden olmuştur. 09.09.2021 tarihinde gerçekleşen kaza toplum nezdinde infiale sebep olmuştur. Zanlı henüz 22 yaşında olmasına rağmen üst üste pek çok trafik suçu işlemiş ve aynı şekilde biraz önce de bahsettiğim şekilde bir de alkollü trafik kazası yapmıştır.”


Özkantürk, zanlının yargılanmaktan kaçabileceğini belirtip, tutuklu yargılanmasını talep etti. 


Zanlı Pınardan’ın avukatları Özkul Özyiğit ve Özgü Özyiğit, tutuklu yargılanması talebine itiraz etti. Mahkemede yemin verip, tanık kürsüsüne çıkan zanlı Mehmet Behai Pınardan, arabanın biranda önüne çıktığını ve durmasının mümkün olmadığını savundu. Yargılanmaktan kaçacağı ve yeniden alkollü sürüş yapacağı iddiaları üzerine Pınardan, “Tüm ailem burada. Kıbrıs’ta doğdum büyüdüm. Kaçma niyetim yok. Alkollü araba sürmeyeceğim” dedi. Zanlı Pınardan’ın avukatları zanlıya kefil olabilecek 4 tanık dinletti.

banner134


Yargıç Mine Ozankaya, duruşma neticesinde ölümle neticelenen trafik kazasının kamu vicdanını derinden sarstığına vurgu yapıp, bu suçun 7 yıla kadar hapis cezası öngören ciddi ithamlar içeren bir suç olduğuna bulgu yaptı.


Ozankaya, kazanın neticesinin oldukça vahim olduğuna, bir kişinin yaşamını yitirdiğine, bir çocuğun halen tedavi altında olduğuna vurgu yaptı.


Yargıç Mine Ozankaya, bu suçların ülkemizde infiale neden olduğuna ve zanlının oldukça ağır bir ceza alabileceğine bulgu yaptı.


Ozankaya, alkollü sürüş nedeniyle ehliyetine el konulan ve yine alkollüyken araç kullanıp, kazaya neden olduğuna dikkat çekip, sanığın 40 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104