İşte olması gereken bu

banner37

Kıbrıs’ın kuzeyi ile güneyinden yoğun güvenlik önlemleri altında ara bölgeye götürülen yabancı uyruklu cinayet zanlıları, Birleşmiş Milletler aracılığıyla takas edildi

banner87
İşte olması gereken bu
banner90
banner8

Mehmet KARA

   KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında, dün ilk kez resmi olarak karşılıklı suçlu iade takası gerçekleştirildi. Takas, Ledra Palace sınır kapısında ara bölgede, polisin yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı.

   53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısı Pakistanlı Muhammed Salman, Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla teslim alınırken, Güney Kıbrıs’ta cinayete karışan, ardından KKTC’de yakalanan Gürcistan uyruklu 4 cinayet zanlısı da Rum polisine teslim edildi.

   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, karşılıklı zanlıların iadesi konusunda yaptığı değerlendirmede bir tarafın diğer tarafı bir suçlu cenneti olarak görmesinden daha yanlış bir şeyin olamayacağını vurguladı.

   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Güney Kıbrıs ile yapılan suçlu değişiminin “Güney’deki muhatabı Andreas Mavroyannis’le yapılan gayri resmi görüşmeler sonucu” olduğunu söyledi.

Geniş güvenlik önlemi alındı

   Seramik resim ve heykel ustası 53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısı Pakistanlı Muhammed Salman, dün öğlen saatlerinde Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla ara bölgede siyah bir araçla teslim alındı. Güney’de cinayete karışan ardından KKTC’de yakalanan Gürcistan uyruklu 4 cinayet zanlısı da yine BM aracılığıyla Rum polisine teslim edildi.

   Zanlıların takas edilmesi Türk-Rum polislerince geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi.

   Teslim alınan katil zanlısı Muhammed Salman, sorgu için polis merkezine götürüldü.

Önen: Suçlular adalet önüne çıkarılacak

   Ledra Palace sınır kapısında açıklama yapan Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komitesi Eş Başkanı Hakkı Önen, yapılan değişimin önemli olduğunu söyledi.

   Önen, “Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün aracılığı ile yapılan görüşmede karşılıklı iade mümkün olmuştur. Hayırlısı olsun. Böylelikle suçluların adaletin önüne çıkarılması mümkün olmuştur. İşbirliğinin ilerlemesi için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Akıncı: Bir tarafın diğer tarafı bir suçlu cenneti olarak görmesi yanlış

   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile yapılan toplantıda karşılıklı zanlıların iadesi konusundaki gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi.

   Akıncı, “Bizim tarafta zanlı bulunan 4 Gürcü’ye karşılık, bir cinayetin zanlısı olarak Güney’de bulunan bir Pakistanlının iadeleri gerçekleşti. Bu olay gerçekleşmeden, gerek başsavcılık tarafından gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanlığımız bilgilendirildi. Bunun yanında suçlarla ilgili komite başkanı Hakkı Önen de daha olay gerçekleşmeden gelişmeler hakkında bizi sürekli bilgilendirdi. Bu olayın bu şekilde gerçekleşmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek ve katkı koyanlara teşekkür etmek isterim” dedi.

   Bir tarafın diğer tarafı bir suçlu cenneti olarak görmesinden daha yanlış bir şeyin olamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bir taraf diğer tarafı tanımayabilir. Ne bir taraf, ne öteki taraf suçluların sığınacağı bir güvenli bölge olmamalıdır. Umarım bu gerçekleşen olay bununla sınırlı kalmaz. Her kim olursa olsun. Kökeni ne isterse olsun. Kimliği kim isterse olsun. Eğer bir suç unsuru varsa, diğer taraf bir suçluyu korur pozisyonda olmamalıdır” diye konuştu.

Özersay: İşlediğim suç cezasız kalır diyenlere bir mesaj

   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise, Güney Kıbrıs ile yapılan suçlu değişiminin “Güney’deki muhatabı Andreas Mavroyannis’le yapılan gayri resmi görüşmeler sonucu” olduğunu açıkladı.

   Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Enformasyon Dairesi’nden verilen bilgiye göre, Özersay, Hasan Işık Özgöçmen’in cinayet zanlısının iadesinin uzun süren görüşmeler sonucunda BM’nin aracılığıyla gerçekleştiğini kaydetti.

   Özersay, bugüne kadar teknik komite üzerinden sadece bilgi değişimi yapıldığını, zanlıların ve suçluların karşılıklı olarak verilmesi ve alınmasının gerçekleşemediğini ve bunun sıkıntı yarattığını belirtti.

