banner6

Kaçış bitti

banner37

2014’te Mustafa Margilili’yi, ayağından silahla ağır yaraladığı gerekçesiyle aranan ve yasadışı yolla Larnaka’ya kaçan Veysi Çelik, iki yıl aradan sonra polise teslim oldu.

Kaçış bitti
banner151

Sedef BOŞNAK

Mustafa Margilili’yi 2014’te, ayağından silahla ağır şekilde yaraladığı gerekçesiyle polis tarafından aranan ve yasadışı yolla ülkeden kaçıp Larnaka’ya yerleşen, Veysi Çelik teslim oldu.

İki yıldır ‘aranan şahıs’ ilan edilen Veysi Çelik, Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda görevli polis memurlarına teslim oldu.

Polis Veysi Çelik’i, dün aleyhindeki “ağır yaralama”, “kanunsuz tabanca ve patlayıcı madde tasarrufu” “KKTC’ye yasa dışı giriş ve çıkış” suçlarından ileride yargılanmasını sağlamak amacıyla mahkemeye çıkarttı.

Mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla huzurunda gerçekleşen duruşmada, kaçma ihtimali olan Veysi Çelik’i her ne şart altında olursa olsun, davaları görüşüleceği tarihe dek, 2 hafta süresince hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

Bakanlar Kurulu kararıyla 1 Kasım 2016’da aleyhindeki ihraç ve tutuklama emri kararı kalkan Veysi Çelik, yargıcın kararına tepki gösterdi.

Veysi Çelik, cezaevine götürülmek istemeyince, polislere bir süre direndi daha sonra Cürümleri Önleme Şubesi ekibi tarafından polis aracına konularak cezaevine gönderildi.

Margilili’yi ağır yaraladı

Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili talebi aktarması için Müfettiş Muavini Faysal Güden’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Müfettiş Muavini Faysal Güden, zanlının 11 Haziran 2014’te, saat 22.40’da Beyarmudu’nda tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu seri numarası ve markası meçhul 9 mili metre çapındaki tabancayla Mustafa Margilili’yi yaraladığını anımsattı.

Müfettiş Muavini Güden, zanlının MB 300 plakalı aracı içerisinde, Mustafa Margilili’ye silahla üç el ateş ederek, adı edileni ayağından vurarak ağır surette yaraladığına dikkat çekti.

Olay tarihinde KKTC’ye giriş yasağı olan zanlının, ülkeye yasa dışı yolla girip konu suçu işlediğini ve tekrar yasa dışı yolla çıkış yaptığını söyleyen tanık müfettiş muavini, Veysi Çelik’in dün saat 12.00’de polise teslim olduğunu beyan etti.

Vize borcu var

Müfettiş Muavini Faysal Güden,  aleyhinde ciddi tahkikat yürütülen zanlının ülkede yasal statüsü olmadığına dikkat çekti ve Veysi Çelik’in vize borcundan dolayı ülkeye giriş yasağı olduğunu belirtti.

Müştekinin, ilk verdiği beyanını değiştirereki “Beni Veysi vurmadı” yönündeki çelişkili ifadelerine karşın, elinde konu suçla ilgili şahadeti destekleyen görgü tanığı ve ifade olduğunu söyledi ve mahkemeden zanlıyı 3 ay süresince cezaevine göndermesini talep etti.

Asena’dan polise: Yargısız cezalandıracaksınız

Zanlıyı savunan avukat Mustafa Asena, cezaevi talebine itiraz etti ve duruşmaya geçildi. Saatler süren duruşmada avukat Asena, müvekkilinin 6 aylık hamile olan eşinin KKTC vatandaşı olduğunu söyledi.

Avukat Asena, polisin Veysi Çelik’i yargısız cezalandırma niyeti olduğunu ileri sürerek, “Mustafa Margilili, gerçeği söylediği için Veysi Çelik geri döndü. Müştekinin dahi çelişkiye düştüğü bir meselede, müvekkilim derdini anlatamama endişesiyle kaçtı. Ben de olsam ben de kaçarım. Veysi, gelip teslim oldu. Ülkede ailesi var. TC vatandaşı olması gerçeği değiştirmez. Aile bağı buradadır” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun, Veysi Çelik aleyhindeki ihraç ve tutukluluk emrini kaldırdığına da vurgu yapan avukat Asena, Çelik’in nakdi teminat karşılığında serbest bırakılmasını talep etti.

Savcı Hasan Boşnak ise, zanlı aleyhindeki ithamların ciddiyetine vurgu yaparak, huzurda ithamı destekleyen yeterli şahadetin bulunduğunu ifade edip, taleplerini yineledi.

Yargıç: Kaçabilir

Huzurundaki şahadeti ve beyanları titiz bir şekilde değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, mahkemelerin görevlerine değinerek, “Zanlılara adil yargılanma fırsatı vermek kadar, zanlıların yargılanmadan kaçmayacaklarını garanti altına almak da mahkemelerin önemli görevleri arasındadır” dedi.

Konu suçların ciddi hapislik cezaları öngören, ağır suçlar olduğuna vurgu yapan yargıç, meselede görgü şahidinin bulunduğuna dikkat çekti ve huzurunda ithamı destekleyen şahadet bulunduğuna vurgu yaptı.

Avukatın “kaçmaz” beyanlarını güvenilir bulmayan yargıç, serbest kalması halinde kaçma ihtimali var olan zanlıyı, 2014 yılında cereyan eden ve tahkikatı tamamlanan meseleyle ilgili yargılanmasını sağlamak amacıyla tutuklu kalmasının adil olacağı kanaatine vardı.

Hazal Hacımulla, huzurundaki zanlıyı, her ne şart altında olursa olsun 14 gün süreyle, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 11:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104