Iosif'i, Kıbrıslı Türkler saklamış

banner37

Tasarrufunda 2 tabanca ve 100 adet mermiyle yakalanan Kıbrıslı Rum Iosif’e KKTC’de yardım ettiği öne sürülen 2 Kıbrıslı Türk tutuklandı, bir kişi ise halen aranıyor

Iosif'i, Kıbrıslı Türkler saklamış

Ahmet İLKTAÇ

Güney Kıbrıs’ta adam öldürmeye teşebbüs suçu işlediği için KKTC’ye kaçan ve Bilgi Değişim Ofisi’nden gelen bilgi üzerine de 9 Ocak tarihinde Gazimağusa’da yakalanan APOEL’in eski asbaşkanı Kıbrıslı Rum Iosif Iosif’e (40), KKTC’de saklanmasına yardımda bulundukları iddia edilen Cengiz Yakupoğluları ve Hüseyin İbrahim isimli iki Kıbrıslı Türk tutuklandı.

Mesele ile ilgili olarak Iosif Iosif’e yardımda bulunduğu düşünülen 1 kişinin de arandığı açıklandı. Zanlı Iosif Iosif’in kaldığı dairede 2 adet tabanca ve 100 adet canlı mermi ele geçirilmişti.

Iosif Iosif’in ayırca polise gönüllü ifade verdiği de bildirildi. Ek tutukluluk talebiyle dün Gazimağusa’da mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı 1 Iosif Iosif aleyhine 7 gün daha tutukluluk emri alınırken, zanlı 2 Cengiz Yakupoğluları ve zanlı 3 Hüseyin İbrahim aleyhine 3’er günlük tutukluluk emri alındı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ersoy Saydağ’ı tanık olarak dinletti.

“Iosif’e yardım ettiler”

Polis memuru Ersoy Saydağ, zanlı 1 Iosif Iosif’in 9 Ocak 2019 tarihinde Gazimağusa’da meydana gelen kanunsuz ateşli silah patlayıcı madde tasarrufu, taşıma ile sahte belge düzenleme, başkasının kimliğine bürünme ve muhaceret yasasına aykırı hareket suçlarına methaldar olduğunu söyledi.

Ersoy Saydağ, zanlı 2 Cengiz Yakupoğluları ve zanlı 3 Hüseyin İbrahim’in ise zanlı 1 Iosif Iosif’in işlediği suçlara yardımda bulunmak suçuna methaldar olduklarını kaydetti.

9 Ocak 2019 tarihinde Bilgi Değişim Ofisi’nden alınan yazı ışığında Güney Kıbrıs’ta “Katle Teşebbüs”, “Kanunsuz Ateşli Silah ve Patlatıcı Madde Tasarrufu ve Taşıma” suçları ile ilgili olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşı zanlı 1 Iosif Iosif isimli şahsın aradığını ve konu şahsın KKTC’de olduğuna dair bilgi alındığını anlatan Saydağ, bu bilgi ışığında yapılan araştırmada zanlı 1 Iosif Iosif’in Gazimağusa’da bir sitedeki dairede ikamet ettiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Tahkikat memuru, aynı gün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri ışığında belirlenen adrese gidilerek zanlı Iosif Iosif’in konu adreste tespit edildiğini dile getirdi.

Polis memuru Ersoy Saydağ, aynı gün zanlının huzurunda ikametgahında yapılan aramada 2 adet 9 mm çapında Baretta marka tabanca, 2 adet birinde 7 adet, diğerinde 8 adet 9 mm çapında canlı mermi bulunan şarjör, 2 kutu içerisinde toplam 85 adet 9 mm çapında canlı mermi ve sahte olduğundan şüphe edilen Nicholas Nicolao adına ısdar olunan Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartının bulunarak emare alındığını açıkladı.

Ersoy Saydağ bunun üzerine tutuklanan Iosif Iosif’in 10 Ocak tarihinde Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhine 1 günlük ek tutukluluk temin edildiğini anımsattı.

