İnsan kaçakçılığına 4 yıl hapis

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, maddi menfaat elde etmek amacıyla, ekim ayında, 32 Suriyeli’nin kaçak yollardan ülkeye girmesine yardımcı olan Süleyman Barut’a ibretlik ceza verdi

İnsan kaçakçılığına 4 yıl hapis
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

ETKİN, CAYDIRICI VE İBRETLİK CEZA ŞART… Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, insan kaçakçılığı suçuyla mücadelede, suç örgütlerinin eline düşen, kendi ülkelerindeki zor koşullardan kurtulmak isteyen çaresiz insanları, maddi menfaat sağlamak amacıyla, yasal olmayan yollarla başka ülkelere sokmaya çalışan kişilere karşı, etkin, caydırıcı ve ibretlik cezalar verilmesi gerektiğini söyledi

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, maddi menfaat elde etmek amacıyla, yasalar hilafına hareket ederek, insan kaçakçılığı yapan üç çocuk babası 43 yaşındaki Süleyman Barut’u suçlu buldu ve hapislikle cezalandırdı.

Mahkeme, suç örgütlerinin yer aldığı konu suçta, KKTC halkalarının ilk ayağı olan Süleyman Barut’u 4 yıl hapse mahkum etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, heyet başkanı açıkladı.

Heyet başkanı Fatma Şenol,  uluslararası örgütlerin dahil olduğu, dünyanın önde gelen sorunları arasında yer alan insan kaçakçılığının, KKTC’de arttığına dikkat çekerek, konu suçları işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı etkin, caydırıcı ve ibretlik cezalar verilmesi gerektiğini söyledi.

Fatma Şenol, konu suçla mücadelede, suç örgütlerinin eline düşen, kendi ülkelerindeki zor koşullardan kurtulmak isteyen çaresiz insanları, maddi menfaat sağlamak amacıyla, yasal olmayan yollarla başka ülkelere sokmaya çalışan kişilere karşı, caydırıcı cezalar verilmesinin, büyük önem arz ettiğine dikkat çekti.

Şenol, Süleyman Barut’un, Türkiye’den kendisini arayan bir kişinin isteği üzerine, para karşılığı, 6-7 Ekim 2020 tarihleri arasında, 16’sı 18 yaşından küçük 32 Suriye uyruklu kişinin, liman olmayan Dipkarpaz’daki deniz sahilinden, tekneyle, KKTC’ye, yasa dışı yolla girişine yardım ettiğini anlattı.

Tespiti zor

Ülkelerindeki zor koşullardan kurtulmak isteyen kişilerin, suç örgütlerinin eline düşerek çaresiz bırakıldığını anlatan heyet başkanı, insan kaçakçılığını, diğer suçlardan ayıran en önemli hususun, suçun merkezinde insan hayatının var olması olduğuna dikkat çekti.

Heyet başkanı, devam etti:

“Devletlerin bu tür suçları önlemek için gerekli tedbirleri alırken, kaçırılan insanların hayatlarının ve temel insan haklarının ihlal edilmemesi, sığınmacı olarak kabul edilmeleri halinde ise sığınmacı haklarından faydalandırılabilmeleri için, uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine uyarak hareket etmesi gerekir.

KKTC’nin bir ada ülkesi olduğu gerçeği karşısında meydana gelen insan kaçakçılığı suçunun, çok kısmı, en eski yöntem olan deniz yoluyla yapılmaktadır. Bu yolla yapılan kaçakçılıkta, oldukça fazla can kaybının meydana gelmekte olduğunu medyaya yansıyan haberlerden görmekteyiz.

Deniz yoluyla yapılan insan kaçakçılığında, tüm risk, kaçaklar üzerindedir ve suçu organize eden kişilerin tespiti oldukça zordur. Dolayısıyla bu tür suçları işleyenleri ve yardımcılarını tespit edip, caydırıcı ceza verilmesi vazgeçilmez bir gerekliliktir.”

Yasa, 5 yıl hapis öngörüyor

Heyet başkanı Fatma Şenol, sanığı, mahkum ettikleri davanın, yasadaki yeni 14/20 sayılı tadilatla, Fasıl 2020’de Ceza Yasası’na 254/A maddesi olarak eklenen insan kaçakçılığı suçu olduğuna değindi.

Fatma Şenol, eklenen maddeye göre, maddi menfaat elde etmek amacıyla yasal olmayan yollardan yabancı birisinin, ülkeye girmesine imkan sağlayan kişinin insan kaçakçılığı suçu işlediğini ve yasanın, bu suçu işleyen kişiye 5 yıla kadar hapis cezası öngördüğünü ifade etti.

Şenol, mahkemelerin, yasadaki madde 254 A 1ve 3’e göre, bu suçta, mağdur kişilerin 18 yaşından küçük olma veya bedenen ve aklen savunmasız olmaları ve onur kırıcı muameleye maruz kalmaları durumda, konu suçu işleyenlere 10 yıla kadar hapis cezası verebileceğinin de altını çizdi.

Tadilatın çok yeni olup, henüz, Yüksek Mahkeme’nin emsal teşkil edebilecek bir kararı bulunmadığına vurgu yapan Fatma Şenol, “2020 yılında Fasıl 154 Ceza Yasası’na yapılan tadilatla, bu tür bir suça ağır ceza öngörülmesiyle, insan kaçakçılığındaki mücadelede yeni bir dönemin başladığını söylemek mümkündür” dedi.

Fatma Şenol, şöyle devam etti:

“Bir yabancının ülkeye giriş şartları Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nda belirlenmiştir.

KKTC’ye girişin yasal olarak kabul edilebilmesi için önceden tespit edilen, onaylanmış, gümrük giriş kapılarından, pasaport veya kimlik kullanılarak girilmelidir. Ve Fasıl 105’e uygun şatların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir giriş dışında, bir yabancının KKTC’ye sokulması veya sokulmasına aracılık veya yardım edilmesi insan kaçakçılığı suçunu oluşturur.”

Huzurlarındaki meseleyi titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden Fatma Şenol, tüm belirtikleri ışığında, avukatı aracılığıyla pişmanlığını dile getiren sabıkasız sanığa, kamu yararı gereği verilebilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğunu anlattı.

Fatma Şenol, meseleyle ilgili hususları dikkate aldıktan sonra, sanığı oy birliğiyle 4 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75