banner6

‘İnsan kaçakçısına’ 3.5 yıl hapislik!

banner37

Biri, 15 yaşında çocuk 19 Suriyeli göçmeni tehlikeli yolculukla, 2 bin dolar karşılığında Güneşköy sahiline getiren sanık Mustafa Kaddour, suçlu bulundu

‘İnsan kaçakçısına’  3.5 yıl hapislik!
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Türkiye’de, Alanya’dan aldığı, biri 15 yaşında çocuk 19 Suriyeli göçmeni, gece yarısı, uygunsuz bir tekneyle, 6 saat süren tehlikeli bir yolculukla, 2 bin dolar karşılığında Güneşköy sahiline getiren sanık Mustafa Kaddour, 3.5 yıl hapis cezası aldı. 

Fadıl Aksun’un başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin huzurunda dün görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı Attila Enver Etkin ve sanığın avukatı hazır bulundu.

Davanın kararını okuyan Murat Soytaç, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhindeki davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Yargıç Soytaç, sanığın işlediği insan kaçakçılığı suçunun 10 yıla kadar hapis cezası öngören, çok ciddi, yaygın ve vahim suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

İnsan kaçakçılığı suçunun, uluslararası alanda örgütlü olarak işlenen bir suç olduğuna işaret eden Soytaç, bu suçtaki hızlı artış nedeniyle Ceza Yasası’nda değişiklik yapıldığına dikkat çekti. Soytaç, ayrıca bu suç türünün mahkemelerin gündemini daha fazla meşgul ettiğine vurgu yaptı.

Soytaç, insan kaçakçılarının, göçmenlerin üzerinden haksız kazanç elde ettiklerine dikkat çekti. Soytaç, sanığın, biri 15 yaşında çocuk olan, 19 kişiyi Alanya sahilinden, 6 saat süren elverişsiz bir tekneyle Güneşköy sahiline getirdiğine ve hayatlarını tehlikeye attığına işaret etti.

Soytaç, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, oybirliği ile 3.5 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110