banner6

İkisi de cezaevine gönderildi

banner37

Aleyhindeki suçtan kurtulmak için polise rüşvet teklif eden Valentine Chiedu Ubaka ile suçla bağlantılı tutuklanan kuyumcu Metin Kızıltunç’un aleyhindeki soruşturma tamamlandı

İkisi de cezaevine gönderildi
banner151

Meyil AVCAN

Girne’de gerçekleştirilen huzur operasyonunda yüklü miktarda para ile yakalanan ve kurtulmak için görevli polise rüşvet teklif eden Valentine Chiedu Ubaka ile suçla bağlantılı tutuklanan kuyumcu Metin Kızıltunç, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Girne Kaza Mahkemesi’nde önceki gün süren 4 saat süren teminat duruşmasının kararı dün açıklandı.

Teminat kararını okuyan Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar, 15 Haziran tarihinde zanlı Valentine Chiedu Ubaka’nın Girne’de 58 bin 700 dolar ile yakalandığını, kendisinden para ile ilgili izahat isteyen görevli polise konuyu kapatması için rüşvet teklif ettiğine dair iddialar olduğunu söyledi.

Dündar, zanlı hakkında rüşvet suçundan başlatılan soruşturmanın tamamlandığını, zanlının ifadesinde suçlamayı kabul etmediğini ve bu suçtan aleyhine getirilen yazılı dava tebliğini de kabul etmediğini belirtti.

Zanlının aleyhindeki ikinci suçlamanın ise Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası'na aykırı hareket olduğunu belirten Dündar, bu konudaki soruşturmayı yürüten polisin, henüz bir sonuca varmadığını kaydetti.

Dündar, soruşturma memurunun paranın kaynağı ile ilgili araştırmaların uzun sürebileceğini söylediğini, suç geliri olmama ihtimali de bulunduğunu aktardığını kaydederek, ancak zanlının üzerinde bulunan para ile ilgili bir izahatta bulunamadığını söyledi.

Öte yandan, zanlının lüks bir aracı olduğunu, aracı alırken yaptığı ödemelerin de kaynağını belirtemediğini anlatan Yargıç Dündar, zanlının 16 Mart 2018 tarihinde üniversiteye kayıt yaptırdığını ancak okuldan yapılan soruşturmada ders seçimi yapmadığı ve okulu takip etmediğinin belirlendiğini kaydetti.

“Ailesinin zengin olduğunu ispatlayamadı”

Dündar, 12 gündür tutuklu olan zanlının ailesinin zengin olduğuna dair ifade verdiğini ancak 12 günlük sürede bunu ispatlayacak bir olguyu mahkemeye sunmadığını söyledi.

Zanlının rüşvetle itham edildiğini, bu suçun 5 yıla kadar hapis cezası öngördüğünü ifade eden Dündar, zanlı hakkındaki ikinci suçlamanın ise 15 yıl hapislik öngördüğünü belirtti.

Zanlı aleyhinde iki ciddi itham olduğunu, lüks aracının ve üzerinde bulunan paranın kaynağını açıklayamadığını, ayrıca okula kayıt yaptırdıktan sonra devam etmediğini ifade ederek, tüm bu olgular ışığında zanlı hakkında tutuklu yargılanması kararı verdiğini söyledi.

Dündar, zanlıyı 20 günü aşmayacak bir süre ile cezaevine gönderdiğini açıkladı.

Kızıltunç, aleyhinde bir soruşturma daha başlatılıyor

Zanlı Metin Kızıltunç’un ise zanlı Ubaka yakalandıktan sonra polise giderek, paranın kendisine ait olduğunu, zanlıya 85 bin dolar verdiğine dair ifade verdiğini belirten Dündar, zanlının daha sonra bu ifadesini değiştirip, kardeşinin yönlendirmesi ile o şekilde beyan verdiğini söylediğini aktardı.

Dündar, zanlının ikinci bir ifade verip zanlıya para vermediğini söylediğini belirterek, zanlı Kızıltunç ile ilgili yapılan soruşturmada şüpheli banka hareketlerinin görüldüğünü söyledi.

Ayrıca zanlının başka bir suçtan teminat altındayken Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası'na aykırı hareket suçundan tutuklandığını ifade ederek, zanlının askıda davası bulunmasını, başka bir suçtan teminat altındayken yeniden tutuklanmasını değerlendirerek, zanlı Kızıltunç’un da tutuklu yargılanmasına emir verdi.

Dündar, zanlıyı 20 günü aşmayacak bir süre ile cezaevine gönderdiğini açıkladı ve zanlı hakkında adaletin erken tecellisine mani olma ve polise yalan ifade verme suçlarından da hakkında soruşturma açılmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110