İnsan kaçakçılığına ilk ibretlik hapis cezası

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, maddi menfaat elde etmek amacıyla insan kaçakçılığı yapan İbrahim Demir’i yargılayarak 4 yıl hapse mahkum etti

İnsan kaçakçılığına ilk ibretlik hapis cezası
banner90
banner99

“İNSAN KAÇAKÇILIĞIYLA MÜCADELEDE YENİ DÖNEM BAŞLADI”… Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, İbrahim Demir’i Türkiye’den tespit edilemeyen bir sürat teknesiyle Tatlısu’daki Zambak Tatil Köyü yakınlarına getirilen ve aralarında 18 yaşından küçüklerin de bulunduğu 13 Suriyeli’nin KKTC’ye girişine yardımcı olduğu için suçlu buldu ve 4 yıl hapse mahkum etti. Kararı okuyan heyet başkanı Fatma Şenol, “2020’de Ceza Yasası’nda yapılan tadilatla, konu suça ağır ceza öngörülmesiyle, insan kaçakçılığındaki mücadelede yeni dönem başladı” dedi.

“DEVLET, GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALI”… Şenol, ülkedeki mülteci sayısının her geçen gün arttığına vurgu yaparak, ülkelerindeki zor koşullardan kurtulmak isteyen kişilerin suç örgütlerinin eline düşerek çaresiz bırakıldığını kaydetti. Heyet başkanı, konu suçun merkezinde insan hayatının bulunduğuna vurgu yaparak, devletin gerekli tedbirleri alması gerektiği üzerinde durdu. Şenol, kaçırılan insanların temel insan haklarının ihlal edilmesi halinde, bu kişilerin sığınmacı olarak kabul edilmesi ve sığınmacı haklarından faydalanabilmeleri için uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine uyarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.
 

“İŞLENEN SUÇUN GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMİYOR”… İbrahim Demir’in suç ortağı olan ancak aleyhlerindeki suçları kabul etmeyen Fatih Esergül ve Hakan Esergül ise 13 Suriyeli kaçak göçmen ile alt mahkemede yani Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargılandı. Fatih Esergül ile Hakan Esergül’ü 6’şar ay hapse mahkum eden Yargıçı Dilşah Karayel, ülkelerindeki savaştan kaçıp onurlarına uygun hayat sürmek istemelerinin işlenen suçun gerçeğini değiştirmediğini vurgulayarak 13 Suriyeli kaçak göçmene de 18’er gün hapis cezası verdi.

Sedef BOŞNAK
 

   İnsan kaçakçılığıyla ilgili Ceza Yasası’nda yapılan tadilatın ardından, konu suçla ilgili ilk davasını karara bağlayan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, İbrahim Demir isimli sanığı ‘insan kaçakçılığı’ suçundan 4 yıl hapse mahkum etti.

   İbrahim Demir’in suç ortakları olan aleyhlerindeki suçları kabul etmeyen Fatih Esergül ve Hakan Esergül ise, yardımcı oldukları Suriyeli kaçak göçmenlerle birlikte alt mahkemede, yani Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargılandı. Fatih Esergül ve Hakan Esergül, insan kaçakçılığına yardımcı olmaktan suçlu bulunarak 6’şar ay hapse mahkum edilirken, 13 Suriyeli kaçak göçmen ise 18’er gün hapis cezasına çarptırıldı.
   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, İbrahim Demir’i anlaşma üzerine, Türkiye’den tespit edilemeyen bir sürat teknesiyle Tatlısu’daki Zambak Tatil Köyü yakınlarına getirilen ve aralarında 18 yaşından küçüklerin de bulunduğu 13 Suriyeli’nin KKTC’ye girişine yardımcı olduğu için suçlu buldu.
   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı heyet başkanı açıkladı.
 

