banner6

İşledikleri suç kadar ceza aldılar

banner37

İnönü’de bir ambardan bin 800 TL değerinde kutu kola çalan Harun Özer 20 ay, Emrah Dilsiz ise 6 ay hapse mahkum oldu

İşledikleri suç kadar ceza aldılar
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Mayıs 2017’de, İnönü’de İbrahim Özşen’e ait ambarın kilitli kapı camını 50 TL hasara uğratarak, içerisinden bin 800 TL değerindeki 30 kasadan oluşan, 720 adet kutu kolayı sirkat eden genç sanıkları hapis cezasıyla cezalandırdı.

Genç sanıkları işledikleri suç oranına göre cezalandıran mahkeme, kendisine sahip çıkan yeğeninin ambarını açan ve benzer iki davası bulunan Harun Özer’i 20, Emrah Dilsiz’i de 6 ay hapse mahkum etti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı üye yargıç açıkladı.

Sanıkların, işlediği “dükkan açma”, “sirkat” ve “kasti hasar” suçlarını işlediğine vurgu yapan Temay Sağer,  konu suçların yasada çok ciddi cezalar öngördüğüne vurgu yaptı.

Mağdur tarafından aleyhlerindeki şikayet geri çekilse dahi sanıklara, hoşgörüyle davranmalarının mümkün olmadığını ifade eden mahkeme, sanıkların işlediği suçun vahametine değindikten sonra, “Şikayet geri çekilse dahi, suçun vahameti ortadan kalkmaz. Konu suçlar yatırımcıyı ve iş insanının güvenini sarsar. Ülke ekonomisinin büyümesine engel olur ve yatırımcıyı olumsuz etkiler” dedi.

Konu suçların son 10 yılda 7 kez, mahkemelerin gündemini en çok meşgul eden 2’nci suç türü olduğuna dikkat çeken üye yargıç, konu suçların son 3 yıldır azalsa da halen yaygın olduğunu söyledi.

Birbirlerine yardımda bulunarak, ülkede artış gösteren konu suçları işleyen sanıkların suçtaki rollerine de değinen üye yargıç, Harun Özer’in, İbrahim Özşen’in yeğeni olup, konu suçları fiilen işleyen kişi olduğuna dikkat çekti.

Üye yargıç ayrıca Harun Özer’in sirkat edilen kolaları satıp, karşılığında temin ettiği parayı harcadığını belirtirken, Emrah Dilsiz’in konu suçtan herhangi bir menfaat elde etmediğini dile getirdi.

Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiği kaydeden mahkeme, sanıklara verilecek en uygun cezanın hapislik cezası olduğuna kanaat getirdi ve sanıkları, suç işleme tevessülünde olan kişilere karşı caydırıcı, ibret verici ve ıslah edici bir cezaya çarptırdı.

Mahkeme, Harun Özer’i 20, Emrah Dilsiz’i de 6 ay hapse gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 08:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110