İnsan kaçakçılığına 5 yıla kadar hapis geliyor

banner37

Ülkenin kanayan yarası olan “insan kaçakçılığı”, “insan ticareti” ve “nefret söylemine” karşı hazırlanan yasa değişikliği önerisi, pazartesi Meclis Genel Kurulu’nun onayına sunulacak

banner87
İnsan kaçakçılığına 5 yıla kadar hapis geliyor
banner90
banner99

ÖNEMLİ ADIM… Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin, komiteden oybirliği ile geçtiğini söyledi. Hasipoğlu, “Ceza yasamızda yapacağımız bir değişiklikle, hukuk sistemimizde olmayan ancak içinde bulunduğumuz çağda ve ülkemizin konumunda çok önemli olan insan ticareti ve insan kaçakçılığı suçlarını, uluslararası metinlere uyumlu bir şekilde ceza yasamıza eklenmiş olacağız” dedi

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nden oybirliği ile geçen ve ülkenin kanayan yarası olan “insan kaçakçılığı”, “insan ticareti” ve “nefret söylemi”nin önüne geçilmesi için hazırlanan yasa önerisi, pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun gündemine geliyor.

Söz konusu yasa önerisi, “insan kaçakçılığına” 5 yıla, bir kişiyi fuhuş yaptırmak, hizmet ettirmek, organ verdirmek için getirmeye 10 yıla ve nefret söylemine de 2 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Ayrıca öneri, 18 yaşından küçük veya bedenen veya aklen savunmasız olan kişinin ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkân sağlamak amacıyla yapılan insan kaçakçılığına da 10 yıla kadar hapis cezası hedefliyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, önerinin, komiteden oybirliği ile geçtiğini ve Meclis Genel Kurulu’na sevk edildiğini söyledi.

“Hedefimiz en ağır cezaları verebilmek”

Hasipoğlu, pazartesi Meclis Genel Kurulu’nda Ceza Yasası’nda yapılacak değişikliğin önemine işaret etti ve şöyle konuştu:

“2018 yılında meclisimizden geçmiş olan “Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”nin de gerektirdiği şekilde Ceza Yasası’nda gereken düzenlemeler yapılmıştır.

Ekonomik ve siyasi koşullar sebebiyle çaresiz insanların maruz kaldığı ve çok ciddi insan hakları ihlallerine yol açan bu gibi organize suçlar için yasal tedbir alınması amaçlanmıştır.

İnsanların içerisinde bulunduğu zor koşulları fırsat bilerek onları para karşılığı bir ülkenin kıyısına bırakan canilere en ağır cezaları vermeyi hedefledik.

Bu yasanın komitemizden geçmesinde öneri sahipleri ve komite üyeleri milletvekillerimiz CTP Lefkoşa Milletvekili Sayın Dr. Sıla Usar İncirli, CTP Girne Milletvekili Sayın Fazilet Özdenefe, CTP Lefkoşa Milletvekili Sayın Doğuş Derya ve Sayın Asım Akansoy, UBP Milletvekili Sayın İzlem Gürçağ Altuğra, Sayın Yasemin Öztürk ve HP Milletvekilleri Sayın Erek Çağatay ve Sayın Hasan Büyükoğlu”na,  Başbakanlık yetkilisi ile Mülteci Hakları Derneği, KAYAD, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Kuir Kıbrıs, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Lefkoşa Türk Belediyesi Kadın Sığınma Evi temsilcileri, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri Sayın Seda Orbay Yücel ve Sayın Nurcan Gündüz ile Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Eylem Ümit Atılgan’a teşekkürü bir borç bilirim”.

“Zalimlik yapılıyor”

Hasipoğlu ayrıca göçmenlerle ilgili mevcut durumları da değerlendirerek “Kendisini uygarlığın beşiği olarak gören Yunanistan’ın insanlara uyguladığı zalimlik, aslında, onların en ağır şekilde yargılanmalarını gerektiriyor. 2. Dünya savaşından Nazi Almanları ve İtalyan mezaliminden kaçan (mülteci) Yunalılara kimlerin kucak açtığını Yunanlılar çok çabuk unuttu!” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75