İkisi tutuklu, biri tutuksuz yargılanacak

banner37

Güney Kıbrıs’tan satın aldıkları 135 gram Hintkeneviri ve 31 gram kokain ile yakalanan Sadettin Doğukan Gülbudak ve Vladislav Nikolaev yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, onları bu suça yönlendirmekle suçlanan Barış Akartürk, teminatla serbest bırakıldı

İkisi tutuklu, biri  tutuksuz yargılanacak
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da Güney Kıbrıs’tan satın aldıkları 135 gram Hintkeneviri ve 31 gram kokain türü uyuşturucu maddeyle KKTC’ye geçerken askeri yasak bölge içerisinde suçüstü yakalanan Sadettin Doğukan Gülbudak ve Vladislav Nikolaev, yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, onları bu suça yönlendirmekle suçlanan Barış Akartürk, teminatla serbest bırakıldı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (kokain ile Hintkeneviri) ithal ve tasarrufu” ile “Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etme” suçlamalarıyla tutuklanan 3 zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Savcı İbrahim Ruso, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Fadıl Metin’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Metin, 22 Ekim’de saat 21.30’da, Lefkoşa’da, Narkotik ekibinin pusu görevi yaptığı esnada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden gelip, askeri yasak bölgeyi ihlal eden zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak ve Vladislav Nikolaev’in suçüstü tespit edildiğini yineledi.

   Polis memuru Fadıl Metin, operasyon anında zanlı Vladislav Nikolaev’in elindeki “Don’t Stop” yazılı çantayı askeri bölgeye atarken görüldüğünü kaydetti.

   Metin, zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’ın üzerinde yapılan aramada, sağ ön cebinde yaklaşık bir gram kokain, şeffaf naylona sarılı 5 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunduğunu yineledi.

   Metin, çanta içinde ise 130 gram Hintkeneviri ile 30 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde ile uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 5 bin 250 Euro’nun bulunarak emare alındığına dikkat çekti.

   Polis memuru Fadıl Metin, zanlı Vladislav Nikolaev’in gönüllü ifade verdiğini ve 21.10.2020 tarihinde Lefkoşa’da askeri yasak bölgeyi ihlal edip, GKRY’ye geçerek, bir şahıstan 2 bin Euro karşılığında 135 gram Hintkeneviri, 2 bin 250 Euro karşılığında 31 gram kokain satın aldıklarını itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

   Metin, Vladislav Nikolaev’ın ifadesinde ayrıca zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’a Rum tarafında tercümanlık yapmak için 400 Euro karşılığında anlaştıklarını belirttiğini anlattı.

   Zanlıların suçüstü tespit edip, tutukladıklarını belirten Metin, zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’ın sözlü beyanlarında zanlı Vladislav Nikolaev’in ise gönüllü ifadesinde zanlı Barış Akartürk’le buluşup, GKRY’ye yasal olmayan yolla geçecekleri noktada keşif yaptıklarını kaydetti.

“Telefon mesajlarına ulaşıldı”

   Polis memuru Fadıl Metin, zanlı Sadettin Doğukan Gülbudak’ın cep telefonunda, zanlı Barış Akartürk’le uyuşturucuyla ilgili yaptıkları konuşmaların tespit edildiğini belirtti.

   Metin, zanlı Barış Akartürk’ün polise teslim ettiği iki cep telefonunu kullanmadığının tespit edildiğini ve polise yalan beyanda bulunduğunu kaydetti.

   Tahkikatın tamamlandığını belirten Metin, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Zanlıların avukatları Tekin Söylemez, Kıvanç Rıza ve Doğa Zeki, teminat şartlarına itiraz etmedi.

   Yargıç Temay Sağer, suçların ciddiyetine vurgu yapıp, zanlılar Sadettin Doğukan Gülbudak ve Vladislav Nikolaev’in 55 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

banner134
   Sağer, zanlı Barış Akartürk’ün ise 75 bin TL nakdi teminat yatırması, beş kefilin 200 bin TL şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada üç gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşulları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75