İncelenmesi gereken 4 vekaletname daha ortaya çıktı

banner37

İşadamı Mehmet Eminoğlu ile tasdik memuru Serdar Özbekoğlu’nun aleyhine yeni delillere ulaşan polis, iki zanlının tutukluluk süresini 7 gün daha uzattı

İncelenmesi gereken 4 vekaletname daha ortaya çıktı
banner99

Meyil AVCAN

Girne bölgesindeki iki ayrı dairenin devrine ilişkin vekâletnameye sahte imza atarak tasdikledikten sonra Girne Tapu ve Kadastro Daresi’ne verip, söz konusu taşınmaz malları Investment İnşaat Şirketi’ne devrini sağladıkları suçlamasıyla tutuklanan işadamı Mehmet Eminoğlu ve tasdik memuru, Ulusal Birlik Partisi Girne İlçe Başkanı Serdar Özbekoğlu’nun aleyhinde suç unsuru olabilecek bazı yeni delillere ulaşan polis, iki zanlının tutukluluk süresini dün 7 gün daha uzattı.

Polis, incelenmesi gereken 4 vekaletnamenin daha ortaya çıktığını, sahtekarlıkla temin edilen daire sayısının 11’e ulaştığını ve şikayetçi sayısının da her geçen gün arttığına vurgu yaptı.

Girne Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Seran Bensen’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Halil Drangoz, tanık olarak dinlendi.

Yeminli şahadet veren polis memuru Drangoz, zanlıların “Sahte Evrak Düzenleme”, “Tedavüle Sürme” ve “Sahtekârlıkla Mal Temini” suçlarından methaldar olduklarını ifade ederek, olayın olgularını mahkemeye aktardı.

Şikâyetçi sayısı artıyor

Drangoz, olayın 4 Temmuz tarihinde, müşteki konumundaki Gizem Aksun’a ait iki ayrı dairenin devrine ilişkin vekâletnameye sahte imza atıp, tasdik memuru Özbekoğlu’na onaylattıktan sonra konu belgeyi Girne Tapu ve Kadastro Dairesi’nde görevli memura vererek tedavüle sürüp, taşınmaz malları kendisine ait Investment İnşaat Şirketi adına devrini sağlayıp sahtekârlıkla mal temin ettiğini belirtti.

İlk şikâyetin, 26 Temmuz’da yapıldığını ifade eden Drangoz, zanlıların tutuklandığını, Özbekoğlu’nun ifadesinde eniştesi olduğu için Eminoğlu’na güvendiğini, vekâletnameyi onayladığını ve ayrıca aynı yolla 6 tane vekâletnameye daha onay verdiğini itiraf ettiğini kaydetti.

Zanlıların mahkemeye çıkarılarak haklarında önce 1 gün, sonra 3 gün ve ardından yine 3 gün tutukluluk emri alındığını kaydeden polis, bu süre içerisinde yeni şikâyetler yapıldığını, zanlı Eminoğlu’nun 4 kişiye ait daireleri sahte vekâletname ile şirketine devrettiğini söyledi.

Drangoz, 11 sahte vekâletnameden 10 tanesinin incelendiğini kaydederek, 10 kişinin soruşturulduğunu, soruşturulan 10 kişiden 4’ünden ifade alındığını ve 3 kişinin daha sorgulanacağını belirtti.

Sahte evrakla evleri devredilen 2 kişiye ulaştıklarını, yurt dışında olan bu kişilerin ülkeye geleceğini söyleyen polis, sahtekârlıkla alınan emlak sayısının 11’e çıktığını aktardı.

Poliste sorgulanan zanlı Eminoğlu’nun sahte vekâletnamelere imza atığını ve daha sonra Serdar Özbekoğlu’na tasdik ettirdiğini ve daireleri şirketine devrettiğini itiraf ettiğini kaydeden Drangoz, zanlının ifadesinin araştırıldığını söyledi.

Öte yandan, zanlının yakınlarından Özge Eminoğlu adına 8 daire devredildiğini, bu dairelerle ilgili de soruşturma başlatıldığını dile getiren polis, yapılan soruşturmada zanlı Özbekoğlu’nun 7 sahte vekâletnameyi tasdiklediğini ve bu sayının artabileceğini ifade etti.

Polis, zanlıların imzalarının ve el yazılarının örnek olarak alındığını ve davaya konu vekaletnamelerde bu yönde incelemeler yapılacağını söyledi.

Drangoz, her geçen gün şikâyetçi sayısının arttığını, 5 mağdurun söz konusu olduğunu, birinden ifade alındığını, dördünden daha ifade alınacağını kaydederek, zanlıların serbest kalması halinde incelenecek evraklara ve alınacak ifadelere etki edebileceklerini aktardı.

Zanlıların banka hesaplarının da inceleme altına alındığını kaydeden polis, soruşturmanın derinleşerek devam ettiğini ve bu nedenle her iki zanlının 7 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Her iki zanlının savunma avukatı da tutukluluk süresine itiraz edip, soruşturma memuruna bu kadar gün alınan tutukluluk sürecinde yapılanlar doğrultusunda, şu an talep edilen tutukluluk sürecinin çok fazla olduğunu ve zanlıların özgürlüklerinin kısıtlandığını savunarak, müvekkillerinin 7 yerine 1 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

“Serbest kalmaları durumunda müştekilere

etki etme olasılıkları muhtemeldir”

Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Emine Taşkın, müşteki sayısının arttığını, 11 gayrimenkul ile ilgili şikâyetler olduğunu ve olayın çorap söküğü gibi ilerlemekte olduğunu ifade ederek, soruşturmanın derinleşerek devam ettiğini söyledi.

Zanlıların serbest kalmaları durumunda henüz şikâyet vermemiş müştekilere etki etme olasılıklarının aşikâr olduğunu kaydeden Taşkın, davaya konu suçların oldukça ciddi ve ağır suçlar olduğunu, bu yüzden Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargı yetkisine girdiğini aktardı.

Taşkın, son olarak kamu yararının üstün tutulması gerektiğini dikkat çekerek, zanlıların 7 gün süreyle poliste tutuklu kalmaları talebinde bulundu.

Yargıç Seran Bensen, huzurundaki şahadeti ve zanlıların savunma avukatlarının tutukluluk süresine olan itirazlarını değerlendirerek, olayın oldukça ciddi olduğunu ve zanlıların serbest kalmaları durumunda tahkikata etki etme olasılıklarının muhtemel olduğunu söyledi ve polisin talebini uygun bularak, tutukluluk süresini 7 gün daha uzattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108

erotik shoperotic shop