banner6

Kaçaklar hapiste, kaçakçılar serbest

banner37

Yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan yabancı uyruklu iki kişi cezaevine gönderilirken, onlara yardımcı olanlar yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı

Kaçaklar hapiste,  kaçakçılar serbest
banner150 banner150 banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Alayköy bölgesinde yasa dışı bir şekilde Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken yakalanan Kongo uyruklu iki kişi yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, onlara yardımcı oldukları suçlamasıyla tutuklanan iki kişi ise teminatla serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ferhat Oruç’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Oruç, 29.12.2021 tarihinde saat 19.20 raddelerinde Alayköy Sanayi bölgesinde bulunan cami önündeki toprak yola GV 980 plakalı araç ile bırakılan Kongo uyruklu zanlı 1 M.T.T. (E-27) ile zanlı 2 I.L.F.’nin (E-26) bir gece kulübünün batı tarafında Güney Kıbrıs’a doğru yürüdükleri sırada tespit edilerek tutuklandıklarını kaydetti.

Polis memuru Ferhat Oruç, Muhaceret Şubesi’nde yapılan soruşturmada zanlı 1’in yasal işlemlerini yaptırarak Ercan Havalimanı’ndan 14.12.2021 tarihinde, zanlı 2’nin ise 06.12.2021 tarihinde ülkeye 60 günlük öğrenci vizesi ile giriş yaptığının ve akabinde başka herhangi bir işlem yaptırmadıklarının belirlendiğini anlattı.  
Oruç, yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında zanlı 3 H.K. ve zanlı 4 H.K.’nin Düzova’da GV 980 plakalı araçla tespit edilip, tutuklandığını kaydetti.

Oruç, zanlı 1 ve 2’nin öğrenci, diğer iki zanlının ise çalışma izinli statüsünde olduklarını söyledi.

Tahkikatın etki edilebilecek kısmının tamamlandığını belirten Oruç, dört zanlının da mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, yabancı uyruklu olan iki 45 günü aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Ozankaya, diğer iki zanlının ise yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 7’şer bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı ikişer kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada birer gün ispat-ı vücutta bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.


 

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110