‘İnsan kaçakçılığından’ yargılanacaklar

banner37

Dipkarpaz’da yakalanan 18 mülteciye ilgili tutuklanan Ö. O., ve A. G., ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı, ülkede kaçak olan Ö. O. teminat emriyle, A. G., ise şartları yerine getiremediği için cezaevine gitti

‘İnsan kaçakçılığından’ yargılanacaklar
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Dipkarpaz bölgesinde yakalanan ve aralarında çocukların da bulunduğu 18 mülteciyle ilgili tutuklanan Ö. O., ve A. G.’nin aleyhindeki soruşturma tamamlandı ve iki zanlı ‘İnsan kaçakçılığı’ suçundan ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı. Ülkede kaçak olan Ö. O, teminat emriyle, A. G., ise teminat şartlarını yerine getiremediği için cezaevine gönderildi.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Tutku Candaş’ın huzurunda gerçekleşen dünkü teminat duruşmasında Savcı Ahmet Özlemler, meselenin tahkikat memuru olan polis memuru Remzi Şenkurt’u yeminli şahadete çağırdı.

Şenkurt, insan kaçakçılığı suçundan methaldar olan zanlı 1 Ö. O., ve zanlı 2 A. G.’nin, 6 Aralık 2020 tarihinde saat 22.40 raddelerinde Yenierenköy-Dipkarpaz arasındaki Salahattin’in Yeri olarak bilinen mevkide yakalanan ve ülkeye liman olmayan bir yerden izinsiz giren toplamda 18 mülteciyle ilgili tutuklandıklarını belirtti.

Zanlıların, mültecilerin bulunduğu mevkide yakalandıklarını hatırlatan Şenkurt, zanlı 1’in TC uyruklu olduğunu ve 3 Ağustos 2019 tarihinden beridir ülkede izinsiz bulunduğunu bu zanlının tutuklu yargılanmasını, zanlı 2’nin de TC uyruklu olduğunu ancak 5 Ekim 2020 tarihi itibarıyla Girne Amerikan Üniversitesi’nde öğrenci olarak kaydının bulunduğunu, bu nedenle uygun bir teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

banner134
Huzurundaki olguları değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlı 1 Ö. O.’nun davaları görüşülünceye kadar 1 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine karar verirken, zanlı 2’nin ise yurt dışına çıkışının yasaklanıp, 10 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı 2 kefilin lehine 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada 2 gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla serbest kalmasına, ancak şartları yerine getirememesi halinde ise 1 ay süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Teminat şartlarını yerine getiremeyen A. G., Ö. O., ile birlikte cezaevine gitti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75