Kafatasında ve vücudunda çok sayıda künt travma vardı!

banner37

Gazimağusa’da, Ocak 2018’de, Çanakkale Göleti’nde öldürülen Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin cesedi üzerinde otopsi yapan Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz, mahkemeye tespitlerini anlattı

banner87
Kafatasında ve vücudunda çok sayıda künt travma vardı!
banner90
banner99

SUYA DÜŞMEDEN ÖNCE ÖLDÜ… Adli tıp uzmanı Dr. Deniz: “Başı açtım, tüm sahalarda kanama ve ekimoz vardı. Şakak kısmındaki kaslara, ciddi manada travma uygulandı. Beyinde yoğun kanama vardı. Kanama çok netti. Burada, travmanın etkili şekilde isabet ettiği görüldü. Ceset, yüz üstü su içerisinde bulundu. Buraya düşmeden önce öldüğü kesin. Ağız içinde çamur yok. Suda boğulduğunu gösteren bir bulgu yok. Akciğerine su gitmedi”

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Ocak 2018’de, bin TL alacak için, zorla evinden kaçırılıp Çanakkale Göleti’nde döve döve öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili görüşülen cinayet duruşması devam ediyor.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin dünkü oturumunda, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, elktro şok verilip tekme tokatla döve döve öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin cesedi üzerinde 31 Ocak 2018’de otopsi yapıp, bu yönde rapor hazırlayan Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Ülkedeki tek adli tıp uzmanı olan İdris Deniz, cinayete kurban giden Kennedy Taomwabwa Dede’nin cesedi üzerinde kesici- delici alet yarası, elle boğulma izine rastlamadığını, kişinin künt, kafa ve göğüs travması sonucu gelişen beyin kanaması ile sol pnömotoraksın müşterek etkisi sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

Dede’nin otopsinin başlama saati yani 09.40 dikkate alındığında, ölüm saatinin 32-36 saat önce olabileceğini anlatan İdris Deniz, “Maktulün iki ölüm sebebi var. Bu sebepler ölümü hızlandırdı. Maktülün kafatasında  ve vücudunda çok sayıda künt travma var. Travma, yumruk, tekme, sivri ve keskin yüzeyi olmayan taş, tahta gibi cisimlerin vücuda hamlesi ya da kişinin bu cisimlere çarpmasıyla meydana geldi” dedi.

Baş, boyun ve göğüs bölgesindeki travmanın yoğunluğuna vurgu yapan İdris Deniz, otopsi sırasında çekilen emare fotoğraf albümüne bakarak, net açıklamalar yaptı.

İdris Deniz, maktulün başının tüm sahalarında kanama olduğuna vurgu yaptı ve şöyle devam etti:

“Başı açtım, tüm sahalarda kanama ve ekimoz vardı. Şakak kısmındaki kaslara, ciddi manada travma uygulandı. Beyinde yoğun kanama vardı. Kanama çok netti. Burada, travmanın etkili şekilde isabet ettiği görüldü.

Ceset,  yüz üstü su içerisinde bulundu. Buraya düşmeden önce öldüğü kesin. Ağız içinde çamur yok. Suda boğulduğunu gösteren bir bulgu yok. Akciğerine su gitmedi. Kesinlikle ölmeden önce oraya düştü. Ölüm saatini net olarak tespit etmem mümkün değil.

Maktülün,  özellikle kafa bölgesine uygulanan geniş ve şiddetli travma var. Ne saat uygulandığını tespit etmem mümkün değil. Hangisinin ölüm sebebi olduğunu tespit etmem mümkün değil. Kişide, kafa kemiğinde, kırığa neden olmayacak travmalar var.”

banner134
İdris Deniz, bir soru üzerine ise Dede’nin evinden kaçırıldığı anda aldığı tek darbeden de ölebileceğine vurgu yaptı.

Şok aleti işkence için kullanılır

İdris Deniz, maktulün vücudunda elektrik ve ısı etkisine rastlamadığını anlattı ve iddialara göre Dede’ye elktro şok uygulandığı sorusuna şu yanıtı verdi:

“Şok aletleri, ölüme sebebiyet vermez. Ancak kişide kalp sorunu varsa ölüm gerçekleşir. Bu aletler, kas spazmı ve kas ağrısına sebep olur. Uygulandığı kişiyi etkisiz hale getirir. Kişi kendini kontrol edemeyecek hale gelir. Özellikle genital bölgeye uygulandığında çok acı verdirir. İşkence için uygulanır. Uygulandığında kaslar kilitlenir ve düşme olur.”

Dede’nin kanında esrar türü uyuşturucu tespit edildiğini de kaydeden İdris Deniz, bu maddenin ölüme etkisi olmadığını anlattı.

Avukatlar, istintak için süre talep etti

Olayın azmettiricisi Nidai Şanlı’yı Avukat Ulaş Sabancı, suç ortakları olan Ozan Körkurt’u Avukat Özkul Özdevrim, Onur Körkurt’u Avukat Ahmet Katar, Simge Dağdur’u Avukat İbrahim Demirtaş ve Zekeriya Kurucu’yu da Avukat Mustafa Kocatürk savunuyor.

Tanığı istintak etmek isteyen avukatlar, mahkemeden tehir istedi.

Mahkeme,  huzurundaki davayı, kaldığı yerden dinlemek üzere 9 Ocak saat 10.30’a erteledi.

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sıradaki tanığının Türkiye’den gelecek olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75