banner6

Kaçak balıkçılığa suçüstü

banner37

Sahil Güvenlik ekipleri önceki akşam KKTC Karasuları’nda izinsiz balık avlayan “İdris Oğulları 1” isimli gırgır teknesini tespit edip mürettebatıyla birlikte tutukladı.

Kaçak balıkçılığa suçüstü
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Sahil Güvenlik ekiplerine ait “Kağan” olarak adlandırılan “KKTC SG-12”  isimli bot, önceki akşam saat 21.30’da Karpaz’ın 7 deniz mili açıklarında KKTC karasuları içerisinde izinsiz balıkçılık yapan Türkiye bandıralı “İdris Oğulları 1” isimli gırgır teknesini tespit edip, mürettebatıyla birlikte tutukladı.

Sahil Güvenlik ekipleri Su Ürünleri Dairesi ve Dipkarpaz Polisi işbirliğinde gerçekleştirilen operasyon sonucu ele geçirilen 3 bin 600 kilo ağırlığındaki “Orkinos”, “Yazılı Orkinos” ve “Çizgili Orkinos” türü balık tekne içerisinde tespit edilip alı konuldu.

Gazimağusa Limanı’nda liman polis karakolunun önüne çekilen gırgır teknesi ve 13 mürettebatı polis tarafından gözaltına alındı. Teknenin içerisinde izinsiz avlanan balıklara el konularak bozulmamaları için bir balıkçılık şirketine satıldı. Balıkların 6 bin TL’ye satıldıkları öğrenildi.

Polisin, gözaltına alınan mürettebatı bugün İskele’de “KKTC Karasularında izinsiz balık avlama” suçlamasıyla mahkeme huzuruna çıkaracağı öğrenildi.

Atakan: Dileğimiz kaçak balıkçılığın son bulması

Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, günümüze kadar birçok platformda kaçak balıkçılıkla ilgili Sahil Güvenlik ekiplerimizin kaçak balıkçılığın önlenebilmesi için gereken denetimi yaptığını söyledi.

Kemal Atakan, önceki gün 6-7 deniz mili açıklarında, Türkiye’den gelen ve KKTC Karasuları içerisinde kaçak balıkçılık yapan “İdris Oğulları” isimli gırgır teknesinin ihbar üzerine Sahil Güvenlik ekipleri tarafından, tespit edildiğini kaydetti.

Söz konusu gırgır teknesinin polis ve Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tutuklandığını aktaran Atakan, teknede Orkinosların haricinde Palamut türü balığın da olduğunu ve toplam miktarın 5-6 ton civarında olduğunu iddia etti.

Kemal Atakan, balıkların satılıp parasının maliyeye yatırılacağını dile getirdi.

Kemal Atakan, Sahil Güvenlik personeline, Su Ürünleri Şubesi çalışanlarına ve Polis Teşkilatı’na Balıkçılar Birliği olarak tüm balıkçılar adına teşekkür etti.

Kaçak balıkçıların ülkemizde de yakalanabileceğinin bu olayla kanıtlandığını ifade eden Atakan, temennilerinin ülkemizde kaçak balıkçılığın son bulması olduğunu dile getirdi.

Kemal Atakan, dünyanın her bölgesinde kaçak balıkçılık olduğunu ancak denetimin artırılmasıyla kaçak balıkçılığın azaltılacağını ifade etti.

Devletin balıkçılara bu tip balıkları avlayabilmeleri için yüzde 60’a varan desteği olduğuna dikkat çeken Atakan; “niye biz avlayabileceğimiz bu balığı başkalarına kaptıralım?” diye sordu.

Kemal Atakan, bu olayın bir örnek olduğunu ve bundan sonra karasularımızda kaçak avlayacak olan gırgırların bundan ders almalarını, bu düşüncelerinden vazgeçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 08:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104