banner6

Kaçak olanlar cezaevine gitti diğerleri teminatla serbest kaldı

banner37

Akıncılar’da geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonda, yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan Afrika kökenli 6 kişi ve onlara yardımcı olan taksici F.B. teminat duruşmasına çıkarıldı

Kaçak olanlar cezaevine gitti  diğerleri teminatla serbest kaldı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Akıncılar bölgesinde geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonda, yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan Afrika kökenli 6 kişi ve 300 Euro karşılığında onlara yardımcı olan taksici F.B. teminat duruşmasına çıkarıldı. Ülkede yasal statüsü bulunmayan 3 zanlı yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilirken, diğer dört zanlı ise farklı nakdi ve şahsi teminatlarla serbest bırakıldı.

“Ağır bir cürüm işlemek kastı ile gizli ittifak”, “Polisi darp” ve “Yasal tutukluluktan firar” suçlamalarıyla tutuklanan F.B. (E-27), K.J.K. (E-19), K.D.M. (K-24), P.O.O. (E-26), C.S.N. (E-31), C.P.N. (E-45) ve B.T.A. (E-25) isimli 7 zanlı dün mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak polis memuru İbrahim Bulak’ı dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Bulak, 20.01.2022 tarihinde saat 21.30 raddelerinde Akıncılar-Lefkoşa’da Tabahana diye bilinen bölgede bir polis ekibi tarafından yapılan kontrolde, zanlı F.B.’nin kullanımında bulunan TLV 999 plakalı araçta yapılan kontrolde aynı araçta yolcu olarak bulunan yabancı uyruklu 6 zanlı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçmeleri konusunda ağır bir cürüm işlemek kastı ile gizli ittifak kurduklarının tespit edildiğini ve 7 zanlının da suçüstü gereği tutuklandıklarını anlattı.

Polis memuru İbrahim Bulak, zanlı 4’ün suçüstü gereği tutuklu bulunduğu sırada görevli bir polis memurunun sağ kolundan ısırıp, göğsünden elleri ile itmek sureti ile darp ettikten sonra yasal tutukluluktan firar etmeye çalıştığına vurgu yaptı.
7 zanlının da yasal statülerini aktaran Bulak, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.
Yargıç Temay Sağer, yasal statüsü olmayan zanlılar 2, 3 ve 4’ün bir ayı aşmamak üzere cezaevine gönderilmesine emir verdi.

 Sağer, zanlılar 1, 5, 6 ve 7’nin ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları, zanlı 1’in 10 bin TL nakdi teminat ile iki kefilin 75 bin TL şahsi kefalet senedi imzalaması, zanlı 5 ile 7’nin 35’er bin TL, 6’nın ise 25 bin TL nakdi teminat yatırmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110