Kaçak olan cezaevine gitti, öğrenci teminata bağlandı

banner37

Uyuşturucudan tutuklanan 1’i yabancı 2 kişi aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı

banner87
Kaçak olan cezaevine gitti, öğrenci teminata bağlandı
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da narkotik polisinin uyuşturucudan yakaladığı 1’i yabancı 2 genç hakkında yürüttüğü soruşturma bitti.

Meseleyle ilgili tutuklanan öğrenci zanlı B. Y. işlediği suçlardan ileride yargılanmak üzere 5 bin TL nakdi teminata bağlanırken, 30 Eylül 2018’den beridir ülkede kaçak olan J. G. U. ise, her ne şart altında olursa olsun 2 ayı geçmeyen bir süreliğine cezaevine gönderildi.

Polis zanlı B. Y.’ye uyuşturucu alma ve tasarruftan, J. G. U.’ya ise uyuşturucu alma verme, tasarruf ve izinsiz ikamet suçlarından yazılı dava tebliğ etti.

B. Y., yazılı dava tebliğlerini kabul ederken, J. G. U., ise tüm suçlamaları reddetti.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzurunda gerçekleşen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meselenin tahkikatını üstlenen PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan Hasan Selvili’yi tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Hasan Sevlivi, 15 Ekim’de, saat 13.00’te, Gazimağusa'da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerince zanlı B. Y.’nin kalmakta olduğu ikametgahta mahkemeden temin ettiği arama emri ışığında arama yapıldığını hatırlattı.

Hasan Selvili, konu ikametgahın oturma odasındaki sehpa üzerinde, kağıt parçasına sarılı yaklaşık 2 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, yapay nargile üzerindeki foil parçasına sarılı yaklaşık 20 miligram ağırlığında tütün ile karışık Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve içerisinde yaklaşık yarım gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan bir adet öğütücüyü bularak emare aldıklarını anımsattı.

Selvili, B. Y.’den yaptığı soruşturma sonucu, konu maddeleri, 14 Ekim’de ‘içmek için’, 600 TL’ye zanlı J. G. U.’den satın aldığını öğrenmesi üzerine, J. G. U.’yu da tespit edip tutukladığını kaydetti.

Tanık polis, her iki zanlı hakkında yürüttüğü soruşturmasını tamamladığını belirtti ve zanlılara işlediği suçlarla ilgili yazılı dava tebliğ ettiğini anlattı.

Polis, mahkemeden, zanlıları, ileride yargılanmalarını sağlamak amacıyla olguları da dikkate alarak uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, kaçak Nijeryalı zanlıyı her ne şart altında olursa olsun 2 ayı geçmeyen bir süreliğine cezaevine gönderirken, öğrenci zanlı B. Y.’yi KKTC dışına çıkmaktan men edip, 5 bin TL nakdi teminata bağladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75