İnsan kaçakçılarının oyununa geldiler

banner37

Mersin’de, Malta’ya gidebilmek için bir insan kaçakçısına 5’er bin ABD Doları veren ve kendilerini Akıncılar’da bulan üç mülteci mahkeme kararıyla cezaevine gönderildi

İnsan kaçakçılarının oyununa geldiler
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Mersin’de, Malta’ya gidebilmek için bir insan kaçakçısına 5’er bin ABD Doları veren ve kendilerini Akıncılar köyünde bulan üç mülteci, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

   Akıncılar köyünde aç, susuz ve perişan halde bulunan üç mülteci dün “Onaylanmamış limandan KKTC’ye giriş yapmak”, “KKTC’de izinsiz ikamet etme” suçlamalarıyla teminat amaçlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Üç mülteci de mahkemeden özür diledi.

   Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ömer Can’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Can, 25.07.2020 tarihinde saat 21.00 raddelerinde Suriye uyruklu A. E. (E-46), E. H. L (E-42) ve M. E. L.’nin (E-30) Akıncılar köyü içerisinde tespit edilip karakola soruşturma maksatlı sevk edildiğini söyledi.

   Polis memuru Ömer Can, zanlılardan yapılan soruşturmada aynı gün saat 01.00 raddelerinde Mersin’den tekne ile henüz tespit edilemeyen bir yerden KKTC’ye onaylanmamış bir limandan giriş yaptıklarının tespit edildiğini kaydetti.

   Can, zanlıların mahkeme emri gereği tutuklanıp Demirhan Polis Karakolu hücrelerine yerleştirildiğini ve mesele ile ilgili olarak M. E. L.’nin gönüllü ifade verdiğini mahkemeye aktardı.

   Polis memuru Ömer Can, mültecilerin 25.07.2020 tarihinde 22.00 ile 23.00 saatleri arasında Mersin’den tekne ile yola çıktıklarını ve onaylanmamış bir limandan KKTC’ye giriş yaptıklarını belirtti.

   Can, tahkikatın tamamlandığını söyleyerek, zanlıların tutuklu yargılanmalarını talep etti.

banner134
   Yargıç Hazal Hacımulla, zanlıların 10 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75