Kan ve idrar tahlilleri yapılamıyor, bağımlı tedavi merkezimiz yok

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, tasarrufunda 2.66 gram uyuşturucu bulunan Metin Kocadal’ı 2 ay hapse mahkum ederken, ülkenin önemli sorunlarından ikisinin altını çizdi:

banner87
Kan ve idrar tahlilleri yapılamıyor, bağımlı tedavi merkezimiz yok
banner90
banner99

“Bağımlıların testleri yapılamıyor”… Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanıp serbest kaldıktan sonra Paşaköy’deki evinde 2.66 gram uyuşturucu bulunan Metin Kocadal’ı 2 ay hapse mahkum eden oy birliği kararını açıklayan Başkan Fatma Şenol, yasa gereği, bağımlıların 15 günde bir kan ve idrar tahlillerini yaptırması gerektiğini ancak 2016 yılında Devlet Kimya Laboratuvarı’nda çıkan yangından beri bu tahlillerin yapılamadığını vurguladı. Şenol ayrıca, ülkede bağımlıların tedavi göreceği bir merkezin olmadığının altını çizdi.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ekim 2019’da, Paşaköy’deki evinde, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalandırıldığı sürede, 2 gram 66 miligram ağırlığında uyuşturucu madde tasarruf eden müptela genç Metin Kocadal’ı yargılayarak, 2 ay hapse mahkum etti.

Tutuklandığı tarihten beridir, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde tutulan Kocadal, özgürlüğüne kavuştu.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar, heyet başkanı Fatma Şenol tarafından açıklandı.

KKTC’de uyuşturucu madde kullanımının yaygınlığına ve zararlarına değinen Fatma Şenol, ülkedeki

tedavinin yetersiz kaldığına vurgu yaptı ve eksikliklerin bir an evvel giderilip, tüm dünyada uygulanan ilaç ve tedavi yöntemlerinin KKTC’de uygulanmaya başlanmasının, toplumun geleceği için elzem olduğunun altını çizdi.

Başkan Fatma Şenol, konu suçları önlemek için, mahkemelerinin gerekli duyarlılığı gösterdiğine vurgu yaptıktan sonra, ülkedeki eksikliklere değindi ve şöyle dedi:

“Sanık, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanıp, kendisine verilen 1 yıllık süre içinde cüzi miktardaki uyuşturucuyla yakalandı. Kullanıcı ve bağımlıların tedavi edilerek, ıslah edilip topluma kazandırılması amacıyla hazırlanan Denetimli Serbestlik Yasası’nın doğru bir adım olmasına karşın, mevcut uygulamada önemli eksikliklerin bulunduğu, tarafımızca gözlemlenmektedir. İlgili yasa, bağımlıların 15 günde, en az 1 kez, kan ve idrar testi yapmalarını öngörmesine rağmen, 2016’da Devlet Kimya Laboratuvarı’nda çıkan yangın nedeniyle, kullanıcı ve bağımlıların testlerinin yapılamadığı defalarca bilgimize getirilmiştir. Dahası, bağımlıların tedavi göreceği ayrı bir tedavi merkezi yok. Tedavi süresince, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yetersiz kaldığını da sıklıkla gözlemekteyiz. Bu eksikliklerin bir an evvel giderilip, tüm dünyada uygulanan ilaç ve tedavi yöntemlerinin KKTC’de uygulanmaya başlaması, toplumun geleceği için elzemdir.”

Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden Fatma Şenol, kamu yararı gereği toplumu tehdit eden uyuşturucu suçlarını işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı ciddi ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiği üzerinde durdu ve sanığa mahkum olduğu suçlardan ötürü 2 ay hapis cezası verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108