Aynı gün zanlı Iosif Iosif’in mesele ile ilgili olarak bir gönüllü ifade verdiğini anlatan Saydağ, Iosif Iosif’in gönüllü ifadesinde 8 Aralık 2018 tarihinde Güney Kıbrıs’ta tanımadığı 2 kişi tarafından Akyar Kara Giriş Kapısı’na getirildiğini, burada aracı süren şoförün başkasına ait sahte bir pasaportla giriş işlemini yaptırarak KKTC’ye geçtiğini, KKTC’ye geçtikten sonra zanlı 2 Hüseyin İbrahim ve aranmakta olan bir şahsın kendisini alarak şahadetin başında belirttiği adrese yerleştirildiğini itiraf ettiğini söyledi.

Tanık polis, yaptığı araştırmada 13 Aralık 2018 tarihinde zanlı 2 Cengiz Yakupoğluları ve zanlı 3 Hüseyin İbrahim’in zanlı 1 Iosif Iosif’i konu ikametgâha yerleştirdiklerini ve saklanmasına yardımcı olduklarını tespit ettiklerini açıkladı.

Zanlı 2 Cengiz Yakupoğluları’nın aynı gün tespit edildiğini ve itiraf niteliğinde olmayan bir gönüllü ifade verdiğini kaydeden polis memuru, zanlı 3 Hüseyin İbrahim’in ise sabah saat 08.00 raddelerinde polise gelerek kendisinin teslim olduğunu kaydetti.

Tahkikat memuru, zanlı 3 Hüseyin İbrahim’den ilk aşamada yaptığı soruşturmada zanlı 1 Iosif Iosif’i tanıdığını, yaklaşık 3 hafta önce kendisini arayarak Kıbrıs’a geldiğini ve kalmak için bir yer istediğini, kendisinin de ilgili adrese zanlı 1 Iosif Iosif’i yerleştirdiğini beyan ettiğini dile getirdi.

Meselenin çok ciddi bir suç olduğuna vurgu yapan polis memuru, meselenin detaylı olarak araştırılması gerektiğini bildirdi.

Ersoy Saydağ; “zanlıların verdiği gönüllü ifadelerinin teyit ve tekzibi yapılması gereklidir. Ayrıca incelenmesi gereken kamera görüntüleri, alınması gereken tanık ifadeleri mevcuttur. Mesele ile ilgisi olduğu tespit edilen bir kişi daha aranmaktadır. Zanlıların telefonlarının incelenmesi halen devam etmektedir. Zanlıların telefon görüşmelerini tespit etmek için GSM operatörlerinden cevap henüz gelmedi. Zanlı 1 Iosif Iosif’in tasarrufunda bulunan tabancanın balistik incelenmesi ve parmak izi araştırması yapılacak” dedi.

Zanlıların serbest kalmaları halinde soruşturmaya etki edebileceklerini aktaran Saydağ, bu nedenle zanlı 1 Iosif Iosif’in 8 gün, zanlı 2 Cengiz Yakupoğluları ve zanlı 3 Hüseyin İbrahim’in ise 3’er gün süre ile poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Umut İnan zanlı 1 Iosif Iosif’in 7 gün, zanlı 2 Cengiz Yakupoğluları ve Hüseyin İbrahim’in ise 3’er gün süre ile poliste tutuklu kalmalarını emretti.

Rum basınında geniş yer aldı

Öte yandan, APOEL eski asbaşkanı Iosif Iosif’in Kuzey Kıbrıs’ta yakalanarak tutuklanması Rum basınında da geniş bir şekilde yer aldı.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, tasarrufunda iki adet silah ve mermilerle yakalanan Iosif Iosif’in önceki gün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması ve sahte kimlik kullanması haberine geniş bir şekilde yer verdiler.

Gazete, Iosif’in sahte kimlik kullanması olayının, mahkemede ortaya çıktığını yazdı.

Alithia gazetesi konu ile ilgili haberinde, Rum polisinin, KKTC’de, “Nikos Nikolau” ismindeki sahte kimlikle dolaşan, Iosif Iosif’in ne zaman ve nasıl KKTC’ye gittiği, ayrıca aranan kişi olarak ilan edilmesinin ardından kontrol edilen noktadan geçiş yapıp yapmadığı konusunu araştırdığını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER