İncelemeler devam ediyor

banner37

Cezaevinde hükümsüz tutuklu bulunan H.H.H.’ye uyuşturucu sattığı gerekçesiyle tutuklanan ve evinde silah ve eski eser bulunan S.K.’nın tutukluluğu 4 gün uzatıldı

banner87
İncelemeler devam ediyor
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Cezaevinde hükümsüz tutuklu bulunan H.H.H.’ye uyuşturucu sattığı gerekçesiyle aleyhine başlatılan soruşturma devam eden S.K., dün ek tutukluluk talebiyle yeniden mahkemeye çıkartıldı ve tutukluluk süresi 4 gün daha uzatıldı.

“Uyuşturucuyla alakam yok. H.H.H.’yi tanımam” diyerek kendini savunan S.K.’nin evinde bulunan 3 namlulu eski ateşli silahın taklit, eski eser olduğundan şüphe edilen üzerinde haç motifi olan bir kitabın ise etnografik bir eser olduğu ortaya çıktı.

Uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin incelenmesinin halen devam ettiğine vurgu yapan tanık polis, çıkacak sonucun tahkikatına yön vereceğine dikkat çekti.

“Süreye ihtiyaç var”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzurunda görüşülen, dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, polis memuru Gökhan Yıldırım’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, zanlının, “kanunsuz uyuşturucu madde verme ve tasarruf” suçlarından methaldar olduğunu anlattı.

Gökhan Yıldırım, 2Aralık’ta, cezaevinde hükümsüz tutuklu bulunan H.H.H.’nin ablası H.H.’nin Mormenekşe’deki evinin avlusunda eski saç mangal altında, şeffaf kırmızı zipli poşet içerisinde, yaklaşık 200 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bularak zapt ettiğini belirtti.

Cezaevindeki H.H.H.’ye konu maddelerin fotoğrafını gösterip izahat istediğini belirterek, H.H.H.’nin “Madem bunu da buldunuz, gerçekleri anlatayım” diyerek ifade verdiğini anımsatan tanık polis, hükümsüz tutuklu olan H.H.H.’nin, tasarrufunda bulunan 9 gram ağılığındaki maddeyle, 150 gram ağırlığındaki sentetik cannabinoid türü uyuşturucuyu, S.K.’dan satın aldığını ifade ettiğini dile getirdi.

Sorguya aldığı H.H.H.’nin ablası H.H.’yi, suçla bağlantısının bulunmadığını tespit etmesi üzerine şartsız salıverdiğini kaydeden tanık polis, Gazimağusa’da tespit ettiği S.K.’nin evinde ve üzerinde arama yaptığını, aramada ele geçirdiklerini mahkemeye aktardı.

Tanık polis, konu evdeki duvar dolabı içerisindeki çelik kasa üzerinde, 3 namlulu eski ateşli silah ile eski eser olduğundan şüphe edilen üzerinde haç motifi olan bir kitabı bularak el koyduğunu anımsattı.

Tanık polis, aleyhindeki suçlamaları kabul etmeyen S.K.’ya ait cep telefonda yaptığı görsel incelemede, H.H.H.’nin verdiği ifadeyi teyit edici nitelikte bulgulara rastladığından söz etti.

Tanık polisi emare zapt ettiği uyuşturucu olduğuna inanılan maddeler ile konu evde tespit ettiği ateşli silah ve eski eser olduğuna inandığı kitabı incelenmesi için gönderdiği yerlerden kısmen aldığı sonuçları mahkemeye aktardı.

Tanık polis, söz konusu kitabın etnografik değerde bir kitap olduğu ve tarihi eser olmadığını belirttikten sonra, ateşli silaha benzeyen aletin ise orijinaline bire bir taklit bir eşya olduğu yani ateşli silahlar kapsamına girmediğini mahkemeye aktardı.

Zanlının aleyhindeki suçlamaları reddedip, H.H.H.’yi tanımadığını iddia ettiğini kaydeden tanık polis, S.K.’nin cep telefonunda yapılan ilk görsel incelemede H.H.H’ nin vermiş olduğu 2’nci gönüllü ifadesini teyit eder şekilde zanlı ile görüşmeleri olduğunun belirlendiğini anlattı.

Ele geçirilen emarelerin incelenmek üzere ilgili birimlere gönderildiğine vurgu yapan tahkikat memuru Yıldırım, ilgili birimlerden henüz kendilerine bir rapor ulaşmadığını kaydettikten sonra, sonuçların tahkikatına yön vereceğini söyledi ve süre istedi.

Huzurundaki şahadeti ve iddiaları değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlının ilk nazarda konu suçla bağlantısı olduğuna bulgu yaptıktan sonra, ciddi suçun açığa çıkartılması için polisin ek  süreye ihtiyacı olduğunun açıkça ortada olduğunu ifade etti ve zanlının tutukluluğunu 4 gün daha uzattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108