Kan lekeleri öldürülen gence ait

banner37

Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’ın öldürülmesi olayıyla ilgili Türkiye’ye gönderilen kan örneklerinin inceleme raporu geldi

banner87
Kan lekeleri öldürülen gence ait
banner90
banner8

OWOYALR, O EVDE ÖLDÜRÜLDÜ… Owoyalr’ın cesedinin bulunmasının ardından başlatılan soruşturmada, gencin ortadan kaybolduğu gün girdiği apartman dairesinde araştırma yapan ve evin duvarları ile halılarda temizlenmiş kan lekeleri bulan polisin Türkiye’ye gönderdiği örneklerin inceleme raporlarına göre, o evde bulunan kan lekeleri Owoyalr’a ait. Bir başka deyişle, Owoyalr, o evde öldürüldü.

APARTMANDA KALAN 6 KİŞİNİN TUTUKLULUĞU UZATILDI… Cinayetin ardından meseleyle ilgili tutuklanan ve apartmanda kalan 6 zanlının tutukluluk süresi 6 gün daha uzatılırken, olay günü söz konusu apartmana girdikleri için tutuklu bulunan diğer 5 zanlı meseleyle bağlantıları olmadığı tespit edilerek serbest bırakıldı.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da Okullar Yolu üzerinde, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınında bulunan toprak alanda, park halindeki bir aracın bagajında bulunan 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr cinayetiyle ilgili tutuklanan 11 kişiden 6’sı dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 6 gün daha uzatıldı.

Cinayetle ilgili tutuklanan zanlılar Marvellous Oboh, Ikponmwosa Cliffordonigho, Lewis Osemudiamhen Ibhasuemonjie, Nicolas Ibhasuemonjie, Friday Destiny Moses’in cinayetle bağı olmadığı tespit edildi ve serbest kaldı.

Polis, cesedin bulunmasının ardından başlatılan soruşturma neticesinde maktulun en son 1 Temmuz’da mahkeme huzurunda bulunan 6 zanlının kaldığı apartmana giriş yaptığının tespit edildiğini söyledi. Evde duvarlarda ve halıda temizlenmiş kan lekeleri belirlendiğine dikkat çeken polis, Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderilen kan örneklerinin maktulün kan örneği ile eşleştiğine vurgu yaptı.

Bölge sakinlerinin 8 Temmuz’da park halindeki ML 819 plakalı araçtan çevreye kötü koku yayıldığını ihbar etmesi üzerine, battaniyeye sarılı ve ayakları da battaniyenin üzerinden kemerle bağlanmış bir şekilde bulunan Nijerya uyruklu genci öldürdükleri gerekçesiyle tutuklanan zanlılar, dün sabah kalabalık polis eşliğinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 

“Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan zanlılar Cristian Osemudiamen Akhimemona, Eustese Isesele, Oba Francis, Jonhattan Osukomudu, Jeffrey Oziegbe Ikpotokin ve Achazie Emeka  aleyhinde 6 günlük tutukluluk emri alındı.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü davada, İddia Makamı adında Savcı Ali Hidayet, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

“Cinayete kurban gitti”

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlıların 1 Temmuz’da Lefkoşa’da meydana gelen “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçundan methaldar olduklarını söyledi.

İneci, 33 yaşındaki Obasanje Adeola Owoyalr’ın arkadaşlarının 1 Temmuz’da polise giderek Owoyalr’ın kayıp olduğunu bildirdiğini anımsattı.

Müfettiş Muavini İneci, polisin yaptığı araştırma neticesinde maktulun kullanımında bulunan ML 918 plakalı aracın Lefkoşa’nın Okullar Yolu bölgesindeki Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınındaki bir toprak alanda park edilmiş bir vaziyette bulunduğunu yineledi. 

İneci, söz konusu araçta yapılan aramada, aracın bagajında battaniyeye sarılı çürümüş bir erkek cesedinin bulunduğunu ve akabinde cesedin 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’a ait olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, maktule yapılan otopside kesin ölüm sebebinin “kesici/ezici alet yaralanması, çok parçalı kafa kemikleri kırığı ve beyin doku yaralanması” olduğunun belirlendiğini söyleyerek maktulun cinayete kurban gittiğini vurguladı.

“Maktul, zanlıların kaldığı apartmana giriş yaptı”

Söz konusu cesedin bulunmasının ardından polisin geniş çaplı soruşturma başlattığını kaydeden İneci, soruşturma neticesinde maktulun 1 Temmuz’da mahkeme huzurunda bulunan 6 zanlının kaldığı apartmana giriş yaptığının tespit edildiğini anlattı.

Feyyaz İneci, polisin 11 Temmuz’da mahkemeden alınan derdest emri gereğince zanlıları kalmakta oldukları apartmanda tutukladıklarını söyledi.

Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlıların üç günlük tutukluluk süresinde 38 kişiden ifade alındığını, 11 Temmuz’da olay yerini inceleme ekibinin evde ilaçlarla yaptığı incelemede duvarlarda ve halı üzerinde temizlenmiş kan lekesi tespit ettiğine vurgu yaptı. 

İneci, kan lekelerinin, maktulden ve zanlılardan alınan kan örneği ile Ankara Kriminal Polis Laboratuarı’na gönderildiğini anımsattı.

İneci, apartmandan alınan kan örneği ile maktulün kan örneğinin uyuştuğuna dikkat çekti. Zanlıların tutukluluk süresince 21 kişiden daha ifade alındığını ancak tahkikatın çok yönlü devam ettiğini ve aranan zanlı oluğunu mahkemeye aktardı.

Meselenin ciddi bir mesele olduğunu belirten İneci, zanlıların 6 gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Zanlıların avukatları, müvekkillerinin şiddet gördüğünü ileri sürüp, doktor kontrolünden geçirilmesini talep etti.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, zanlıların soruşturmanın aydınlatılabilmesi için 6 gün daha tutuklu kalmalarına ayrıca doktor kontrolünden geçirilmelerine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75