banner6

İş yeri basıp haraç istediler

banner37

Finans şirketi işletmecisi K.A’nın önce iş yerini basan ardından da polisin önünde defalarca telefonla arayıp 20 bin dolar isteyen üçü üniversite öğrencisi, birisi turist dört kişi tutuklandı

İş yeri basıp haraç istediler
banner150

banner150 banner150

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da finans alanında faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Girne'de sakin K.A’nın yaptığı bir iş yerine giden dört kişi, genel müdüre ulaşamamaları üzerine bir çalışanın masasının üzerinde bulunan bilgisayar monitörüne yumruk atıp kırdıktan sonra, tekrar geleceklerini söyleyip, iş yerinden ayrıldı.

   Olay üzerine polise giden A’yı, polisin önünde de defalarca telefonla arayıp, 20 bin dolar isteyen

üçü üniversite öğrencisi, birisi turist dört kişi tutuklandı. 

   “Çalmak kastıyla tehditle mal isteme”, “Mülke tecavüz”, “Şiddet tehdidi” ve “Kasti hasar” suçlamalarıyla tutuklanan Halil Çokan (E-25), Muhammet Polat (E-27), Muhammet Kaya (E-31) ve ‘turist’ Enes Baturay (E-19), dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine üç gün tutukluluk emri alındı.  

   Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Cansu Lefkonuklu, tanık olarak, Adli Şube’de görev yapan polis çavuşu Mustafa Özmüezzin’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özmüezzin, 30.08.2023, saat 15.30'da, Lefkoşa Yenişehir'de,  finans alanında faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Girne'de sakin A’nın yaptığı bir iş yerine giden kimliği meçhul üç erkek şahsın, konu işletmede eğitim müdürü olarak görev yapan çalışana, o sırada iş yerinde bulunmayan genel müdürü defayen sorup aranmasını istedikten sonra genel müdüre ulaşamamaları üzerine çalışanın masasının üzerinde bulunan bilgisayar monitörüne kasten ve kanunsuz bir şekilde yumruk atıp kırdıklarını anlattı.

   Özmüezzin, zanlıların, çalışana “Biz üç kişiyik, tekrar geleceyik” deyip, konu işletmeden ayrıldıklarını mahkemeye aktardı.

   Özmüezzin, akabinde, işletme sahibi A'nın kullanımında bulunan Whatsapp hattına birçok yabancı hattan yazılı ölüm tehdidi gelmekle birlikte, işletme sahibinden 20 bin Amerikan Doları para istediklerini ve paranın verilmediği takdirde iş yerine gönderilen kişilerin her geçen gün artacağı yönünde konuşmalar yapıldığını anlattı. Özmüezzin, A’nın şikayetçi olduğuna dair ifade verdiği anda dahi zanlıların tehditle para istediğini ve kendisinin de bu görüşmeye tanık olduğunu mahkemeye aktardı.

   Mesele ile ilgili yürütülen soruşturma neticesinde konu yere giden şahıslar Çokan, Polat, Kaya ve Baturay’ın, 31.08.2023’te derdest emri gereği tutuklandığını belirten Özmüezzin, soruşturma çok yönlü devam ettiğinden, zanlıların aleyhinde üç gün ek tutukluluk talep etti.

   Mahkeme, talebi onayladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2023, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104