İtirafı var, 46 bin TL sirkat etmiş!

banner37

Müstahdemi olduğu Adem A. Kaner ve Kardeşi Ltd. adına, Gazimağusa, İskele ve Esentepe’deki market sahiplerinden makbuz karşılığı tahsil ettiği paraları sirkat eden Onur Durur’un tutukluluğu 3 gün daha uzatıldı

İtirafı var, 46 bin TL sirkat etmiş!
banner90
banner99

19 İŞYERİ TESPİT EDİLDİ… Polis, mahkemede verdiği şahadette, makbuzlarda oynama yapılan 19 işyeri tespit edildiğini, incelenen 4 işyerinde, toplam 16 makbuzda oynama yapılıp 36 bin 71 TL sirkat edildiğini saptandığını açıkladı. Suçunu itiraf eden zanlı da “Borcum vardı. Evraklarda oynama yaptım, 46 bin TL sirkat ettim” dedi

Sedef BOŞNAK

Müstahdemi olduğu Adem A. Kaner ve Kardeşi Ltd. adına, Gazimağusa, İskele ve Esentepe’deki market sahiplerinden makbuz karşılığı tahsil ettiği paraları sirkat eden Onur Durur, şikayet üzerine mahkemeye çıkartıldı.

“Borcum vardı. Evraklarda oynama yaptım, 46 bin TL sirkat ettim” diyen Onur Durur aleyhine, mahkemeden, tahkikat maksatlı 3 gün ek tutukluluk emri temin edildi.

Makbuzlarda oynama yapılan 19 işyeri tespit eden polis, incelediği 4 işyerinde, toplam 16 makbuzda oynama yapılıp 36 bin 71 TL sirkat edildiğini tespit ettiğini açıkladı.

Polis ayrıca, Gazimağusa’daki bir işyerinden, birçok kez para tahsil edilip, bu paraların karşılığında makbuz kesilmediğini de öğrendiğinden söz etti.

19 işyerinin 4’ü incelendi

banner134
Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Löğmen Yücetürk’ü yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Löğmen Yücetürk, zanlının, “müstahdem tarafından sirkat”, “evrak sahteleme”, “sahtelediği evrakı tedavüle sürme” suçlarından methaldar olduğunu söyledi ve zanlının, şirket yetkilisinin şikayeti üzerine yapılan araştırma sonucu tespit edilip tutuklandığını anlattı.

Löğmen Yücetürk, zanlının, birçok işyerine kestiği makbuzlarla, şirkete teslim ettiği makbuzlar arasında farklılıklar olduğunu ifade ederek, gönüllü ifadesinde, borçları olduğunu beyan edip, çalıştığı işyerinden 46 bin TL sirkat ettiğini itiraf ettiğini anlattı.

Yücetürk, zanlının, Tülin Market’ten verdiği siparişler karşılığı aldığı paraların makbuz karşılıklarının bir kısmının üzerinde oynama yapıp, bir kısmını şirkete verip, 3 bin 26 TL’yi sirkat ettiğini tespit ettiğini belirtti ve konu suçun nasıl işlendiğini mahkemeye izah etti.

Zanlının, 8’i Gazimağusa, 6’sı İskele, 1’i de Esentepe’de olan 19 farklı işyerinden tahsil ettiği paraların bir kısmını sirkat ettiğini anlatan Yücetürk, “Zanlı siparişi alıyor. Sipariş aldığı işyerine, sipariş edilen eşyaları ulaştırıyor. Daha sonra zanlı, siparişlerin karşılığı olan ücreti alıyor. 3 suretten oluşan makbuzların 1’ini tahsil ettiği para karşılığı kesip müşteriye veriyor. 2’incisi üzerinde oynama yaparak, sirkat ettiği miktarı çıkartıp makbuza yazarak işyerine teslim ediyor. Son makbuz da kökte kalıyor” dedi.

Tanık polis, zanlının, Gazimağusa’daki Fa Kebap adına yazdığı 2 makbuzda oynama yapıp bin 500 TL, Ateş Ltd. adına yazdığı 3 makbuzda oynama yapıp 2 bin 600 TL, Liman Cafe adına yazdığı 10 makbuzda oynama yapıp 28 bin 145 TL parayı sirkat ettiğini anlattı.

İncelenmesi gereken 15 işyeri bulunduğunu kaydeden tanık polis, zanlının el yazısı ve imza örneklerinin alınacağından söz etti ve yapması gerekenleri belirtip, mahkemeden, tahkikatına etki etme olasılığı bulunan zanlı aleyhine tutukluluk emri talep etti.

Zanlıyı savunan Avukat İbrahim Demirtaş, müvekkilinin yüksek tansiyon hastası olduğunu beyan edip, doktor kontrolü talebinde bulundu.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlının, konu suçla bağlantısı olduğuna bulgu yaptı ve tahkikatın neticelendirilebilmesi için süreye ihtiyacı olduğunu belirttikten sonra, 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Çiğdem Güzeler, ayrıca, zanlının doktor kontrolünden geçirilmesini ve bu yönde hazırlanan raporun mahkemeye iletilmesi yönünde direktifte bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75