Şenol: İnsan kaçakçılığındaki

mücadelede yeni dönem

banner134
   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, avukatı aracılığıyla mahkemeden özür dileyip, suçunu kabul ederek pişmanlığını dile getiren İbrahim Demir’i, kendi ikrarı, İddia Makamı Başsavcılığın mahkemeye sunduğu olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen insan kaçakçılığı suçundan suçlu bulduklarını söyledi.
   Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden heyet başkanı, 2020’de Ceza Yasası’na eklenen maddeye göre, maddi menfaat elde etmek amacıyla, yabancı kişilerin, yasal olmayan yollardan ülkeye girişine imkan sağlayan kişi veya kişilerin insan kaçakçılığı suçunu işlediğini anlattı.
   Ciddi suçun yasada 5 yıl hapis cezası öngördüğünü ifade eden Başkan Fatma Şenol, konu suça mağdur olan kişilerin 18 yaşından küçük olması halinde, bu cezanın 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabileceğine vurgu yaptı.
   Fatma Şenol, yasadaki çok yeni tadilat sonrası Yüksek Mahkeme’nin emsal teşkil edebilecek bir kararı bulunmadığına vurgu yaparak, “2020’de Ceza Yasası’na yapılan tadilatla, konu suça ağır ceza öngörülmesiyle, insan kaçakçılığındaki mücadelede yeni dönem başladı” dedi.
 

“Dünyanın önde gelen sorunu”
 

   Fatma Şenol, uluslararası örgütlerin dahil olduğu insan kaçakçılığının, dünyanın önde gelen sorunları arasında yer aldığını ifade ederek, dünyadaki birçok ülkenin bu suçla mücadele ettiğinin altını çizdi. Şenol, ülkedeki mülteci sayısının her geçen gün arttığına vurgu yaparak, ülkelerindeki zor koşullardan kurtulmak isteyen kişilerin suç örgütlerinin eline düşerek çaresiz bırakıldığını kaydetti ve ekledi:
   “Maddi menfaat sağlamak amacıyla çaresiz insanları, başka ülkelere, yasal olmayan yollarla sokmaya çalışan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi, bu tür suçlarla mücadelede büyük önem arz eder.
   KKTC’nin bir ada ülkesi olduğu gerçeği karşısında, meydana gelen insan kaçakçılığı suçunun büyük kısmı, en eski yöntem olan deniz yoluyla yapılmaktadır. Bu yolla yapılan kaçakçılıkta, tüm risk kaçaklardadır ve can kaybı oldukça fazladır. Bu tür suçların tespiti oldukça zordur.”
 

“Devlet, tedbir almalı”
 

   Heyet başkanı, konu suçun merkezinde insan hayatının bulunduğuna vurgu yaparak, devletin gerekli tedbirleri alması gerektiği üzerinde durdu.
   Başkan, kaçırılan insanların temel insan haklarının ihlal edilmesi halinde, bu kişilerin sığınmacı olarak kabul edilmesi ve sığınmacı haklarından faydalanabilmeleri için uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine uyarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.
   Sanığın, Türkiye’den kendisini arayan bir kişinin isteği üzerine, 13 Suriyeli kaçağı, para karşılığında KKTC’ye soktuğuna, yasalar hilafına hareket ederek suç işlediğine vurgu yaptı.
   Sanığa verilebilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğunu kaydeden heyet başkanı, tüm hususları dikkate aldıktan sonra, sanığı oy birliğiyle 4 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.
 

İnsan kaçakçılarına 6 ay,

kaçak göçmenlere 18 gün

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Dilşah Karayel, 9 Haziran 2020’de, Tatlısu’da yasa dışı yolla ülkeye giriş yapan 13 Suriyeli kaçak göçmene 18’er gün, bu kişilerin yasa dışı yollardan ülkeye girişlerine yardımcı olan Fatih Esergül ve Hakan Esergül’e ise 6’şar ay hapis cezası verdi.

   Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendiren Yargıç Dilşah Karayel, suçun vahametinin ortada olduğunu belirttikten sonra, toplumu tedirgin eden suçla ilgili ibret verici caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini anlattı.  

   Dilşah Karayel, ihbar üzerine tutuklanan Suriyeli zanlıların, ülkelerindeki savaştan kaçıp onurlarına uygun hayat sürmek istemelerinin işlenen suçun gerçeğini değiştirmediğini ifade etti.

   Karayel, meseleyle ilgili tutuklanan Fatih Esergül ile Hakan Esergül’ün ise durumun bilgilerine gelir gelmez polise haber vermek yerine, polisi görmeleri üzerine kaçmaya tevessül ettiklerini anlattı.

   Sanıklara verilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğunu kaydeden Yargıç, sanıkları suçtaki rollerine göre cezalandırdı.

   Kullanımlarındaki, RM 511 Mercedes marka Van tipi ve JG 784 plakalı Vito Marka araçlarla tespit edilen Fatih Esergül ve Hakan Esergül’ü 6’şar ay, Suriyelileri ise 18’er gün hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75