   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın açıklaması şöyle:

   “Bu konu bakanlığımız üzerinden bizim yürüttüğümüz bir takım görüşmeler sonucu elde edilen bir sonuçtur. Aylar önce, bir önceki hükümet döneminde hükümet adına bir sorumluluk üstlenerek Kıbrıs Rum tarafıyla kurmuş olduğum diyalog sonuncu elde edilen bir sonuçtur. Bugüne kadar çoğu zaman teknik komite üzerinden sadece bilgi değişimi yapılabiliyordu. Zanlıların veya suçluların karşılıklı olarak verilmesi veya alınması durumu gerçekleştirilemiyordu ve bu bir sıkıntı yaratıyordu. Biz özellikle Kıbrıs Rum tarafında muhatabımla yaptığım görüşmelerde ve kurmuş olduğum diyalogla aylar sonra böyle bir sonuca varabilmiş ve böyle bir gayri resmi uzlaşıya varabilmiş olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Çünkü bizler adanın bir tarafında suç işleyip diğer tarafına kaçarım orada istediğim gibi hayatımı sürdürürüm, işlediğim suç da cezasız kalır diyenlere bir mesaj vermiş oluyoruz. Bu suçların ve suç işlemeye meyilli olanların caydırılması açısından, önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum.”

“Diyalog halindeydik”

   “Bu durum siyasi olarak istismar edilmemeli” diyen Özersay, şöyle devam etti:

   “Bu bir tür gayri resmi uzlaşının sonucunda çıkan işbirliğidir. İki taraf belirli bazı konularda, kamu yararı söz konusu olan, her iki tarafın da lehine olan konularda diyalog içinde olmalı ve işbirliği yapabilmelidir.

   Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile bir süredir bu konuda ve başka konularda diyalog halindeydik. Gerek şahsım ve Sayın Mavroyannis arasında doğrudan diyalog şeklinde gerekse BM kanalıyla dolaylı diyalog şeklinde her iki tarafında yararına olacak kamu menfaatine olacak konularda sonuç almak için görüşme yapıyorduk, diyalog halindeydik. Bunun böyle bir olumlu sonuç ortaya çıkarması bize göre önemlidir.

   Bundan sonrası için de özellikle yabancı uyruklu olan ve adanın bir tarafında suç işleyip de adanın diğer tarafına kaçan kişilerin bu şekilde adalete teslim edilmesi veya yargılanmadan muaf tutulmasının önlenmesi için buna benzer işbirliklerinin devam etmesi çabasını ortaya koyacağız ve buna benzer konularda yol kat edebilmek için bu diyaloğu sürdüreceğiz.”

Erhürman: Bundan sonrası için örnek teşkil etsin

   Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, kuzeyde ve güneyde tutuklanan şahısların karşılıklı olarak iadesi konusunda açıklamada bulundu.

   Sosyal medya hesabından açıklama yapan Erhürman, bu uygulamanın bundan sonrası içinde örnek teşkil etmesini söyledi.

Yönlüer: Dışişleri yetkililerini kutluyoruz

YDP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yönlüer, Hasan Işık Özgöçmen’in katil zanlısının, Güney Kıbrıs’tan iadesinin sağlanması için yoğun çaba gösterdiğini belirttiği Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ile tüm yetkilileri kutladı.

   Yazılı açıklama yapan Yönlüer, suçluların iadesinin önünü açma açısından bu gayretlerin devamını diledi.

Katil zanlısı güneye kaçmıştı

   Öte yandan, Hasan Işık Özgöçmen, İskele’de Long Beach Otel ile Ötüken kavşağı arasında 30 Eylül 2018’de ormanlık alan içerisinde öldürülmüş olarak bulunmuştu.

   Hasan Işık Özgöçmen cinayetiyle ilgili aranan zanlı Muhammad Salman, yasa dışı yollarla Güney Kıbrıs’a kaçmıştı.

Tatlısu’da tabanca ve mermilerle yakalanmışlardı

   Kıbrıs’ın Güney’inde ‘Rus mafyası’ Limasol lideri Ernesto Leonidi’yi katledip kuzeye kaçarak Tatlısu’da yaşamaya başlayan Gürcistanlı 4 zanlı, geçtiğimiz yıl ağustos ayı içerisinde operasyon sonucunda 4 adet tabanca, şaşma ve 8 adet canlı mermi ile yakalanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75