banner6

Kamuda 700 bin TL'lik yolsuzluk iddiası

banner37

KKTC Hukuk Dairesi, Sayıştaylığın, cumhurbaşkanlığının bütçe harcamalarıyla ilgili denetim raporu ışığında, Cumhurbaşkanlığı Dairesi emekli müdürü Tansel Çağış, emekli memur Ersoy Güler ve Devlet Emlak Malzeme Dairesi’nde memur olan Metin Özuğurlu’nun 2004 yılında, 700 bin 823 TL’yi zimmetlerine geçirdikleri gerekçesiyle aleyhlerine birçok dava getirilmesine karar verdi

Kamuda 700 bin TL'lik yolsuzluk iddiası
banner8

Emine UYSAL

KKTC Hukuk Dairesi, Sayıştaylığın Cumhurbaşkanlığının bütçe harcamalarıyla ilgili denetim raporu ışığında, Cumhurbaşkanlığı Dairesi emekli Müdürü Tansel Çağış, emekli memur Ersoy Güler ve Devlet Emlak Malzeme Dairesi’nde memur olan Metin Özuğurlu’nun 2004 yılında 700 bin 823 TL’yi zimmetlerine geçirdikleri gerekçesiyle aleyhlerine birçok dava getirilmesine karar verdi.

Sayıştaylığın denetim raporu ışığında, 2001, 2003 ve 2005 yılı için başlatılan tahkikatların ise devam ettiği öğrenildi. Üç memur, sahte çek düzenleyip, Cumhurbaşkanlığına mal ve hizmet temin etmiş gibi gösterip, çıkan parayı temin etmekle suçlanıyor.

Dün sabah, “Çek sahteleme, tedavüle sürme”, “Sahtelenmiş çeki imzalamayı tahrik etme”, “Sahte resmi belge düzenleme, tedavüle sürme”, “Sahte resmi belgeyi imzalamayı tahrik etme”, “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Mevkii kötüye kullanma”, “Başkasının kimliğine bürünme” suçlamalarıyla gözaltına alınan Tansel Çağış, Ersoy Güler ve Metin Özuğurlu, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan Müfettiş Muavini İzzet Çiftgül’ü tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Çiftgül, zanlılar Tansel Çağış, Ersoy Güler ve Metin Özuğurlu’nun

Lefkoşa’da işlenen “Çek sahteleme, tedavüle sürme”, “Sahtelenmiş çeki imzalamayı tahrik etme”, “Sahte resmi belge düzenleme, tedavüle sürme”, “Sahte resmi belgeyi imzalamayı tahrik etme”, “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Mevkii kötüye kullanma”, “Başkasının kimliğine bürünme” suçlamalarıyla methaldar olduklarını açıkladı.

Müfettiş Muavini İzzet Çiftgül, zanlı Tansel Çağış’ın Cumhurbaşkanlığı Dairesi emekli Müdürü, Ersoy Güler’in Cumhurbaşkanlığından emekli memur olduğunu, zanlı Metin Özuğurlu’nun ise Devlet Emlak Malzeme Dairesi’nde memur olduğunu belirtti.

Çiftgül, Sayıştaylığın, Cumhurbaşkanlığı Dairesi’nin 2001, 2003, 2004 ve 2005 yılları arasında“bütçe harcamalarına” ilişkin denetimleriyle ilgili “raporlarda sahtecilik” tespit edildiğini açıkladı.

Çiftgül, zanlıların ilgili dönemde, birçok işletmeden, mal ve hizmet vermiş gibi belge doldurup, harcama belgeleri ile tedavüle sürüp, çek çıkardıklarını ve çeklerin sahtelenmesini sağlayarak, konu paraları temin ettiklerini veya temin edilmesini teşvik ettiklerini kaydetti.

Müfettiş Muavini İzzet Çiftgül, KKTC Hukuk Dairesi’nin 2004 yılı soruşturması kapsamında üç zanlının haklarında bu davaların getirilmesine karar verdiğini kaydetti.

Çiftgül, zanlıların 700 bin 823 TL temin etmekle sorumlu olduklarına dikkat çekip, zanlı Metin Özuğurlu’nun, zanlılar Tansel Çağış ve Ersoy Güler’le konu suçları işlediğini itiraf ettiğini belirtti.

“Tüm mal ve emekliliklerine tedbir kondu”

Müfettiş Muavini İzzet Çiftgül, üç zanlının da taşınır, taşınmaz mallarıyla, emeklilik ikramiyelerine tedbir konduğuna vurgu yaptı.

Zanlılar Tansel Çağış ve Ersoy Güler’in emekli, zanlı Metin Özuğurlu’nun ise memur olduğunu belirten Çiftgül, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Savcı: Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklar

Savcı Ayşe Kaymak Şadi, soruşturmada birden çok yılın söz konusu olduğuna işaret ederek, sadece 2004 yılıyla ilgili tahkikatın tamamlandığına vurgu yaptı.

banner134

Şadi, zanlıların ilerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklarına değinip, teminatla serbest bırakılmalarını talep etti.

Tansel Çağış, suçlamaları reddetti

Mahkemede söz alan Tansel Çağış, “İtham edildiğimiz suçlara itirazım var. Rum tarafında 5. sınıf öğrencisiyim. Bu akşam (dün akşam) sınavım var. Gidemeyecek miyim?” dedi.

Diğer zanlıların avukatları Erdaş Erbilen ile Meltem Şah, teminat şartlarına itiraz etmedi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, zanlıların tüm mal varlıklarına ve emekliliklerine tedbir konduğuna değindi.

Yargıç Reynar, zanlıların yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmeleri, birer kefilin 50 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları karşılığında tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104